Milltown Mezarlığı saldırısı


Milltown Mezarlığı saldırısı veya Milltown katliamı, 16 Mart 1988 tarihinde Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'taki Milltown Mezarlığı'nda gerçekleştirilen bir saldırıdır. Ulster Savunma Birliği (UDA) gönüllüsü Michael Stone, Cebelitarık'ta öldürülen üç Geçici IRA gönüllüsünün mezar törenine katılan yaslı kalabalığa el bombaları ve tabancalarla saldırdı. Mezarlığın yakınındaki bir otoyola doğru koşan Stone, kendisini kovalayan büyük kalabalığa doğru ateş açmaya ve el bombası atmaya devam etti. Yakalanıp darp edildiği sırada polis tarafından kurtarıldı ve tutuklandı. Olayda üç kişi öldü ve 60'dan fazla kişi de yaralandı. "Benzeri görülmemiş, tek kişilik saldırı" televizyon haber ekipleri tarafından görüntülendi ve dünya çapında şok etkisi yarattı.

Üç gün sonra, Stone'un kurbanlarından birinin cenaze töreninde sivil üniformalı iki Britanya askeri cenaze alayına doğru aracını sürdü. Etraftakiler, Stone'un saldırısının bir tekrarı olduğunu düşünerek askerleri arabadan sürüklediler. İki asker, IRA tarafından kurşunla vurularak öldürüldü.

Kaynakça

  1. ^ (İngilizce) "Michael Stone: Loyalist icon". CNN. 24 Kasım 2006. En son 27 Kasım 2013 tarihinde erişildi.
  2. ^ (İngilizce) McKittrick, David. Lost Lives. Mainstream Publishing, 1999. Sayfa 1117.
  3. ^ (İngilizce) My War is Over; Cemetery killer freed from the Maze". Daily Mirror. 25 Temmuz 2000. En son 27 Kasım 2013 tarihinde erişildi.


Milltown Mezarlığı saldırısı Hakkında Bilgi


Milltown Mezarlığı saldırısı
Milltown Mezarlığı saldırısı

Milltown Mezarlığı saldırısı Hakkında Video


Milltown Mezarlığı saldırısı konusunu görüntülemektesiniz.
Milltown Mezarlığı saldırısı nedir, Milltown Mezarlığı saldırısı kimdir, Milltown Mezarlığı saldırısı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru