Mesut Aytunca


Mesut Aytunca (1944, İstanbul - 1976, İstanbul), Türk rock sanatçısıdır.

Hayatı

Üniversitede tıp fakültesine girdi. Üçüncü sınıfta ayrılıp Gazetecilik Yüksek Okulu'na girdi. Müziğe ilgi duyan Mesut Aytunca, ilk olarak 1958'de Gökçen Kaynatan'ın grubuna bas gitarist olarak girdi.

Müzisyen arkadaşı Erol Bilem ile kurduğu Silüetler topluluğu ile tanındı. Grup adını ünlü The Shadows grubundan alırken, Aytunca da gitar çalışında aynı gruptan etkilenmişti. Grup 1966'a "Lorke" türküsünün rock düzenlemesi ile Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasını kazandı. Bu dönemde Aytunca türküleri rock tarzında düzenliyordu. Silüetler ile Aziz Azmet, Aydın Daruga, Murat Ses, Neco gibi önemli isimlerle çalıştı ve bir uzun çalar kaydetti. Mesut Aytunca kendine özgü yorumu ile Türkiye'nin en iyi rock gitaristlerinden birisi olarak değerlendirilmekte olup, gitarı ile "Kaşık Havası", "Lorke" gibi halk ezgilerinin yanı sıra dönemin önemli rock şarkılarını da yorumladı.

1968'de grubundan sanatçıların ayrılıp Moğollar'ı kurmasıyla Silüetler birçok kez eleman değiştirdi. Gerek Mesut Aytunca, gerekse topluluğu Silüetler uzun soluklu bir müzik çalışmasının içinde olamadı. Silüetler grubu, 1969'da "Eziliş / Leb-u Leb" plağını çıkardıktan sonra, 1970 senesinde tamamen dağıldı.

1972'de Mesut Aytunca ilk solo plağı "Gurbet İlde / İki Seven Deli Olmaz Mı?"yı çıkardı. Bu 45'liği kendi kurduğu Aytunca Plak'tan çıkardı. Bu plakta daha yerel bir müzik kullanan Mesut Aytunca 45'likteki besteleri de kendi yapmıştı. Bu dönemde Aytunca bir trafik kazası geçirdi.

Grubun dağılmasından sonra 1974 yılında müziği bırakan Aytunca 1976'da Tarlabaşı'ndaki bir garsiyonerde öldürüldü. Katili Ali İhsan Özbey, Bedri Koraman'ın çizdiği robot resimle kısa süre sonra yakalandı.

Kaynaklar

  1. ^ a b anadolupop.com Mesut Aytunca & Silüetler
  2. ^ Yahoo music - Silüetler sayfası
  3. ^ Millliyet arşiv - 8 Haziran 1976

Dış bağlantılar

  • Anadolupop.com sitesi biyografisi


Mesut Aytunca Hakkında Bilgi

Mesut Aytunca

Mesut Aytunca
Mesut Aytunca

Mesut Aytunca Hakkında Video


Mesut Aytunca konusunu görüntülemektesiniz.
Mesut Aytunca nedir, Mesut Aytunca kimdir, Mesut Aytunca açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru