Mirahor, Sorgun


Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
    • 7.1 Facebook Grubu
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adı ile ilgili anlatılan rivayet : "Osmanlı İmparatorluğu döneminde, bu bölgedeki süvari birliğinin komutanının adı "Miro veya Mira" imiş. Çalışkan, gayretli süvariyi atlarına iyi bakan birisiymiş. Süvariyi alay komutanı bu gösterdiği başarıdan dolayı mükâfatlandırmak istemiş. Bu bölgeye birlik komutanının adını vermiş. Halk dilinde günümüze kadar "İmrahor-Mirahor" olarak gelmiş. Bu anlatılan rivayeti yaptığımız araştırmalarda yazılı belgelerde doğrulamaktadır. Ferit Devellioğlu'nun Osmanlıca-Türkçe Ansitlopedik Lûgat'ta; "mîrâhûr" un karşılığı şöyle açık lanmaktadır: İmrahor, sarayın ahır müdürü, (mîr-iâhûr'dan bozma) Köy bir dere kenarında hafif engebeli yerde kurulmuştur.

Yukarıdaki rivayet köyde konuşulmakla birlikte Mirahor 95 Adlı kitabada aynı şekilde geçmiştir. 1881 yılı kassam defterinde Mirahur olarak geçmektedir. Mirahur'luk kurumu ve faaliyet gösterdiği bir çok coğrafi yere isim kaynağı olduğu dikate alındığında, yukarıdaki rivayet anlamını yitirmektedir.

Mirahor, İmrahor, İmirhor, Emir-i ahur adı üzerine

Has ahırın en büyük amiri buna "Büyük imrahor" veya "Emir-i ahur-i evvel" de denir. Kendisinden sonra gelen amire ise "Küçük imrahor" veya "Emir-i ahur-ı sani" denirdi. Büyük imrahor, özengi veya rikab ağalarındandı Istabl-ı amire mensuplarının amiri olduğu gibi has ahıra ait çayır ve korulardan da sorumluydu yardımcısı küçük imrahor, arabacıların idaresiyle ve içoğlanlarına verilecek atlarla meşgul olurdu. Bu bilgilerle birlikte Mirahor'un çayırlarının bu kurum tarafından kullanıldığı ve kurumun adıyla anılır olduğu görülmektedir.

Mirahor ya da İmrahor adlı köyler; İmrahor / Korkuteli / Antalya, İmrahor / Gaziosmanpaşa / istanbul, İmrahor / Ulukışla / Niğde, Mirahor/ Mut / Mersin. Ayrıca İmrahor adını taşıyan Ankara, Çankırı. İstanbul'da mahalleleri sayabiliriz.


Aşık Kerem ve Mezarlık: Mirahor'un çok geniş bir mezarlığı var. Etrafı da 650 m. taşduvarla çev rilmiş. Burada geçen iki rivayetten; Birincisi : Âşık Kerem'in bu me zarlığa uğradığı, bir gece mezarlıkta yattığı köy halkı tarafından anlatılıyor. İkincisi: İstiklâl Harbi yıllarında, Kuvay-ı Milliye'ye karşı isyan eden eş-kiyalardan birisi yeni kazılmış mezara bir halı heybe dolusu "kırmızı lira" gömmüş. Çekerek tarafında bir ça tışmada ölmeden önce, bu köyü tarif etmiş, mezarlığa altın gömdüğünü söy lemiş.

Camisi ise 1890 yılında yapılmış, 1990 yılına kadar ibadet edilmiş, sonra yıkılarak eskisinin yerine "Mirahor Miraç Camii" adıyla ve çifte şerefeli 60 m uzunluğunda minaresiyle birlikte yenisi yapılmıştır. Avlusunda şadırvan vardır. Caminin yanındaki köy çeşmesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır çeşmedeki bir taşda yazan bilgiye göre 1880 yılında onarım yapıldığı bilgisi yer almaktadır ne zaman yapıldığı konusunda kesin bir bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Yozgat iline 46 km, Sorgun ilçesine 13 km uzaklıktadır. Doğusunda Osmaniye, batısında Sarıhamzalı, kuzeyinde Cihanşarlı, güneyinde Bahadın Güney-doğusunda Tatlı ve kuzey-batısında Çayözü köyleri ile komşudur.

Köy Mevki Adları: Zeincirli Kuyu, Dölek, Su Kuyusu, Avşar Geni, Değirmenin Önü, Bağın Altı, Ağılın Önü, Kayalıtepe, Kengerlik, Kılıçtepe, Bayramul, Akçaargaç, Çayırtarla.

İklim

Köyün iklim karasal iklim görülür. Kışları çok soğuk ve kar yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçer. Karın yerde kalma süresi ortalama 25-35 gündür.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 300
2000 272
1997 334

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde yetiştirilen ürünler, şeker pancarı, arpa, buğday, baklagiller, sebze ve Az miktarda da meyvedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - MUAMMER ARSLAN 2004 - YUSUF AĞAN 1999 - TEVFİK AĞAN 1994 - BEHÇET YILDIRIM 1989 - ŞAKİR ARSLAN 1984 - MUHDAT BOZDEMİR 1980 - ZAHİR AĞAN


Yok

ilköğretim Okulu Yok / 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle 1.2.3.4. ve 5. Sınıflar içinde taşımalı eğitim yapılıyor. . 6.7. ve 8. sınıflar için Taşımalı Eğitim Yapılıyor

2 adet öğretmen lojmanı 1 adet de imam lojmanı bulunmaktadır.

içme suyu şebekesi Var

kanalizasyon Var. Camii 1990 yılında Yapılmıştır.

Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit Telefon hattı ve Adsl vardır.

Facebook Grubu

http://www.facebook.com/#!/groups/145547794586/

Dış bağlantılar

Türkiye portali

YERELNET

http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=264729Mirahor, Sorgun Hakkında Bilgi


Mirahor, Sorgun
Mirahor, Sorgun

Mirahor, Sorgun Hakkında Video


Mirahor, Sorgun konusunu görüntülemektesiniz.
Mirahor, Sorgun nedir, Mirahor, Sorgun kimdir, Mirahor, Sorgun açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru