Muzaffer Göksenin


Orgeneral Muzaffer(ettin) Göksenin, (d. 1899, Manastır) - (ö. 31 Ocak 1965), Türk asker ve diplomat.

Konu başlıkları

  • 1 Askeri Hayatı
    • 1.1 Kara Kuvvetleri
    • 1.2 Hava Kuvvetleri
  • 2 Diplomatik Hayatı

Askeri Hayatı

Kara Kuvvetleri

I. Dünya Savaşında Doğu harekatında şehit düşen subaylarin sayısının çokluğundan 1916 yılında onaltı yaşında arkadaşlarıyla birlikte Kuleli Askeri Lisesi'nden alınıp, 1916 yılında Süvari Asteğmeni olarak orduya katılmıştır. 1917 yilinda 26. tümen suvari bölüğünde Filistin harekatı'na katılmıştır. Ekim 1918 tarihinde Şam civarında İngilizlere esir düşmüş ve esaretten sonra İstanbul'a dönmüş ve 1920 yılında Anadoluya gecerek milli kuvvetlere katılarak Kurtuluş Savaşı'nda Batı cephesinde görev yapmıştır. General Fahrettin Altay'ın komutası altındaki suvari birliklerinden Izmir'e ilk giren "Dokuz Subay" arasındadır.

Hava Kuvvetleri

Kurtuluş Savaşının bitmesinden sonra Süvari sınıfından gönüllü olarak Hava sınıfına geçerek 1922-1923 yillarinda Hava Okulunda ve 1924-1925 yıllarında Fransa'da havacılık eğitimi görmüştür. I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı dolayısıyla Harb Okulu eğitimi yapamayan subaylar arasında bulunduğundan, 1926-1927 yıllarında harp okulu tahsilini okul birincisi OLARAK tamamlamış ve arkasından bir süre Eskişehir Tayyare Mektebi'nde Uçuş Müdürlüğü yapmışTIR. 1930 yılında girdiği Harp Akademisi eğitimini de 1933 yılında okul birincisi olarak tamamlayarak kurmay subay olmuştur.

1944 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde tabur komutanlığı, alay komutanlığı yapmıştır. 1944 yılında tuğbaylığa, hemen arkasından tuğgeneralliğe yükselerek 1.Hv.Tugay Komutanlığı ve 1945 yılında tümgeneralliğe yükselerek 1.Hv.Tümen Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1947'de Milli Savunma Bakanlığı Hava Müsteşarlığı'na atanmış ve 1948 yılında korgeneralliğe yükselerek Hava Savunma Genel Komutanlığına, ardından Genel Kurmay Teftiş Dairesine atanmıştır. 12 Haziran 1950 tarihinde korgeneral olarak Hava Kuvvetleri Komutan Vekilliğine atanmış, 1951 yılında orgeneralliğe terfi etmiştir.

II. Dünya Savaşı sonunda otonom bir güç olarak kurulan Hava Kuvvetlerinin kuruluş çalışmalarının mimarlığını Korgeneral Muzaffer Ergüder ve Orgeneral Zeki Doğan ile birlikte yapmıştır. Hava Kuvvetlerinin modernize edilmesini yürürlüğe koyan ilk komutandır. 1951'den itibaren pistonlu uçaklardan jet uçaklarına geçişi gercekleştirmiştir. İlk kez PX'den esinlenen sonradan Ordu Kooperatifine (ORKO) esas teşkil eden Hava Kuvvetleri Kooperatifini kurmuştur. Türk Hava Kuvvetlerinin ikinci komutanı olmuştur.

1953 yılında Milli Savunma Bakanı Seyfi Kurtbek ile bir anlaşmazlık neticesi emekliliğini istemiştir. Talebi, bakanlar kuruluna iletilmediğinden, bakanlar kurulu karariyla resen görevinden alındığı telsizle teftişten geri dönmekte iken uçuş sırasında kendisine iletilmiştir. Emekliliğini isteyen ve böyle bir hakkı olan bir komutanın, bakanlar kurulu kararıyla emekliye ayrılmasının yasalara aykırı olduğunu ileri surerek, kararın iptali için TBMM Dilekçe Komisyonuna başvurmuştur. Komisyon, üyelerinin oy birliği ile talebi uygun görerek Genel Kurula gönderileceğini Başbakan Adnan Menderes'e bildirilmiştir. Başbakan, bakanlar kurulu kararının iptal edileceğini Orgeneral Goksenin'e bizzat bildirmiş ve kendisini tekrar orduya geri dönmeye devet etmiştir. Hükümetin bu önerisini redetmiş ve 4 Mayıs 1953 tarihinde emekliye ayrılmıştır.

Diplomatik Hayatı

Bu kez Adnan Menderes, kendisine 1954 Türkiye genel seçimlerine nezaret etmek üzere bizzat TBMM'de temsil edilen partilercede adının öne sürüldüğünü bildirmiştir. Goksenin, teklifi kabul ederek 9 Eylül 1953 günü vali olarak İzmir'de göreve başlamıştır.

1954 seçimlerinden sonra Bağdat Büyükelçiliğine, NATO'nun devamı olan METO'yu (Middle East Treaty Organization-sonradan Bağdat Paktı'na çevrildi) gerçekleştirmek üzere atanmıştır. İngiltere ve Fransa NATO'nun devamı olan METO'yu önemli görmekte ve gerçekleştirilmesi için Turkiye'nin yardımını istemekteydiler. Bağdat Paktı gerçekleştirildikten sonra 1957 yılında Pakistan büyükelçiliği görevine atanmıştır. 1960 yılının Ocak ayında Dışişleri Bakanlığı Yüksek Musavirlik görevine atanmış ve bir süre sonra kendi istegiyle emekliye ayrılmıştır.

İstiklal ve harp madalyalari sahibidir. İstanbul'da bulunan Zincirlikuyu Asri Mezarlığına defnedilmistir. Evli ve iki çocuk babasiydi.

Askeri görevi
Önce gelen:
Zeki Doğan
Türk Hava Kuvvetleri Komutanı
12 Haziran 1950 - 20 Nisan 1953
Sonra gelen:
Fevzi Uçaner


Muzaffer Göksenin Hakkında Bilgi

Muzaffer Göksenin

Muzaffer Göksenin
Muzaffer Göksenin

Muzaffer Göksenin Hakkında Video


Muzaffer Göksenin konusunu görüntülemektesiniz.
Muzaffer Göksenin nedir, Muzaffer Göksenin kimdir, Muzaffer Göksenin açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru