Tue . 19 Nov 2019
RU | UK | KK | BE | EN |

Nimr Bakır el Nimr

nimr bakır el nimr murdered
Nimr Bakır el Nimr (Arapça: نمر باقر النمر) veya Nemr Bakır el Nemr (d. 1959, Al 'Avamiya, Katif, Suudi Arabistan - ö. 2 Ocak 2016, Suudi Arabistan), Şii din adamı, şeyh ve ayetullah.

İçindekiler

 • 1 Yaşamı
 • 2 Mahkûmiyeti ve idamı
 • 3 İdamı sonrası siyasî gelişmeler
 • 4 Kaynaklar
 • 5 Ayrıca bakınız

Yaşamı

1959 yılında Suudi Arabistan'ın Doğu Bölgesi'ndeki Al 'Avamiya şehrinde doğdu. Ülkenin diğer bölgelerine göre önemli oranda Şii yaşayan Katif şehrinde bu mezhebe bağlı olarak yetişen el Nimr, 10 yıl boyunca Tahran'da ve Suriye'de eğitim gördü. Büyük ayetullahlardan olan Muhammed Şirâzî ve Muhammed Takî el-Modarresî'nin anlayışını benimsedi. Doğduğu bölge olan Katif şehrine bağlı Al 'Avamiya'da din adamlığını sürdürdü.

Dinî açıdan ülkesindeki baskın mezhepsel anlayıştan farklı bir dinî anlayışı benimsemiş olmasının yanında Suudi Arabistan'daki siyasî rejimi de eleştirmekteydi. Ülkesinde şaibesiz ve özgür seçimlerin yapılmasını savundu ve 2006 yılında tutuklandığı zaman İçişleri Bakanlığı'na bağlı gizli servis Mabahis tarafından dövüldüğünü öne sürdü. 2011-2012 Suudi Arabistan protestoları sırasında göstericileri polise karşı şiddetle değil, kendi ifadesi ile "kelimelerin kükreyişi" ile direnmeye çağırdı. İngiliz The Guardian gazetesince Suudi Arabistan'daki gösterilerin önemli liderlerinden olarak gösterilmiştir. 2011’de tutuklanmadan önce BBC’ye yaptığı açıklamada “Otoriteye karşı, silahlar yerine kelimelerin konuşmasını destekliyorum. Kelimenin silahı kurşunlardan daha güçlüdür, çünkü otoriteler silahların savaşından kazanır” ifadesini kullanmıştır.

Mahkûmiyeti ve idamı

8 Temmuz 2012 tarihinde bir gösteri sırasında polis tarafından bacağından vuruldu ve gözaltına alındı. Protestolara teşvik etmek, fitne çıkarmak, güvenlik güçlerine direnmek, ateş açmaya çalışmak gibi çeşitli suçlamalarla tutuklandı. Tutuklanmasını protesto edenlerin yaptığı gösterilerde iki gösterici öldürüldü. Tutukluluğu süresince işkence gördüğünü öne süren el Nimr, bu dönemde hapishanede açlık grevine başladı. Özel yetkili Riyad Ceza İhtisas Mahkemesi tarafından 15 Ekim 2014 tarihinde "Suudi Arabistan'a yabancı bir devletin müdahalesine zemin hazırlamak, siyasî otoriteye itaatsizlik ve güvenlik güçlerine karşı silahlı mukavemet" gibi başlıklardan suçlu bulundu ve idama mahkûm edildi. İdama mahkûm edilen ve çoğu El-Kaide üyesi olmakla suçlanan 46 mahkumla birlikte 2 Ocak 2016 tarihinde cezası infaz edildi. Naaşı, diğer mahkûmlarla birlikte derhal gömüldüğü gerekçesiyle ailesine teslim edilmedi.

İdamı sonrası siyasî gelişmeler

Ortadoğu'daki mezhepsel gerilimi daha da arttıran bu infaz sonrasında özellikle Şii cemaatin yaşadığı Ortadoğu şehirlerinde geniş çaplı gösteriler yapıldı. İran, bu infazı resmî kanallarca çok sert eleştirdi. İran'ın dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney, idamı için "Bu âlim ne halkı silahlı bir harekete teşvik etti, ne de gizli komplolar planladı. İlahî intikam şüphesiz Suudi siyasetçilerin yakasına yapışacak" ifadesini kullandı. Sadece İran değil, aynı zamanda Irak'ın Necef şehrinden Ayetullah Ali Husaini Sistani ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da idamı kınayan açıklamalar yaptı ve Tahran sokaklarındaki göstericiler Suudi Arabistan elçiliğine saldırarak binayı ateşe verdi. Bu gelişme sonrasında 3 Ocak 2016 tarihinde Suudi Arabistan, İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini ve ülkesindeki İran misyonunun ülkeyi terk etmek için 48 saati olduğunu ilan etti.

Kaynaklar

 1. ^ Saudi execution of Shia cleric sparks outrage in Middle East - The Guardian
 2. ^ Salah Hemeid (2009-05-07). "Bomb-for-peace". Al-Ahram Weekly
 3. ^ Saudi Arabia Shia Protesters - The Guardian
 4. ^ Suudi Arabistan'ın idam ettiği Şeyh Nemr kimdir - Radikal
 5. ^ 1 günde 47 idam - Hürriyet
 6. ^ Hamaney: İlahi intikam Suudi siyasetçilerin yakasına yapışacak - Radikal
 7. ^ Saudi Arabia Cuts Ties With Iran Amid Fallout From Cleric’s Execution - NYT

Ayrıca bakınız

 • 2011-2012 Suudi Arabistan protestoları
 • Suudi Arabistan'da insan hakları

nimr bakır el nimr murdered


Nimr Bakır el Nimr Hakkında Bilgi

Nimr Bakır el Nimr


 • user icon

  Nimr Bakır el Nimr beatiful post thanks!

  29.10.2014


Nimr Bakır el Nimr
Nimr Bakır el Nimr
Nimr Bakır el Nimr konusunu görüntülemektesiniz.
Nimr Bakır el Nimr nedir, Nimr Bakır el Nimr kimdir, Nimr Bakır el Nimr açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

FK Spartak Moskova

FK Spartak Moskova

Spartak Moskova Rusya'nın başkenti Moskova'nın futbol kulüplerinden biridir. Maçlarını UEFA'nın 5 yı...
Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

ABD İçişleri Bakanı (İngilizce: United States Secretary of the Interior) ABD İçişleri Bakanlığı’nın ...
127

127

...
Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 ...