Mirkelam


DoğrulukGörüldü

Atla: kullan, ara
Mirkelam
Doğum adı Fergan Mirkelam
Doğum 20 Mayıs 1966 (1966-05-20) (48 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Tarzlar Pop
Etkin yılları 1988-günümüz
Plak şirketi Pasaj Müzik, DMC, Sony Music
Resmî sitesi mirkelam.com.tr

Fergan Mirkelam (d. 20 Mayıs 1966, İstanbul), Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci.

Konu başlıkları

 • 1 Yaşam öyküsü
  • 1.1 İlk müzik yılları
  • 1.2 Koşan Adam
  • 1.3 "Koşan Adam"dan sonra
  • 1.4 Şarkı Söylemek Lazım
  • 1.5 Özel yaşamı
 • 2 Albümleri
  • 2.1 Müzik videoları
 • 3 Dış bağlantılar
 • 4 Kaynaklar

Yaşam öyküsü

Birecik, Şanlıurfa'nın köklü bir ailesinden gelen Mirkelam, Şanlıurfa eski milletvekili Ferit Aydın Mirkelam'ın yeğenidir.

Babası avukat Nazım Mirkelam, ut ve piyano çalar. "Gül ağacı değilem, her gelene eğilem" şarkısının bestecisi İzmir Milletvekilliği ile senatörlük yapmış Necip Mirkelamoğlu da Mirkelam ailesindeki müzisyenlerdendir.[1]

Çoğu yayımlanmayan polisiye ve bilimkurgu romanları yazmış, adliyede gördüğü bir evrak çantasından etkilenerek eşini, dostunu ve oğlu Fergan'ı oynattığı Kara Çanta adında bir soygun filmi çekmiş bir babadır Nazım Bey. Ama eşinden ayrıldığı için oğluyla çok yakın olamazlar, annesi ve anneannesi tarafından büyütülür Fergan Mirkelam.

İlkokulu Fındıkzade Çapa, ortaokulu Özel Kalamış, liseyi Fenerbahçe Lisesi'nde okur. Beste yapmaya ortaokulda, şarkı söylemeye Saint Joseph Lisesi'nin orkestrasında başlar. 1984'te Yıldız Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği'ni kazanır. Üniversite yıllarında Ortaköy sokaklarında yürür, duygularını tartmasını, şiir yazmasını hep orada deniz kenarında öğrenir. 1990 yılında mezun olur.

Çocukluk hayali balıkçılıktır. Mühendisliği sevmez. Tezgâhtarlıktan fabrika işçiliğine kadar yapmadığı iş kalmaz. Bir müddet radyolarda DJ'lik de yapar.

İlk müzik yılları

1986 yılında, Marmaris'te bir yaz gecesinde, Kayahan konserden çıkmış, yanında ekip arkadaşları, iskelede gitarıyla bir şeyler çalmakta. Yirmi yaşında olan Mirkelam yaklaşır yanlarına, "Ben de bir şey çalabilir miyim?" der. Gitarı alır, çalar ve söyler: "İstanbul'da bir barda / Bir bardak şarap yanımda...". İskender Paydaş çok sever şarkıyı. İstanbul'da birbirlerinin izini kaybetseler de, Fergan Mirkelam kaderini değiştirecek bu tanışmanın peşine düşer, Paydaş'ı arar, bulur. Daha sonra 1986 yılında Kayahan Acar'la Eurovision Türkiye elemelerine katıldı. Emel-Erdal albümünde “Alaturka Benim Canım” adlı şarkısıyla, Burak Kut'un albümünde üç şarkısıyla yer aldı. Aralarında Nazan Öncel'in de bulunduğu birkaç sanatçıya geri vokal yaptı. 1990 yılında “Karşılıksız Çek” adlı şarkısıyla Kuşadası Altın Güvercin Yarışması'na katıldı, ama dereceye giremedi. 1994 yılında Best FM'de DJ olarak çalıştı.

Koşan Adam

İskender Paydaş ile tanıştıktan sonra şarkıları da değerini bulur. Tarkan'ı da ünlü yapan İstanbul Plak'ın sahibi Mehmet Söğütoğlu'na "Bizim böyle şarkılarımız var, satmayabilir, seni kurtarsın, biz de müzik yapmaya devam edelim yeter" derler. Hedefleri mütevazıdır.

19 Mayıs 1995'te, Kayahan'la birlikte Cem Özer'in programına konuk olur Mirkelam ve koşar adam olarak girer gündeme. Umur Turagay'ın klibi, Serra d'Autry'nin yarattığı imaj ve İskender Paydaş'ın sihirli düzenlemesiyle Her Gece bir gecede dillere dolanır. Henüz albüm çıkmamıştır bile. 31 Mayıs 1995 tarihinde çıkardığı albümü ile çok iyi bir satış grafiği yakalar. Kendi adını taşıyan albüm bir günde 200 bin, toplamda 750 bin satar. Ali Kırca 1995 yılında "90'lar Türkiye'sinin plastik kahramanlarının sonuncusu... Koşuyor koşuyor bir yere varamıyor" diye yazmıştır.

"Koşan Adam"dan sonra

İkinci albümünü İskender Paydaş'sız yapar. 2001 yılında ikili yeniden bir araya gelir ve yine parlayan şarkılar çıkar ortaya, AB'ye hitaben "Kokoreç" dillere dolanır, terk eden sevgililer için ise "Unutulmaz".

2004'te en depresif albümünü yapar: "Kalbimde Parmak İzin Var". Arada "Aşkımsın" gibi kıpırtılı şarkılar vardır ama "Katilimsin" daha baskındır.

2006'nın bitmesine birkaç gün kala, Mirkelam DMC - Pasaj Müzik etiketiyle çıkan albümün adı "Mutlu Olmak İstiyorum" ile döndü.

Şarkı Söylemek Lazım

Şarkı Söylemek Lazım adlı müzik düeti yarışmasına Didem Uzel'in koçu olarak katıldığı yarışma da pek de favori bir çift olarak gösterilmeyen Didem Uzel - Mirkelam çifti finale kadar gelmiş ve 3. olmuştur.

Özel yaşamı

2003 yılında eşi Arzu ile on yıl süren evliliğine nokta koymuştur.

Albümleri

 • Mirkelam (31 Mayıs 1995)
 • Joker (1 Haziran 1998)
 • Unutulmaz (31 Ocak 2001)
 • Kalbimde Parmak İzin Var (2004)
 • Mutlu Olmak İstiyorum (2006)
 • Denizin Arka Yüzü (1 Ağustos 2013)

Müzik videoları

 • "Bu yüzden her gece ben"
 • "Tavla"

Dış bağlantılar

 • Resmi Sitesi
 • Milliyet Gazetesi Tam bir uzun yol koşucusu (10/01/07).

Kaynaklar

 1. ^ http://www.yeniasir.com.tr/a/dizi/egeliler/ege13.htm Başkentte İz Bırakan Egeliler Yeni Asır Gazetesi


Mirkelam Hakkında Bilgi

Mirkelam

Mirkelam
Mirkelam

Mirkelam Hakkında Video


Mirkelam konusunu görüntülemektesiniz.
Mirkelam nedir, Mirkelam kimdir, Mirkelam açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru