Murat Giray


Murat Giray (ö. 1696) 1678-1683 yılları arasında Kırım Hanı. II. Viyana Kuşatması'ndaki tartışmalı rolüyle tarihe geçmiştir.

Osmanlı Sadrazamı Merzifonlu Kara Mustafa Paşa 1678 yılında Kırım hanı I. Selim Giray'ı görevden alarak yerine Murat Giray'ı atadı. Murat Giray 1676-1681 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Osmanlı ordusunun yanında yer aldı. 11 Ağustos 1678'de Ukrayna'daki Çiğrin kalesi'nin Ruslardan alınması sırasında Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'ya birlikte hareket etti.

Ancak Murat Giray 1683 yılında II. Viyana Kuşatması sırasında sadrazamla büyük bir görüş ayrılığına düştü. Kuşatma sırasında Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın Murat Giray'ı küçümsedi ve görüşlerini dikkate almadı. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Murat Giray'dan Viyana'ya yardıma gelmesi beklenen Leh kralı III. Jan Sobieski'yi durdurmasını bekliyordu. Oysa Murat Giray Tuna nehrini geçmekte olan Leh ordularını hiçbir şey yapmadan seyretmekle yetindi . Gerçekliği tartışmalı olan bazı iddialara göre Murat Giray Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın hakaretlerine gücenmiş ve ona bir ders vermek amacıyla Viyana Kuşatması'da Osmanlı ordusuna yardım etmemişti.

Kuşatmanın başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Merzifonlu Kara Mustafa Paşa derhal Murat Giray'ı görevden aldı. Kısa bir süre sonra Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın kendisi de görevden alınarak idam edildi. Murat Giray geri kalan 13 yıllık yaşamını Saraçeli çiftliğinde geçirdi ve 1696 yılında öldü.

Önce gelen:
I. Selim Giray
Kırım Hanı
1678–1683
Sonra gelen:
II. Hacı Giray


Kaynaklar

  1. ^ Kırımlı Abdullahoğlu Hasan. "Viyana Önünde Kırım Süvarileri" (Türkçe). Emel Dergisi. http://www.ismailgaspirali.org/yazi.asp?yazi_no=111903. Erişim tarihi: 2007-3-14. 
  2. ^ "Dallog.com: Kırım Hanlığı" (Türkçe). http://www.dallog.com/hanliklar/kirim.htm. Erişim tarihi: 2007-3-14. 
  3. ^ Abdullah Soysal. "Murat Giray Han" (Türkçe). Emel Dergisi. http://www.vatankirim.net/Emel/Emel035/Emel035_m04.htm. Erişim tarihi: 2007-3-14. 


Murat Giray Hakkında Bilgi


Murat Giray
Murat Giray

Murat Giray Hakkında Video


Murat Giray konusunu görüntülemektesiniz.
Murat Giray nedir, Murat Giray kimdir, Murat Giray açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video