Oleg Penkovsky


Oleg Vladimirovich Penkovsky, kod adı "Agent Hero" (Rusça: Олег Владимирович Пеньковский; 23 Nisan 1919, Vladikavkaz, Kuzey Osetya, SSCB, – 16 Mayıs 1963, SSCB), SSCB'nin askeri istihbaratı GRU'da görevli bir albaydı. 1950'li ve 60'lı yıllarda Birleşik Krallık ve Birleşik Devletleri SSCB'nin Küba'ya yerleştirdiği füzelerden ve Küba Füze Krizi'nden haberdar etti.

Penkovsky'in babası Beyaz Ordu'da görevli bir subaydı ve Rus İç Savaşı'nda öldü. Kiev Topçu Akademisi'nden 1939 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu. II. Dünya Savaşı ve Kış Savaşı sırasında Finlandiya'ya karşı yer aldı ve sonra albay rütbesine yükseldi. Bir GRU subayı olarak 1955 yılında Türkiye'ye Ankara askeri ateşesi olarak atandı. Daha sonra Sovyet Bilimsel Araştırma Komitesi'nde çalıştı. GRU başkanı Ivan Serov ve Sovyet mareşal Sergei Varentsov ile dostluğu vardı.

Kaynakça

  1. ^ Oleg Gordievsky ve Christopher Andrew (1990). KGB: The Inside Story. Hodder & Stoughton. ISBN 0-340-48561-2; cited from Russian edition of 1999, pages 476-479


Oleg Penkovsky Hakkında Bilgi


Oleg Penkovsky
Oleg Penkovsky

Oleg Penkovsky Hakkında Video


Oleg Penkovsky konusunu görüntülemektesiniz.
Oleg Penkovsky nedir, Oleg Penkovsky kimdir, Oleg Penkovsky açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru