Fri . 19 Dec 2019
RU | UK | KK | BE | EN |

Novi Sad

novi sad mapa grada, novi sad vikipedija
Koordinatlar: 45°15′18″N, 19°50′41″E

Novi Sad
Нови Сад
—  Şehir  —
Novi Sad şehri
Нови Сад • Grad Novi Sad
Şehir merkezinin Petrovaradin Kalesi'nden görünüşü

Bayrak

Arma
Novi Sad Şehri’nin Sırbistan'daki konumu

Novi Sad Novi Sad'ın Sırbistan'daki konumu
Koordinatlar: 45°15′18″K 19°50′41″D / 45.255°K 19.84472°D / 45.255; 19.84472
Ülke Sırbistan
Bölge Voyvodina
İlçe Güney Baçka
Belediye Novi Sad Şehri
İdari birimler 2 belediye
Yönetim
 - Belediye başkanı Igor Pavličić (DS)
Yüz ölçümü
 - Kent 699 km2 (269,9 mi2)
 - Urban 129,4 km2 (50 sq mi)
Rakım 80 m (262 ft)
Nüfus (2011)
 - Şehir 301.968
 - Metropol 335.701
Zaman dilimi OAZD (+1)
 - Yaz (YSU) OAZD (+2)
Posta kodu 21000
Alan kodu (+381) 21
Plaka kodu NS
İnternet sitesi: Novi Sad Belediyesi

Novi Sad (Sırpça: Нови Сад; Macarca: Ujvidek; Almanca: Neusatz) Sırbistan'ın kuzeyinde, Voyvodina'nın merkezi olan şehirdir. Novi Sad ayrıca Voyvodina Hükümetine ve İl Genel Meclisine ev sahipliği yapmaktadır. 2002 sayımına göre, Novi Sad belediye alanında nüfus, 232.995 Ortodoks Hristiyan, 24.843 Katolik, 9428 Protestan, 2542 Müslüman, 129 Yahudi ve diğerleri şeklindedir. Novi Sad bir dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na bağlı bir şehirdi. Bu yüzden Novi Sad'ın Ana meydanın daki binalar ve sokakları neoklasik mimariye aittir.

Konu başlıkları

 • 1 Yönetim Biçimi
 • 2 Kültür
 • 3 Ekonomi
 • 4 Toplu Taşıma
 • 5 Turizm
 • 6 Eğitim
 • 7 Nüfus
  • 7.1 Etnik Gruplar
 • 8 Uluslararası İş Birliği
 • 9 Fotoğraf Galerisi
 • 10 Kaynakça

Yönetim Biçimi

Kent meclisi ve belediye üyeleri doğrudan seçimlerde seçilir. Kent meclisi 78 sandalyeye sahiptir. Şehir hükümetinin 11 üyesi vardır. Belediye başkanı ve şehir meclisi üyeleri dört yıl görev yapmak üzere seçilirler ve şehir yönetimi oy çokluğu ile şehir meclisi tarafından belediye başkanının teklifi üzerine seçilir. 2008 seçim yılı itibariyle, Novi Sad belediye başkanı Igor Pavličić (Demokrat Partili)'dir; kent meclisinde çoğunluk olarak Voyvodina ve Macar Koalisyonu için birlikte Demokrat Parti ve G17 + partisi vardır. Novi Sad yeni tüzüğün yürürlüğe girdiği 2002 yılından bu yana Novi Sad Şehri, iki kent belediye içerisinde 46 yerel topluluklara bölünür. Novi Sad ve Petrovaradin'in coğrafi sınırları Tuna nehri tarafından tanımlanmıştır.

Kültür

19. yüzyılda şehir, Sırp kültür başkenti oldu. Takma adı Sırp Atinası dir. 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında hemen hemen her Sırp romancı, şair, hukukçu ve gazeteci Novi Sad'da yaşamış veya çalışmıştır. Günümüzde, Novi Sad Sırbistan'ın ikinci kültür merkezidir (Belgrad hariç) ve kentin yetkilileri, sayısız kültürel etkinlikler ve müzik konserleri ile şehri daha cazip hale getirmek için çalışmaktadır.

Ekonomi

Novi Sad Voyvodina'nın ekonomik merkezidir ve Sırbistan'ın en verimli tarım bölgesidir. Şehir aynı zamanda Sırbistan ve eski Yugoslavya'nın en büyük ekonomik ve kültürel merkezlerinden biridir. Novi Sad her zaman Yugoslavya içinde görece gelişmiş bir kent olmuştur. 1981 yılında kişi başına düşen GSYİH oranı Yugoslav ortalamasının % 172 si idi. 2001 yılından bu yana Novi Sad güçlü bir şekilde büyüdü. Devletin ve toplumun iktisadi teşebbüslerinin yanı sıra, güçlü bir özel teşvik, özelleştirme süreçleri ve özel sermayeli şirketlerin payı artmış ve küçük - orta ölçekli işletmeler kentin ekonomik kalkınmasına hakim olmuştur.

Bir finans merkezi olarak Novi Sad'ta Vojvođanska Bank, Erste Bank, Kulska Bankası, Meridian Bank, Metaller Bankası, NLB Continental Bank ve Panonska Bankası gibi çok sayıda bankalar bulunmakta ve Sırbistan'ın ikinci büyük sigorta şirketi DDOR Novi Sad ta bulunmaktadır. Şehir aynı zamanda büyük petrol firmasına ev sahipliği yapmaktadır.

Novi Sad, 2005 yılı sonunda, Sırbistan İstatistik Dairesi Sırbistan'ın ortalamasının üzerinde %201.1 oranında Becej ve bazı Belgrad belediyeleri arkasında, milli gelir olarak Sırbistan'ın en gelişmiş belediyeleri listesinde yeraldı.

Toplu Taşıma

Novi Sad'ın ana toplu ulaşım sistemini otobüs hatları oluşturur. Yirmi bir şehir hattı ve yirmi dokuz banliyö hatları vardır. Ayrıca şehirde hizmet veren çok sayıda taksi şirketleri bulunmaktadır. Şehrin tramvay sistemi ancak 1958 yılında monte edilmiştir.

Turizm

Her yıl Novi Sad'a gelen turist sayısı 2000 yılından itibaren giderek artmıştır. Her yıl Temmuz ayının başında, yıllık EXIT müzik festivali sırasında şehir Avrupa'nın her yerinden genç insanlarla dolmaktadır. 2005 yılında, 150.000'den fazla kişi Avrupa'daki yaz festivalleri sırasında Novi Sad festivalini ziyaret etmiştir. Tuna Nehri üzerinde Avrupa'da çeşitli nehir cruise gemileri ve şehir merkezinde bulunan Varadin Köprüsü yakınında turistik bir liman vardır.

Novi Sad'ın en tanınmış yapısı, kent ve kentin doğal manzarasına hakim olan Petrovaradin Kalesidir. Kalenin yanı sıra, Stari Grad tarihi semtinde birçok anıtlar, müzeler, kafeler, restoranlar ve dükkanlar bulunmaktadır.

Eğitim

Novi Sad, bir hukuk fakültesi olmak üzere dört üniversite ve çok sayıda profesyonel, teknik ve özel kolejler, araştırma enstitüleri ile birlikte, Sırbistan'nın yüksek öğretim ve araştırma konusunda en önemli merkezlerinden biridir. Novi Sad iki üniversite ve yedi özel fakültelere ev sahipliği yapmaktadır. Kentin en büyük eğitim kurumu yaklaşık 38.000 öğrenci ve 2.700 personeli ile Novi Sad Üniversitesidir. Bu Üniversite 1960 yılında kurulmuştur. Novi Sad'da 26.000 öğrenci ile 36 ilköğretim okulu (33 düzenli ve 3 özel) vardır. Ortaöğretim sisteminin yaklaşık 18.000 öğrencisi ile 11 meslek yüksekokulu ve 4 liseden oluşur.

Nüfus

Etnik Gruplar

2002 nüfus sayımına göre belediye alanı ve uygun şehirde etnik gruplar aşağıdaki tablodadır:

Grup Belediye alanı Novi Sad proper
Toplam nüfus 299,294 191,405
Sırplar 76.73% 76.15%
Macarlar 5.24% 6.03%
Yugoslavlar 3.17% 3.69%
Slovaklar 2.41% n/a
Hırvatlar 2.09% 1.84%
Diğerleri 9.91% 12.31%

Kisač köyünde etnik Slovak çoğunluğu varken belediyelerde yerleşim yerlerininde etnik Sırp çoğunluğu vardır.

Uluslararası İş Birliği

Novi Sad birkaç kardeş şehirler ile ilişkileri vardır. Kendi şehir merkezinde ana caddelerinden birine İtalya'da ki Modena kentinin ismini almıştır; ve aynı şekilde Modena kent merkezi Parco di Piazza d'Armi'de Novi Sad isimli bir park vardır. 'de], Norwich bölgesindeki Novi Sad Dostluk Köprüsü, Buro Happold tarafından ayrıca Novi Sad onuruna seçilmiştir.

Ayrıca Novi Sad Eurocities'in bir üyesidir.

Novi Sad birçok Avrupa şehri ile ortak işbirliği konusunda birçok imzalanan anlaşmaları vardır. 2006 yılı itibariyle, Novi Sad ikiz kentler şunlardır:

 • Banja Luka, Bosna Hersek
 • Budva, Karadağ
 • Dortmund, Almanya
 • Ilioupoli, Yunanistan
 • Modena, İtalya
 • İrkutsk, Rusya
 • Nizhny Novgorod, Rusya
 • Norwich, Birleşik Krallık
 • Changchun, Çin
 • Pécs, Hungary
 • Temeşvar, Romanya

Fotoğraf Galerisi

Kaynakça

Wikimedia Commons'ta Novi Sad ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
 1. ^ 2011 Sırbistan Genel Nüfus Sayımı İlk Sonuçları (Sırpça) (İngilizce)

novi sad autobuska stanica, novi sad broj stanovnika, novi sad desavanja, novi sad mapa grada, novi sad nekretnine, novi sad slike, novi sad vesti, novi sad vikipedija, novi sad vreme, novi sad vremenska prognoza


Novi Sad Hakkında Bilgi

Novi Sad


 • user icon

  Novi Sad beatiful post thanks!

  29.10.2014


Novi Sad
Novi Sad
Novi Sad konusunu görüntülemektesiniz.
Novi Sad nedir, Novi Sad kimdir, Novi Sad açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Amerikan Pastası (film serisi)

Amerikan Pastası (film serisi)

Amerikan Pastası , Adam Herz tarafından düşünülmüş bir gençlik filmi serisidir. Serideki ilk film 9 ...
Bayburtlu Zihni

Bayburtlu Zihni

Bayburtlu Zihni (d. 1795 - ö. 1859), hem Divan hem de halk şiiri türündeki yapıtlarıyla tanınmış bir...
Neostigmin

Neostigmin

Neostigmin, bir parasempatomimetiktir. Özellikle geri dönüşümlü kolin esteraz baskılayıcısıdır. Böyl...
Yönetim merkezi

Yönetim merkezi

Yönetim merkezi, bir devletin ve ülkenin yönetsel birimlerinin yönetildiği kentlere denir. Devletler...