Obie Ödülleri


Obie Ödülleri ya da Off-Broadway Tiyatro Ödülleri, The Village Voice gazetesi tarafından New York'taki Off-Broadway tiyatro oyuncularına verilen ödüldür. Ana akım Broadway yapımlarına verilen Tony Ödülleri'nin bir benzeri olan Obie Ödülleri, Off-Broadway ve Off-Off-Broadway yapımı oyunları kapsar.

Obie Ödülleri, The Village Voice gazetesinin yayıncısı olan Edwin (Ed) Fancher tarafından başlatıldı. Fancher aynı zamanda projenin yöneticisi ve ödüllerin ticari tarafının yöneticisiydi. Ödülleri ilk olarak 1956'da, tiyatro eleştirmeni Jerry Talmer'ın başkanlığındaki bir kurul tarafından verildi. İlk başta ödül sadece Off-Broadway yapımlarını kapsarken, 1964'te Off-Off-Broadway yapımları da ödül kapsamında değerlendirilmeye başladı.

Ödüller, en iyi oyunculuk, en iyi reji, en iyi yapım, en iyi tasarım, en iyi uyarlama, devamlı başarı ve yaşam boyu başarı alanlarında verilir. Her kategoride her yıl ödül verilmeyebilir. Ayrıca seçilmiş tiyatro topluluklarına, The Village Voice gazetesinin eski tiyatro editörü Ross Wetzsteon adına mali destek de verilir.

Diğer Off-Broadway ödülleri ise Lucille Lortel Ödülleri, Drama Desk Ödülleri, Drama League Award ve Outer Critics Circle Ödülleri'dir.

Ayrıca bakınız

Obie Ödülü kazananlar

Dış bağlantılar

  • Village Voice Obies sayfası
  • Infoplease.com'da kazanların listesi
  • 2006-2007'de Obie kazananlar


Obie Ödülleri Hakkında Bilgi

Obie Ödülleri

Obie Ödülleri
Obie Ödülleri

Obie Ödülleri Hakkında Video


Obie Ödülleri konusunu görüntülemektesiniz.
Obie Ödülleri nedir, Obie Ödülleri kimdir, Obie Ödülleri açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru