Morgan Freeman


Morgan Freeman (d. 1 Haziran 1937, Memphis, Tennessee), Akademi ödüllü Amerika'lı aktör, yönetmen, pilot ve seslendirme sanatçısı Morgan Freeman Street Smart, Driving Miss Daisy, The Shawshank Redemption ve Invictus filmlerindeki performansları ile Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş ve 2005 yılında Million Dollar Baby filmi ile bu ödülü kazanmıştır. Aynı zamanda Altın Küre ve Sinema Oyuncuları Derneği Ödüllerine sahiptir. Freeman ayrıca aralarında Unforgiven, Glory, Seven, Deep Impact, The Sum of All Fears, Bruce Almighty, Batman Begins, March of the Penguins, The Bucket List, Wanted, The Dark Knight ve RED’in bulunduğu birçok gişe filminde boy göstermiştir.

Konu başlıkları

 • 1 İlk Yılları
 • 2 Kariyeri
  • 2.1 Aktörlük Kariyeri
  • 2.2 Diğer Çalışmaları
 • 3 Özel Hayatı
  • 3.1 Ailesi
  • 3.2 Özel İşleri
  • 3.3 Araba Kazası
  • 3.4 İnançları
 • 4 Aktivizm
  • 4.1 Hayırseverlik Çalışmaları
  • 4.2 Irk Üzerine Yorumları
  • 4.3 Siyasi Görüşü
 • 5 Aldığı Ödüller
 • 6 Filmografi
  • 6.1 Filmler
  • 6.2 Televizyon filmleri
 • 7 Oscar ödülleri
 • 8 Kaynakça
 • 9 Dış Linkler

İlk Yılları

Morgan Freeman Memphis, Tennessee’de bir öğretmen olan annesi Mayme Edna ve 27 Nisan 1961 yılında sirozdan ölecek olan berber babası Morgan Porterfield Freeman ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendinden büyük üç kardeşi vardı. Çocukken babaannesinin yanına, Charleston, Missisipi’ye gönderildi. Çocukken ailesi sıklıkla taşınırdı ve Greenwood, Missisiği; Gary, Indiana; ve son olarak Chicago, Illinois. Freeman ilk sahneye çıkışını 9 yaşında, bir okul müsamelesinde başrol oynarak gerçekleştirdi. Daha sonra Broad Street Lisesine kaydoldu. 12 yaşında Broad Street Lisesine devam ederken eyalet çapında bir drama yarışmasını kazandı.Nashville,Tennessee’de geçen bir radyo şovunda rol aldı. 1955 yılında Broad Street lisesinden mezun oldu fakat Jackson Eyalet Üniversitesinden gelen kısmi burslu drama eğitimi teklifini Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetlerinde çalışmak üzere geri çevirdi Freeman 1960ların başında Los Angeles’a taşındı ve Los Angeles Halk Üniversitesinde yazman olarak çalışmaya başladı. Aynı dönemde New York’da 1964 Dünya Dans Festivaline dansçı olarak katıldı ve San Francisco’da Opera Ring müzik grubunun bir üyesi olarak yaşadı. Freeman gezici bir tur grubunda The Royal Hunt of the Sun adlı tiyatro eserinin bir uyarlamasında rol aldı. Aynı zamanda 1965 yapımı The Pawnbroker filminde figüran olarak rol aldı. İlk off-Broadway yapımını, 1968’de Pearl Bailey ve Cab Calloway ile rol aldığı Brodway yapımı olan Hello, Dolly!’nin siyahi versiyonundan önce 1967’de Viveca Lindfors ile karşılıklı rol aldığı The Nigger Lovers eseri ile gerçekleştirdi.Internet Movie Database'te Morgan Freeman (İngilizce)

Kariyeri

Aktörlük Kariyeri

İlk itibarlı filmi 1971’de çekilen Who Says I Can’t Ride a Rainbow? olmasına rağmen, Amerikan mediası tarafından daha önceleri pembe dizi Another World ve daha sonraları çok daha önce ayrılması gerektiğini söylediği PBS’in çocuklar için çektiği The Electric Company’deki rolleri sayesinde tanındı. 1980 yılının ortalarının başlarında Freeman kendisine babacan karakteri kazandıran önemli sinema filmlerinde rol almaya başladı. 1994 yılında The Shawshank Redemption filminde oynadığı rolle alkış topladı. Aynı yıl 44. Berlin Uluslar Arası Film Festivalinde jüri üyesi olarak görev aldı. Aynı zamanda Robin Hood: Prince Of Thieves, Unforgiven, Seven ve Deep Impact gibi filmlerde boş rolleri oynadı. 1997 yılında Lori McCreary ile birlikte Revelations Entertainment adlı prodiksiyon şirketini ve kız kardeşi ile birlikte eş başkan oldukları ClickStar adlı online film dağıtım şirketini kurdu. Aday olarak gösterildiği üç ödülden sonra ( En iyi yardımcı aktör olarak Street Smart ve en iyi aktör olarak Driving Miss Daisy ve The Shawshank Redemption) Million Dollar Baby filmindeki rolüyle 77. Akademi Ödül Töreninde En Yardımcı Aktör Ödülünü kazandı. Freeman belirgin ses tonuyla aranan bir seslendirme sanatçısı haline geldi. 2005 yılında tek başına iki filmin, War of the Worlds ve Akademi Ödülü sahibi belgesel film olan March of the Penguins’in seslendirmesini gerçekleştirdi. Freeman Bruce Almighty adlı başarılı filmde Tanrı olarak karşımıza çıktı ve eleştirmenden tam not alan ve gişede büyük başarı sağlayan Batman Begins ve 2008 yapımı The Dark Knight filmindeki Lucius Fox rolü kadar başarılı bir performans sergiledi. 2007 yılında Rob Reiner’ın yönettiği The Bucket List filminde Jack Nicholson ile birlikte kamera karşısına geçti. 2008 yılında Freeman, Frances McDormand ve Peter Gallagher ile birlikte başrolü paylaştığı, Mike Nichols tarafında yönetilen Country Girl ile Broadway’e döndü. Zaman zaman Nelson Mandela’yı konu alan bir film yapmak istedi. İlk girişimini Mandela’nın otobiyografisi olan Long Walk To Freedom eserini senaryolaştırmak istedi fakat neticelendiremedi. 2008 yılında piyasaya sürülen John Carlin'in Düşmanla Oynamak: Nelson Mandela ve Bir Ulusu Meydana Getiren Oyun isimli kitabının haklarını satın aldı. Clint Eastwood yönetmenliğinde Matt Damon ile birlikte kamera karşısına geçti. Filmde Freeman Nelson Mandela'yı canlandırıken Matt Damon ise rugby takımı kaptanı Francois Pienaar'ı Keller canlandırdı.

Diğer Çalışmaları

2009 yılının temmuz ayında New York’daki Radia City Mucis Hall’deki Nelson Mandela anısına düzenlenen konserinin sunucularından biriydi. 65 yaşında Freeman özel pilot lisansı elde etti. Aralarında Cessna Citation 501 ve çift motorlu Cessna 414 uçaklarının bulunduğu üç adet özel uçağı var. 2007 yılında uzun mesafeli Emivest SJ30 satın aldı ve 2009 Aralık ayında siparişini teslim aldı. Sahip olduğu tüm uçakları uçuracak lisans yeterliliğine sahiptir. 4 Ocak 2004’den itibaren Freeman Walter Cronkiye’ın yerine CBS Evening News’de tanıtımını üstlendi. 2010 yılında Freeman Discovery Channel’ın Through the Wormhole isimli televizyon şovunun sunucusu oldu.

Özel Hayatı

Freeman ve karısı Myrna Colley-Lee, 1990 Akademi Ödülleri töreninde

Ailesi

Freeman 22 Ekim 1967’den 1979 yılına kadar Jeanette Adair Bradshaw ile evli kaldı. Myrna Colley-Lee ile 16 Haziran 1984’de evlendi. Freeman’ın iş ortağı ve avukatı olan Bill Luckett 2008 yılının Ağustos ayında ikilinin boşanmak üzeri olduğunu açıkladı. 15 Eylül 2010 yılında ikili Missisipi’de boşandı. İlk eşinin kızını evlatlık edindi ve aynı zamanda ikilinin 4 çocuğu daha oldu. 2008 yılında African American Live 2 adlı Tv dizisi Fremman’ın büyük büyük atalarının köle olduklarını ve Kuzey Carolina’dan Missisipi’ye göç ettiklerini ortaya çıkardı.Freeman aynı zamanda anne tarafından Kafkas kökenli büyük büyük babasının yakıldığını ve ayrıca African- American kökenl büyük büyük annesiniyle beraber yaşadığını öğrendi.(İkisi o zamanlar Güneyde yasal olarak evlenemezlerdi.)

Özel İşleri

Freeman Charleston, Missisipi’de ve New York’da hayatını sürdürmektedir. Ortağı olduğu ve yönettiği Madidi isimli şık bir restoranı ve Ground Zero isimli blues klübü vardır ve ikiside Clarksdale, Missisipi’de bulunmaktadır.

Araba Kazası

3 Ağustos 2008 yılının akşamı Ruleville, Missisipi yakınlarında bir trafik kazasında yaralandı. Seyahat ettiği araba 1997 model Nissan Maxima otoyoldan çıkarak birkaç takla attı. Kendisi ve yanındaki bayan arkadaşı, Demaris Meyer, Jaws of Life adlı hidrolik kurtarma aleti yardımıyla araçtan çıkarıldı ve helikopter ambulans ile Memphis’deki The Regional Medical Center( The Med) hastanesine kaldırıldı. Polis kazada alkolün etkisinin olmadığına hüküm getirdi. Kazada omzunu, kolunu ve dirseğini kırdı ve 5 Ağustos günü ameliyata alındı. Doktorlar 4 saatlik bir operasyonun sonucunda omzunda ve kolundaki sinir hücrelerinde oluşan hasarı onardılar. CNN kanalında yayınlanan, Piers Morgan Tonight şovunda solak olduğunu fakat henüz sol elindeki parmakları oynatamadığını belirtti. Sol elindeki kasları kıpırdatamamasından dolayı olaşabilecek kan akışının durmasını engellemek için özel bir eldiven giyiyordu. Basın sözcüsü Freeman'ın tam olarak iyileşmeyi beklediğini açıkladı. Meyer, yanındaki bayan yolcu, Freeman’ı kazadaki ihmalinden dolayı dava etti. Meyer Morgan Freeman’ın olay gecesi içki içtiğini iddaa etmişti.

İnançları

CNN ile yapılan bir röportajında kendisi hakkındaki ‘’Tanrının adamı’’ olduğu iddaalarını yalandı ve inancın üzerinde bilimsel bir pozisyon varsayımı oluşturdu. Freeman ‘’inanç konusundaki soru aslında gerçekte neye inandığınızdır, biz bilimde ortaya bir teori atarız ve aksi ispatlanana kadar onun doğru olduğuna inanırız."

Aktivizm

Hayırseverlik Çalışmaları

2004 yılında Grenada Relief Fund üyeleri ile beraber Grenada adasında Hurricane Kasırgasından etkilenen insanlara yardım etti. One Earth gibi ulusal organizasyonların kliblerinde seslendirmelerde bulundu.(Grubun amacı çevresel farkındalık gibi konularda bilinci arttırmaktır)One Earth’s internet sitesinden izlenebilen ‘’Why Are We Here( Niçin Buradayız)’’ adlı klibin seslendirmesinde bulundu. Freeman Starville, Missisipide bulunan Missisipi Horse Park’ a bağıştı bulundu. The Horse Park Missisipi Eyalet Üniversitesinin bir parçasıdır ve Freeman’nın orada bulunan birden fazla atı vardır.

Irk Üzerine Yorumları

Freeman açıkca Black History Month kutlamalarını eleştirmiş ve buna benzer herhangi bir aktiviteye katılmamıştır. Freeman ‘’ Ben Black History Month istemiyorum çünkü o Amerikan tarihidir’’ demiştir." Kendisine göre ırkçılığa son vermenin tek yolunun onun hakkında konuşmamak olduğunu ve ‘’ white history month’’ olmadığına dikkat çekmiştir." Freeman Mike Wallace ile 60 dakika programında yapılan bir röportajda ‘’ ben size beyaz adam demekten vazgeçeceğim ve sizden de bana siyah adam demekten vazgeçmenizi istiyorum’’ demiştir." Freeman aynı zamanda Missisipi Eyalet bayrağının Konfedarasyon savaş bayrağını içerdiği gerekçesiyle değiştirilmesini desteklemiştir.

Siyasi Görüşü

Freeman 2008 yılındaki başkanlık seçimleri için Obama’nın kampanyasına katılmayacağını belirtmesine rağmen Barack Obama’nın adaylığını desteklemiştir. Freeman 1 Aralık 2010’daa Zürih’te 2022 FIFA WORLD CUP organizasyonun son sunumu için Başkan Clinton’a, USA Bid Committee Başkanı Sunil Gulati ve USMNT futbolcusu Landon Donovan’a katılmıştır.

Aldığı Ödüller

28 Ekim 2006’da Freeman Missisipinin En İyileri ödülleri Töreninde Ömür Boyu Başarı Ödülü kazandı. Delata Eyalet Üniversitesinden Sanat ve Edebiyat Dalında Doktoraya layık görüldü. 2008 yılında aile tarihi PBS şovu olan African American Lives 2’ de yayınlandı ve DNA testleri sonucunda Niger’deki Songhai ve Tuareg insanlarından geldiğini öğrendi. 1978 yılında The Mighty Cents filmindeki rolüyle Tony Ödüllerine aday gösterildi. 1997 yılında Rhodes College’inde fahri mezun ünvanı verildi. 2003 yılında Karlovy Vary Ulaslarası Film Festivalinde dünya sinemasına yaptığı katkılardan dolayı Kristal Küre Ödülüne aday gösterildi. 2006 yılında Cairo Ulaslararası Film Festivaline onur konuğu olarak katıldı. 2007 yılında kendisi ve eşi Missisipi Edebiyat ve Sanat Enstütüsünden ömür boyu başarı ödülü kazandı. 2007 yılında Screen Nation Film and TV Ödül T öreninde film ve televizyona yaptığı katkılardan dolayı onur nişanı aldı. 2008 Kennedy Center Honnors 2010 yılında Brown Üniversitesinden fahri doktora aldı. 2011 yılında Amerikan Film Enstütüsü tarafında Yaşam Boyu Ödülüne layık görüldü. 2012 yılında People’s Choice Awards tarafonda En Gözde Film İkonu ödülüne layık görüldü. 2012 Cecil Bç Demille Ödülü.

Filmografi

Filmler

Yıl Film Rol Notlar
1980 Brubaker Walter
1984 Teachers Al Lewis
1985 Marie Charles Traughber
1985 That Was Then... This Is Now Charlie Woods S.E. Hinton kitabında Emilio Estevezin senaryosu ile uyarlama
1987 Street Smart Fast Black Aday - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü;
Aday - Golden Globe
1989 Glory Çavuş John Rawlins
Driving Miss Daisy Hoke Colburn Altın Küre; aday - En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü
Lean on Me Joe Louis Clark
1990 The Bonfire of the Vanities Yargıç Leonard White Tom Hanks ve Bruce Willis ile
1991 Robin Hood: Prince of Thieves Azeem
1992 Unforgiven Ned Logan
The Power of One Geel Piet
1993 Bopha! sadece yönetmen
1994 The Shawshank Redemption Ellis Boyd "Red" Redding, Anlatıcı Aday - En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü; aday - Golden Globe
1995 Se7en Detektif Teğmen William Somerset
Outbreak Gen. Billy Ford
1996 Chain Reaction Paul Shannon
Moll Flanders Hibble
1997 Amistad Theodore Joadson
Kiss The Girls Dr. Alex Cross
1998 Deep Impact Başkan Tom Beck
Hard Rain Jim
2000 Nurse Betty Charlie
Under Suspicion Victor Benzet
2001 Along Came a Spider Dr. Alex Cross
2002 The Sum of All Fears DCI William Cabot
High Crimes Charlie Grimes
2003 Bruce Almighty Tanrı
Dreamcatcher Abraham Kurtz
Levity Miles Evans
2004 Million Dollar Baby Eddie "Scrap Iron" Dupris En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü; Kazandı - Golden Globe
The Hunting of the President anlatıcı sınırlı sayı
The Big Bounce Walter Crewes
2005 An Unfinished Life Mitch Bradley
War of the Worlds (anlatıcı)
March of the Penguins (anlatıcı)
Batman Begins Lucius Fox
Danny the Dog Sam
2006 Edison Force Ashford
The Contract Frank Carden
Lucky Number Slevin The Boss
10 Items or Less Him
2007 Evan Almighty Tanrı
Feast of Love Harry Scott
Gone, Baby, Gone Jack Doyle
The Bucket List Carter Chambers
2008 The Dark Knight Lucius Fox
Wanted Sloan
Love Guru, TheThe Love Guru Anlatıcı
Dark Knight, TheThe Dark Knight Lucius Fox
2009 Prom Night in Mississippi Kendisi
2009 Thick as Thieves Keith Ripley
2009 Maiden Heist, TheThe Maiden Heist Charlie
2009 Invictus Nelson Mandela
2010 RED Joe
2011 Born to Be Wild Anlatıcı
2011 Conan the Barbarian Anlatıcı
2011 Breaking the Taboo Anlatıcı
2011 Dolphin Tale Dr. Cameron McCarthy
2012 The Magic of Belle Isle Monte Wildhorn
2012 Dark Knight Rises, TheThe Dark Knight Rises Lucius Fox
2013 Olympus Has Fallen Allan Trumbull
2013 Oblivion Malcolm Beech
2013 Now You See Me Thaddeus Bradley
2013 Last Vegas Archie Çekim aşamasında
2013 The Last Knights Bartok Çekim aşamasında
2014 The Lego Movie Vitruvius (seslendirme) Çekim aşamasında
2014 Transcendence Çekim aşamasında
2014 True Confessions of Charlotte Doyle, TheThe True Confessions of Charlotte Doyle Zachariah Çekim aşamasında
Morgan Freeman madrid’de, ispanyol aktris Paz Vega ile birlikte

Televizyon filmleri

Yıl İsim Rol Diğer notlar
1971 The Electric Company Dizi (1971-77)
1978 Roll of Thunder, Hear My Cry Hammer amca TV Filmi
1981 The Marva Collins Story Clarence Collins TV Filmi
1986 Resting Place Luther Johnson TV Filmi
1987 Fight For Life Dr. Sherard TV Filmi

Oscar ödülleri

 • 1987 Street Smart filmiyle Oscar adaylığı-En iyi yardımcı erkek oyuncu
 • 1989 Driving Miss Daisy filmiyle Oscar adaylığı-En iyi erkek oyuncu
 • 1994 Esaretin bedeli filmiyle Oscar Adaylığı-En İyi erkek oyuncu
 • 2004 Million Dollar Baby filmiyle Oscar kazandı-En iyi yardımcı erkek oyuncu

Kaynakça

 1. ^ New Yorker Röportajı
 2. ^ Morgan Freeman biography. Film Reference.com.
 3. ^ Profiles: Morgan Freeman. Hello Magazine.com
 4. ^ a b c d e Inside the Actors Studio. Original air date: January 2, 2005 (Season 11, Episode 10)
 5. ^ Internet Movie Database'te Morgan Freeman (İngilizce)
 6. ^ Morgan Freeman Biography. tiscali.co.uk Film & TV.
 7. ^ "Berlinale: 1994 Juries". berlinale.de. http://www.berlinale.de/en/archiv/jahresarchive/1994/04_jury_1994/04_Jury_1994.html. Erişim tarihi: June 9, 2011. 
 8. ^ Gumbel, Andrew. "The Independent: Morgan Freeman to play Mandela in new film". The Independent. September 26, 2007.
 9. ^ "Morgan Freeman to Star as Nelson Mandela". New York Times. June 25, 2007.
 10. ^ Keller, Bill. "Entering the Scrum". The New York Times Book Review. August 17, 2008.
 11. ^ Morgan Freeman: The Bucket List video interview
 12. ^ SJ30jet.Com
 13. ^ "Luxury Launches". Luxury Launches. December 23, 2009. http://www.luxurylaunches.com/celebrities/morgan_freeman_purchases_the_sj30_private_jet_for_7million.php. Erişim tarihi: January 27, 2012. 
 14. ^ "Ameinfo". Ameinfo. December 24, 2009. http://www.ameinfo.com/219604.html. Erişim tarihi: January 27, 2012. 
 15. ^ "Freeman replaces Cronkite on CBS news". Boston Globe. January 5, 2010. http://www.boston.com/ae/celebrity/articles/2010/01/05/freeman_replaces_cronkite_on_cbs_news/. Erişim tarihi: January 5, 2010. 
 16. ^ "Through the Wormhole". Discovery Channel. http://science.discovery.com/tv/through-the-wormhole/. 
 17. ^ "Celebrity News, Photos & Videos". Access Hollywood. August 6, 2008. http://www.accesshollywood.com/article/10701/morgan-freeman-and-wife-divorcing-after-24-years-of-marriage/. Erişim tarihi: September 5, 2010. 
 18. ^ The Detroit Free Press, September 18, 2010, p. 6D
 19. ^ "Morgan Freeman". African American Lives 2. PBS. http://www.pbs.org/wnet/aalives/profiles/freeman.html. Erişim tarihi: July 13, 2011. 
 20. ^ Matt Webb Mitovich (August 4, 2008). "Morgan Freeman in Car Accident, Listed in Serious Condition". TV Guide. http://community.tvguide.com/blog-entry/TVGuide-News-Blog/Todays-News/Morgan-Freeman-Car/800044492. Erişim tarihi: August 4, 2008. 
 21. ^ "Freeman injured in car accident". BBC News. August 4, 2008. http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/7541667.stm. Erişim tarihi: August 4, 2008. 
 22. ^ "Actor Morgan Freeman badly injured in crash". The Irish Times. August 4, 2008. http://www.irishtimes.com/newspaper/breaking/2008/0804/breaking54.htm. Erişim tarihi: August 4, 2008. 
 23. ^ "Freeman recovering after surgery". BBC News. August 5, 2008. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/7542208.stm. Erişim tarihi: January 27, 2012. 
 24. ^ Horn, James (August 5, 2008). "Morgan Freeman 'in good spirits' after accident". The Los Angeles Times. http://www.latimes.com/news/nationworld/nation/la-et-freeman5-2008aug05,0,5752402.story. Erişim tarihi: August 5, 2008. 
 25. ^ "Morgan Freeman discharged from hospital - CNN.com". http://www.cnn.com/2008/SHOWBIZ/Movies/08/07/people.morgan.freeman.ap/index.html. 
 26. ^ "Morgan Freeman Sued for Car Accident". WHBQ. February 25, 2009. http://www.myfoxmemphis.com/dpp/news/022509_Morgan_Freeman_Sued_for_75000. Erişim tarihi: February 25, 2009. 
 27. ^ "Morgan talks faith and science to CNN". Pingerati.net. http://ww.pingerati.net/videos/youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D6WaEJVj4Zfk. Erişim tarihi: February 8, 2012. 
 28. ^ "PLAN!T NOW History". May 8, 2008 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20080508190505/http://www.planitnow.org/explore01.php. Erişim tarihi: August 21, 2008. 
 29. ^ "ECO". OneEarth.org. http://www.oneearth.org. Erişim tarihi: September 5, 2010. 
 30. ^ "Mississippi State Campus Map" (PDF). http://www.msstate.edu/web/maps/pdf/MissStateCampusMap.pdf. Erişim tarihi: accessdate = August 5, 2008. 
 31. ^ a b Freeman calls Black History Month ‘ridiculous’ . MSNBC.msn.com. December 15, 2005.
 32. ^ "Freeman calls Black History Month ridiculous". MSNBC. December 15, 2005. http://www.msnbc.msn.com/id/10482634. Erişim tarihi: September 5, 2010. 
 33. ^ David Firestone (April 18, 2001). "Mississippi Votes by wide margin to keep state flag That includes Confederate emblem". The New York Times. http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9C02E2DC1730F93BA25757C0A9679C8B63. Erişim tarihi: April 2, 2008. 
 34. ^ "Morgan Freeman defies labels". CBS News. December 18, 2005. http://www.cbsnews.com/stories/2005/12/14/60minutes/main1127684.shtml. Erişim tarihi: April 2, 2008. 
 35. ^ Eleanor Clift (December 21, 2007). "Freeman, Obama and Hollywood immortality". Newsweek. http://www.newsweek.com/id/81393. Erişim tarihi: April 2, 2008. 
 36. ^ "Gousabid". Gousabid. http://www.gousabid.com/blog/entry/morgan-freeman-joins-bid-committee-in-zurich/. Erişim tarihi: January 27, 2012. 
 37. ^ Morgan Freeman biography. http://www.superstarbiography.com/.
 38. ^ Wood, Bennett. Rhodes 150: A Sesquicentennial Yearbook, p. 214.
 39. ^ "Nelson Mandela To Receive Honorary Degree in Absentia, One of Eight Candidates". News.brown.edu. April 27, 2010. http://news.brown.edu/pressreleases/2010/04/hd. Erişim tarihi: September 5, 2010. 
 40. ^ Bibbiani, William (17 Ağustos 2011). "Marcus Nispel and Fredrick Malmberg on 'Conan the Barbarian'". Crave Online. Crave Online. http://www.craveonline.com/film/interviews/172765-interview-marcus-nispel-and-fredrick-malmberg-on-conan-the-barbarian. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2011. 
 41. ^ http://tvfinternational.com/programme/14/breaking-the-taboo

Dış Linkler

Wikimedia Commons'ta Morgan Freeman ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
 • Internet Movie Database'te Morgan Freeman (İngilizce)
 • ClickStar headed by Morgan Freeman and Lori McCreary
 • Revelations Entertainment Production company co-founded by Freeman
 • A detailed biography of his history as an actor
 • Morgan Freeman movies at Movie Information
Ödüller
Önce gelen:
Tom Hanks
Big
En İyi Aktör Altın Küre Ödülü - Müzikal veya Komedi
1990
Driving Miss Daisy
Sonra gelen:
Gérard Depardieu
Green Card
Önce gelen:
Tim Robbins
Mystic River
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü
2004
Million Dollar Baby
Sonra gelen:
George Clooney
Syriana
Önce gelen:
Tim Robbins
Mystic River
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu SAG Ödülü
2004
Million Dollar Baby
Sonra gelen:
Paul Giamatti
Cinderella Man


Morgan Freeman Hakkında Bilgi

Morgan Freeman

Morgan Freeman
Morgan Freeman

Morgan Freeman Hakkında Video


Morgan Freeman konusunu görüntülemektesiniz.
Morgan Freeman nedir, Morgan Freeman kimdir, Morgan Freeman açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video