Mustafa Reşit Akçay


Mustafa Reşit Akçay (d. 12 Aralık 1958, Trabzon) Türk teknik direktör. Şu an takım çalıştırmamaktadır.

Konu başlıkları

 • 1 Teknik direktörlük kariyeri
 • 2 Başarıları
  • 2.1 Kulüp
 • 3 Kaynakça
 • 4 Dış bağlantılar

Teknik direktörlük kariyeri

Türk futboluna teknik direktör olarak hizmet etmekte olan bir spor adamıdır. İlk antrenörlük deneyimini Trabzon İdmangücü kulübünde yaşamıştır. İdmangücü kulübünde 8 yıl görev yapmıştır. Daha sonra Trabzonspor alt yapısında göreve başlamıştır.Bu görevini dört yıl sürdürdü ve bu süre içerisinde Fatih Tekke, Gökdeniz Karadeniz gibi birçok yıldızın yetişmesinde emeği bulundu. 1996-97 sezonunda Trabzonspor'dan ayrılarak Trabzonspor altyapısında beraber çalıştığı Giray Bulak tarafından çalıştırılan Vanspor'da aynı görevi üstlendi. Burada sadece üç ay kaldıktan sonra Giray Bulak'ın teknik direktörlükten ayrılmasıyla kendisi de görevinden ayrıldı. Daha sonra Göztepe, Sakaryaspor ve Trabzonspor'da Giray Bulak'in yardımcı antrenörlüğünü üstlendi. 2001-02 Bulancakspor teknik direktörlüğünü üstlenerek ilk kez bu mevkide çalışmaya başladı. Bu görevinde bir sezon üstlendikten sonra sezon sonu takımdan ayrıldı. Bunun ardından tekrar Giray Bulak'in yardımcı antrenörlüğünü yapmaya başladı ve Giray Bulak'la beraber Antalyaspor ve Elazığspor'u çalıştırdı.

Daha sonra Gümüşhanespor ve Pazarspor'da teknik direktörlük yaptı ve 2005-06 tekrar Trabzonspor'da altyapı antrenörlüğü yaptı. 2006 yılından beri sadece teknik direktör olarak görev almaktadır. 2009-10 sezonunun 4. haftasında 2. Lig ekiplerinden Tavşanlı Linyitspor'da teknik direktörlük görevini üstlendi. Ligin düşme hattından devraldığı takımı beklenmedik bir şekilde Play-off Şampiyonu yaparak 1. Lig'e yükseltmeyi başardı. 2010-11 sezonunda çok kısıtlı imkanlara rağmen Tavşanlı Linyitspor'u lig'de şampiyonluğa oynayan bir ekip haline getirmesi kamuoyunun taktirini topladı.[1] Bu başarısına rağmen sezon bitimi kulüp yönetimiyle anlaşmaslizlığa düşmüştür. Bunun üzerine sözleşmesi çift taraflı fesh edildi. Yerine birkaç gün sonra Coşkun Demirbakan'ın getirildiği açıklandı.[2]

1. Lig ekiplerinden teklifler almasına rağmen, 10 Haziran 2011 tarihinde 2. Lig ekiplerinden 1461 Trabzon'un başına geçti.[3] Takımıyla ligin ilk 7 haftası sadece 2 galibiyet alsa da 1461 Trabzon, sezon sonunda Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup'u zirvede bitirerek 1. Lig'e yükseldi.1.Ligde ilk sezonda ligi 3.sırada bitirip play off oynamaya hak kazansalar da federasyonun kurallarına göre play off oynama haklarını alamamışlardır.

27 Mayıs 2013 tarihinde bir gün önceki Trabzonspor'un 15. Genel Kurulunda başkan seçilen İbrahim Hacıosmanoğlu tarafından Trabzonspor'un teknik direktörlüğüne getirildi. 10 Şubat 2014 tarihinde yönetimle görüştükten sonra sözleşmesi karşılıklı olarak feshedildi.[4]

Başarıları

Kulüp

 • 2. Lig: -
2. Lig Play-off (1): 2009-10 (Tavşanlı Linyitspor ile (1. Lig'e Yükseliş.)

Kaynakça

 1. ^ Bank Asya'da zirveye ortak çok!
 2. ^ Tavşanlı Demirbakan'la anlaştı
 3. ^ Mustafa Reşit Akçay 1461 Trabzon'da !
 4. ^ "Trabzonspor ile Mustafa Reşit Akçay'ın yolları ayrıldı". CNN Türk. http://www.cnnturk.com/haber/spor/futbol/trabzonspor-ile-mustafa-resit-akcayin-yollari-ayrildi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2014. 

Dış bağlantılar

 • TFF Resmî İnternet Sitesi - Teknik Direktör Mustafa Reşit Akçay Profili
 • mackolik.com İnternet Sitesi - Teknik Direktör Mustafa Reşit Akçay Profili
 • transfermarkt.de İnternet Sitesi - Teknik Direktör Mustafa Reşit Akçay Profili


Mustafa Reşit Akçay Hakkında Bilgi

Mustafa Reşit Akçay

Mustafa Reşit Akçay
Mustafa Reşit Akçay

Mustafa Reşit Akçay Hakkında Video


Mustafa Reşit Akçay konusunu görüntülemektesiniz.
Mustafa Reşit Akçay nedir, Mustafa Reşit Akçay kimdir, Mustafa Reşit Akçay açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru