Müslüm Magomayev


Müslüm Magomayev (Azeri: Müslüm Məhəmməd oğlu Maqomayev, Kiril: Муслим Магометович Магомаев; 17 Ağustos 1942 – 25 Ekim 2008) Sovyet Sinatrası lakabıyla da bilinen efsanevi Sovyetler ve Azerbaycan opera (bariton) ve pop şarkıcısı ve besteci, Azerbaycan Halk Sanatçısı (1971) ve SSCB Halk Sanatçısı (1973) ve aynı zamanda Kızıl Bayrak İşçi Nişanı ödülü sahibi.

Finlandiya ve Polonya'daki müzik festivallerindeki başarılı performansının ardından kısa bir süre içerisinde tüm Sovyetler Birliği'nde ve diğer yakın ülkelerde büyük üne kavuşan Magomayev, başta hem Azeri hem de yabancı operalarla müzik kariyerine başladı ve 70-lerde tamamen pop müziğine geçiş yaparak güçlü sesi ve sahne karizmasıyla ününü iki katına çıkardı ve dönemin en ünlü sanatçısına çevrildi. Sadece 31 yaşındayken SSCB Halk Sanatçısı ününe layik görüldü. 80-lerden itibaren müzik kariyerini aralıklara devam ettirmesine rağmen ününü kayb etmedi. Hayatının büyük bir kısmını Moskova'da geçirdi. 1997 senesinde onuruna güneş sistemindeki bir gezegene 4980 Magomaev ismi verildi ve 2002 senesinde Rusiya Devlet Onur Ödülüne layik görüldü. 2008 senesinde kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi. Sanatçı Bakü'de toprağa verildi. Cenaze törenine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Tamara Sinyavskaya ve ilk evliliğinden olan kızı Marina da katıldı. Yurtdışından, genel itibariyle eski SSCB devletlerinden binlerce hayranı cenaze için ülkeyi ziyaret etti.

Kaynaklar

  1. ^ Soviet Sinatra dies after long illness
  2. ^ http://www.1tv.ru/news/crime/34905
  3. ^ KP.RU. Муслима Магомаева похоронили рядом с дедом
  4. ^ Baku says farewell to great Muslim Magomaev

Dış bağlantılar

  • Times Online Obituary. Muslim Magomaev: popular singer known as the "Soviet Sinatra".
  • Muslim Magomaev's website
  • Internet Movie Database'te Müslüm Magomayev (İngilizce)
  • ITAR-TASS. Moscow pays last respects to famous singer Muslim Magomayev
  • Muslim Magomaev on YouTube
  • "The Show Must Go On: Memories of Accompanying Azerbaijan's Greatest Singers," By Chingiz Sadikhov, in Azerbaijan International, Vol. 10:3 (Autumn 2002), pp. 60–63.


Müslüm Magomayev Hakkında Bilgi

Müslüm Magomayev

Müslüm Magomayev
Müslüm Magomayev

Müslüm Magomayev Hakkında Video


Müslüm Magomayev konusunu görüntülemektesiniz.
Müslüm Magomayev nedir, Müslüm Magomayev kimdir, Müslüm Magomayev açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video