Tue . 20 May 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Mesta

mesta, m.estately.com
El Honrado Consejo de la Mesta ("Muhterem Mesta Meclisi"), ya da daha sonraki adıyla Mesta, León ve Kastilya'nın tüm çobanlarının bir araya gelmesi ve ulusal bir dernekte yaylacılık sürülerinin düzenlenmesi amacıyla X. Alfonso tarafından 1273'te kurulmuştur. Bunun için çobanlara askerlikten muaf olmak, mahkemelerde ifade verme zorunluluğunun kaldırılması, yol ve otlatma hakkı gibi ayrıcalık ve yetkiler verilir.

Kurulmasından önce, yılda iki veya üç defa farklı yerlerde bir araya gelen sürü sahiplerinin bu mecliselerine mestalar denirdi. Bu meclislerin amacı, sürülerin otlama ve geçiş yerlerinin düzenlenmesi ve belirlenmesi, çatışmalardan kaçınılması ve çözümlenmesiydi. Ayrıca amaçlardan biri sahibi olmayan ve diğer sürülerle katılan mestencoların (sahibi belli olmayan hayvanların) ayrılması ve sahiplerinin belirlenmesiydi.

Orta Çağ'da kuruluşundan itibaren ve varolduğu sürece, Mesta'ya doğrudan rekabette olduğu ahır hayvancılığı dışında çiftçilik, sanayi gibi diğer sektörler üzerinde yayla hayvancılığındaki menfaatleri doğrultusunda mutlak bir dayatmaya sebep olan kraliyet ayrıcalıkları ve vergi indirimleri eklenmiştir. Bu durum varlığının sona erdiği 1836'ya kadar uzun ve sayısız davaların açılmasına neden olmuştur.

Etimoloji

Mesta kelimesi Latince'deki animalia mixta ("karma hayvan") kelimesinden gelir. Orta Çağ boyunca, sürü sahipleri (kilise ve asiller gibi) sürülerine bakmaları için çobanları kiralıyorlardı. Daha sonraları karma hayvan anlamına gelen mesta kelimesi bu meclis toplantılarının adı olmuştur. Konsey kurulduğu zaman da Mesta diye adlandırılmıştır.

m.estately.com, master sina, mesta, mesta machine company, mesta park homes for sale, mestads, mestads.com, mestalla, mestanolone, mestarben


Mesta Hakkında Bilgi

Mesta


  • user icon

    Mesta beatiful post thanks!

    29.10.2014


Mesta
Mesta
Mesta konusunu görüntülemektesiniz.
Mesta nedir, Mesta kimdir, Mesta açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray Erkek Voleybol Takımı, (Şimdiki adı: Galatasaray FXTCR Erkek Voleybol Takımı) Galatasara...
Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu veya Hicaz Grubu, Osmanlı İmparatorluğu tarafından I. Dünya Savaşı sırasında kurulmu...
Göllü, Artuklu

Göllü, Artuklu

Göllü, Mardin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüz Mardin' in güneyinde 8 kilometre uzak...
Macera Kadını

Macera Kadını

Macera Kadını, Bülent Oran'ın senaryosunu yazdığı, Arşavir Alyanak'ın yönettiği 1964 yapımı Türk fil...