Nihat Bekdik


Nihat Asım Bekdik (1901, İstanbul - 21 Haziran 1972, İstanbul), Türk eski futbolcu, kürekçi, atlet, binici, yüzücü.

1901 yılında doğan Bekdik, 14 yaşındayken Galatasaray A Takımı'nda oynamaya başladı. Aslan Nihat lakabıyla takımın sembolü oldu. Galatasaray ile altı İstanbul lig şampiyonluğu yaşadı. A Milli takımı formasını 21 kez giydi, 10 maçta kaptanlık yaptı. Ortasaha mevkiinin unutulmazları arasındadır. Atletizm ve yüzme dallarında da başarılı oldu. 1929'da kısa bir süre Galatasaray'ı çalıştırdı. 1936'da futbolu bıraktı. 1957 yılında milletvekili olan Bekdik, 21 Ekim 1972'de İstanbul'da öldü.

Konu başlıkları

  • 1 Kariyeri
    • 1.1 Spor kariyeri
    • 1.2 Siyasi kariyeri
  • 2 Kariyer istatistikleri
    • 2.1 Millî takım golleri
  • 3 Dış bağlantılar

Kariyeri

Spor kariyeri

1933 İstanbul Kürek Şampiyonası müsabakaları sırasında Nihat Bekdik.

7 yaşında Mekteb-i Sultani'nin ilköğretim kısmına yazılmıştır. Daha 10 yaşında okulun ünlü "Grand Cour" sahasında futbola başlamıştır. 12 yaşındayken Galatasaray Genç Takımına alınmıştır.

Galatasaray Lisesi'nin ortaokul kısmını bitirdikten sonra Galatasaray'ın Lise kısmına devam etmeyip "Deniz Harp Okulu"na gitmiştir. Deniz Harp Okulu’ndan (Mekteb-i Bahriye) Bahriye Teğmeni olarak mezun olmuş ama Donanmada fazla kalmayıp tekrar sivil hayata dönmüştür.

Türkiye'nin 26 Ekim 1923'te Romanya ile oynadığı ilk maçta forma giymiştir. Yine aynı yıl atletizm yarışlarında büyük başarılar elde etmiştir. 1916-1936 yılları arasında 20 yıl aralıksız ve 268 kez Galatasaray formasını giymiştir. 17 kez Ay Yıldızlı formayı giymiş, 1 kez fileleri havalandırmış ve 7 kez kaptanlık yapmıştır.

Hokey de oynayan Bekdik, 60 yaşına kadar binicilik de yapmıştır. "Aslan" isimli yelkenlisi ile Yelken yarışlarında ve Boğazı yüzerek geçme yarışlarında da şampiyonluklar kazanmıştır.

Siyasi kariyeri

1957'de politikaya atılmış Demokrat Parti'den İstanbul milletvekili olmuştur. 27 Mayıs Darbesinde O da diğer DP'liler gibi tutuklanarak Yassıada'ya gönderilmiştir. Daha sonra beraat etmiştir.

1972 yılında da hayata ve Galatasaray'a veda etmiştir. Aslan lakabını futbol oynadığı kulüp olan Galatasaray Spor Kulübü'ne armağan etmiştir.

Kariyer istatistikleri

Millî takım golleri

Nihat Bekdik 1928 Yaz Olimpiyatları'ndaki Mısır maçı öncesi Türkiye millî futbol takımı kadrosunda
# Tarih Yer Rakip Skor Sonuç Turnuva
1. 14 Ekim 1927 Taksim Stadı, İstanbul, Türkiye  Bulgaristan 3-1 Galibiyet Özel maç

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Nihat Bekdik ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  • Türkiye Futbol Federasyonu resmî sitesi profili


Nihat Bekdik Hakkında Bilgi


Nihat Bekdik
Nihat Bekdik

Nihat Bekdik Hakkında Video


Nihat Bekdik konusunu görüntülemektesiniz.
Nihat Bekdik nedir, Nihat Bekdik kimdir, Nihat Bekdik açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video