Wed . 20 May 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

NBA Seçmeleri


NBA Seçmeleri (Draft), NBA'de bulunan takımların belli kurallar dahilinde oyuncu seçmesi sistemidir.

NBA'in bugünkü durumuna gelmesinde ve takımların arasındaki dengenin sağlanmasında önemli rolü vardır. Genel olarak NCAA liginde oynayan üniversiteden oyuncular tercih edilirken son senelerde bazı üstün yetenekli oyuncuların doğrudan kolejden itibaren seçildiği de görülmektedir. Bunun dışında son yıllarda yoğun br şekilde ABD dışındaki liglerden de genç oyuncular seçilmektedir.

Yeteneği belli olan ve gelecek vaat eden oyuncular bütün sezon boyunca scoutlar tarafından takip edilir. Ayrıca genç oyuncular yaz liglerinde denenir. Seçim günü gelindiğinde takımların seçeceği oyuncular hemen hemen bellidir. Ancak yine de ilk tercih edilen oyuncuların büyük yıldız oyuncu olacağı kesin değildir. 1998 yılında tüm otoritelerin tercihi olan ve ilk sırada Los Angeles Clippers tarafından büyük umutla ilk sıradan draft edilen Michael Olowokandi bir türlü beklenenleri veremeyip takasta kullanılırken, 1984 yılında 3. sıradan Chicago Bulls tarafından draft edilen Kuzey Karolina mezunu Michael Jordan ligin en önemli oyuncusu olmuş takımına 6 şampiyonluk kazandırmıştır.

Türk oyuncu Mirsad Türkcan 1998 yılında Houston Rockets tarafından birinci tur 18. sıradan seçilerek Türk basketbol tarihinde bunu gerçekleştiren ilk oyuncu oldu. 2000 yılında Hidayet Türkoğlu, Sacramento Kings’in ilk tur onaltıncı sırada seçtiği isim olurken, 2001 yılında Mehmet Okur Detroit Pistons tarafından ikinci tur, 37. sırada seçildi. 2005 seçmelerinde, Cenk Akyol ikinci tur 59.sırada Atlanta Hawks tarafından seçilirken, Milwaukee Bucks takımı ikinci tur 38.sırada Ersan İlyasova’yı tercih etti. 2008 yılında ise iki Türk pivot seçmelerde yer aldı. Ömer Aşık ikinci tur 36.sırada Portland Trail Blazers’un seçtiği isim oldu. Semih Erden ise ikinci tur, 60. sırada Boston Celtics tarafından seçilme başarısı gösterdi. 2011 yılında ise Enes Kanter 3.sıradan Utah Jazz tarafından seçilme başarısı göstererek NBA tarihinde en yüksek sırada draft edilen Türk oyuncu oldu.

Sistem

NBA seçimleri iki aşamada olur. Seçimler kesin kurallara göre belirlenmiştir. İlk aşamada bir önceki sezon play off'a giremeyen 14 takım katılır. Bu aşamada takımlar bir önceki sezondaki sıralamadaki durumlarına göre NBA Lottery denilen çekilişe girerler ve çıkan sonuca göre oyuncularını seçerler.

Bu takımların sıralamada alacakları sıra kura ile belirlenir. Ancak en son sıradaki takımların ilk sıralarda yer alma ihtimalleri daha yüksek tutulmuştur. Sondan başlayarak

1. 250 kombinasyon (1.seçim için ihtimal %25)
2. 199 kombinasyon (% 19.9 ihtimal)
3. 156 kombinasyon (% 15.6 ihtimal)
4. 119 kombinasyon (% 11.9 ihtimal)
5. 88 kombinasyon (% 8.8 ihtimal)
6. 63 kombinasyon (% 6.3 ihtimal)
7. 43 kombinasyon (% 4.3 ihtimal)
8. 28 kombinasyon (% 2.8 ihtimal)
9. 17 kombinasyon (% 1.7 ihtimal)
10. 11 kombinasyon (% 1.1 ihtimal)
11. 8 kombinasyon (% 0.8 ihtimal)
12. 7 kombinasyon (% 0.7 ihtimal)
13. 6 kombinasyon (% 0.6 ihtimal)
14. 5 kombinasyon (% 0.5 ihtimal)

Bu ilk 14 oyuncudan sonra sonraki 16 oyuncu ise play off a çıkan takımlar tarafından tercih edilir. Burada sıralama sezon içinde yaptıkları maçların galibiyet- mağlubiyet oranına göre belirlenir. Sistemin işleyişi yine bir önceki sezonu en iyi oranla bitiren takımın en son tercih etmesi şeklindedir. Burada önemli olan sezonu şampiyon bitirmek değil, normal lig maçlarındaki galibiyet yüzdesidir. Örneğin 2004 yılında play offlar sonunda Detroit Pistons şampiyon olduğu halde normal sezonda en yüksek galibiyet oranını İndiana Pacers aldığı için son sırada İndiana seçmiştir.

İlk turda oyuncular seçildikten sonra aynı sıralama ikinci tur oyuncuları için devam eder ve takımlar ikinci kez oyuncu tercih ederler. Ancak bu sıralama standard olmaz. Çünkü takımlar oyuncu transferinde veya takaslarda draft sırasını da takasa sokarlar. Yani bir oyuncu karşılığında bir draft sırasının karşı takıma verilmesi veya bunu üçlü veya dörtlü olarak takımlar oyuncu ve draft sıralarını takas ederler. Örneğin Vince Carter, Golden State Warriors tarafından draft edilmesine rağmen Golden State hakkını Orlando'ya, Orlando Washington'a, Washington da Toronto Raptors'a devrettiği için Carter Toronto'ya gitmiştir.

Dış bağlantılar

 • http://www.nba.com/history/draft_index.html
 • http://www.nbadraft.net/
 • http://www.nba.com/playerfile/mehmet_okur/
 • http://www.nba.com/playerfile/hidayet_turkoglu/
 • http://www.nba.com/playerfile/mirsad_turkcan/index.html
 • http://www.nba.com/playerfile/omer_asik/
 • http://www.nba.com/playerfile/semih_erden/
 • http://www.nba.com/playerfile/ersan_ilyasova/NBA Seçmeleri Hakkında Bilgi

NBA Seçmeleri


 • user icon

  NBA Seçmeleri beatiful post thanks!

  29.10.2014


NBA Seçmeleri
NBA Seçmeleri
NBA Seçmeleri konusunu görüntülemektesiniz.
NBA Seçmeleri nedir, NBA Seçmeleri kimdir, NBA Seçmeleri açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Just Dance

Just Dance

"Just Dance", Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın çıkış şarkısı. 8 Nisan 2008'de The Fame albümünün ilk ...
Zeytinköy, Efeler

Zeytinköy, Efeler

Zeytinköy, Aydın'ın Efeler ilçesine bağlı bir mahalle. Efeler'in mahalleleri ...
Mersin İdman Yurdu A2

Mersin İdman Yurdu A2

Şu anki sezon Mersin İdman Yurdu, 1925 yılında Mersin'de kurulan Türk spor kulübüdür.Taraftar gru...
Ersin Kuruel

Ersin Kuruel

Ersin Kuruel d 9 Temmuz 1971; Erfelek, Sinop Türk profesyonel güreşçi 2002 - 2009 yılları arasında r...