Mi majör keman konçertosu (Bach)


Keman, Yaylı Çalgılar ve Sürekli bas için Mi Majör Konçerto BWV 1042, Johann Sebastian Bach'ın 1720-1732 yılları arasında Köthen'de yazdığı sanılan eseri.

Eser üç bölümden oluşur:

  1. Allegro
  2. Adagio e piano sempre
  3. Rondeaux. Allegro assai

Birinci bölüm A - B - A formundadır ve oldukça geniş tutulmuştur. Daha çok klasik bir sonat havasında işlenmiştir. Temanın en önemli motifi üç notadan oluşur. Solo keman partisi ise hızlı geçişler, çift sesli partiler ve değişik çalım biçimleri ile işlenmiştir.

İkinci bölüm do diyez minör tonunda sürekli bas partisinin çaldığı ve armonik varyasyonlarla işlediği bir motifin üzerine kemanın dokunaklı olarak sunduğu melodilerden oluşur. Bach'ın yazdığı en duygusal bölümlerden birisi olarak anılır.

Üçüncü bölüm A-B-A-C-A-D-A (Rondo) formundadır. Dans havasında ve orta hızlı bir tempoda çalınır. Her tutti arasında keman farklı sololar sunar ve küçük bir kadanstan sonra rondo teması tekrar çalınır. Bölüm başladığı gibi dans havasında sona erer.

Yeniden düzenlemeleri

Re Majör Klavsen konçertosu BWV 1054 (J. S. Bach), Mi Majör keman konçertosunun daha sonradan G.P.Telemann derneği konserleri için J. S. Bach tarafından yapılmış bir yeniden düzenlemesidir.

Dış bağlantılar

  • Konçertonun notaları


Mi majör keman konçertosu (Bach) Hakkında Bilgi

Mi majör keman konçertosu (Bach)

Mi majör keman konçertosu (Bach)
Mi majör keman konçertosu (Bach)

Mi majör keman konçertosu (Bach) Hakkında Video


Mi majör keman konçertosu (Bach) konusunu görüntülemektesiniz.
Mi majör keman konçertosu (Bach) nedir, Mi majör keman konçertosu (Bach) kimdir, Mi majör keman konçertosu (Bach) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video