Nicholas Evans


Nicholas Evans (d. 26 Temmuz 1950) İngiliz gazeteci, senaryo yazarı, televizyon/sinema filmi yapımcısı ve roman yazarıdır.

Konu başlıkları

 • 1 Biyografi
 • 2 Bibliyografi
 • 3 Kaynaklar
 • 4 Dış bağlantılar

Biyografi

Bromsgrove, Worcestershire'da doğan Evans "Bromsgrove School"'da eğitime başladıktan sonra Oxford Üniversitesi'nde eğitim gördü. Afrika'da "Gönüllü Yurtdışı Hizmetlisi" olarak görev yaptı. Daha sonra gazetecilik eğitim alan Evans, gazete muhabirliği ve televizyon yapımları için senaryo yazarlığı yaptı. Devon'da yaşayan yazarın oğlu Max Evans, "Preston Manor High School" coğrafya bölüm başkanlığı yapmakta, bunun dışında bir oğlu ve kızı daha vardır.

New York Times'a göre romanı Atlara fısıldayan adam (The Horse Whisperer) 1995 yılında en çok satan 10 roman arasında yer almıştır. Toplamda 15 milyon kitap satışı ile bu romanı tüm zamanlarda en çok satan kitaplar arasında yer almaktadır. İngiltere'de, 2003 yılında BBC'nin yaptığı ve ülkenin en çok sevdiği 200 kitabı belirleme amaçlı "Big Read" adlı ankette The Horse Whisperer romanı da listede yer aldı. 1998 yılında roman aynı isimle Robert Redford'un yönetmenliğinde, başrolünü Kristin Scott Thomas, Scarlett Johansson ve Sam Neill ile paylaştığı sinema filmine uyarlandı.

Şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Charlotte Gordon Cumming ile evli olan Evans; eşi Cumming ve bazı akrabaları ile birlikte Eylül 2008'de tatildeyken topladığı ve pişirdiği mantarla zehirlendi. Meydana gelen olayla böbrekleri iflas eden Evans ve yakınlar uzun süre diyalize girmek zorunda kaldı. 2011 yılında kızının organ bağışı sonucu böbrek nakli sonrası sağlığına kavuştu. Eşi Charlotte ise oğlunun en iyi arkadaşının annesinden alınan uygun böbrekle eski sağlığına kavuştu.

Evans, kişisel sitesinde üçüncü romanı olarak "The Smoke Jumper"'ın sinema filmi uyarlaması için gelen teklifi kabul ettiğini açıkladı.

Bibliyografi

 • The Horse Whisperer (1995)
 • The Loop (1998)
 • The Smoke Jumper (2001)
 • The Divide (2005)
 • The Brave (2010)

Kaynaklar

 1. ^ Google Books - Atlara fısıldayan adam
 2. ^ The Forres Gazette The Horse Whisperer: "Mr Evans is the author of "The Horse Whisperer", which sold 15 million copies worldwide and was made into a Hollywood film in 1998 directed by and starring Robert Redford." (10 Eylül 2008) (İngilizce)
 3. ^ Hürriyet Gazetesi arşivi - Atlara Fısıldayan Adam - 11 Ekim 1998
 4. ^ Sabah Gazetesi arşivi - Atlara fısıldayan adam' mantardan zehirlenmiş - 29 Ekim 2012
 5. ^ "Horse Whisperer author, Nicholas Evans, poisoned by wild mushrooms" by Charlene Sweeney, The Times, 3 Eylül 2008 (İngilizce)
 6. ^ "Horse whisperer: how my daughter saved my life" The Daily Telegraph, 2 Ağustos 2011 (İngilizce)
 7. ^ http://www.nicholasevans.com/ Nicholas Evans' Personal Website.

Dış bağlantılar

 • Nicholas Evans resmi sitesi
 • Internet Movie Database'te Nicholas Evans


Nicholas Evans Hakkında Bilgi


Nicholas Evans
Nicholas Evans

Nicholas Evans Hakkında Video


Nicholas Evans konusunu görüntülemektesiniz.
Nicholas Evans nedir, Nicholas Evans kimdir, Nicholas Evans açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru