Fri . 20 Apr 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Mesopotamia, Arjantin

mesopotamia arjantin dogo, mesopotamia arjantinde
Mesopotamia, (La Mesopotamia) Arjantin'in kuzeydoğusunda, Misiones, Corrientes ve Entre Ríos eyaletlerini kapsayan coğrafi bölge.

Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan dar bir bölge olan Mesopotamia, batıda Gran Chaco'nun Arjantin sınırları içinde kalan kesimi, kuzeyde Paraguay, kuzeydoğuda Brezilya, güneydoğuda Uruguay'la çevrilidir. Paraná ve Uruguay nehirleri arasında yer alan bölgenin adı Yunancada "iki nehir arasında" anlamına gelir. Bölgenin Misiones eyaleti sınrıları içinde kalan kuzeydoğu toprakları, yapraklarını dökmeyen, yarı tropikal yağmur ormanlarıyla kaplı Paraná Platosunun (Brezilya) güneydoğu uzantısından oluşur. Buradan geçen çeşitli akarsular başta İguaçu olmak üzere çok sayıda çavlan oluşturularak bazalt oluşumlu platonun kenarlarından aşağı dökülür. Corrientes ve Entre Ríos eyaletleri coğrafi özellikleri bakımından Misiones'ten oldukça farklıdır. Bu iki eyaletin toprak yüzeyi, Uruguay'da olduğu gibi sık ağaçlık ve bataklık ovalardan yükselen, otlaklarla kaplı irili ufaklı tepeciklerden oluşur.

Bölgeye ilk yerleşenler Buenos Aires'i yeniden kurmak amacıyla 16. yüzyılda Asunción'dan (Paraguay) geri dönen İspanyol göçmenler oldu. 19. yüzyılda ise Entre Ríos ve Corrientes eyaletlerine çok sayıda Alman, İtalyan ve İsviçre asıllı çiftçi yerleşti.

Mesopotamia'nın güneyi Arjantin'in en önemli yün ve keten üretim bölgelerinden biridir. Bölgede sığır da yetiştirilir. Corrientes kenti önemli bir pirinç ve portakal üretim merkezidir. Paraná ve Uruguay nehirleri, ivinti yerleri, kıyıdilleri ve yataklarının yer değiştirmesi gibi nedenlerle ulaşıma fazla elverişli değildir. Mesopotamia'daki karayolu ağı oldukça gelişkin olmakla beraber, yollar genelde bakımsızdır. Buenos Aires'i Asunción'a bağlayan demiryolu hattı bölgenin doğusundan geçer. Bölgenin elektrik enerjisi potansiyelinden yararlanmak amacıyla inşa edilen Uruguay Nehrinin aşağı çığırındaki Salto Grande'yle, Paraguay Nehrinin yukarı çığırındaki Apipé-Yaciretá elektrik santrallari 1980'lerin başında ieşletmeye açılmıştır.

Galeri

El Palmar Ulusal Parkı, Entre Rios San Roque Gonzalez Köprüsü

mesopotamia arjantin bayragi, mesopotamia arjantin dogo, mesopotamia arjantin ligi, mesopotamia arjantinde


Mesopotamia, Arjantin Hakkında Bilgi

Mesopotamia, Arjantin


  • user icon

    Mesopotamia, Arjantin beatiful post thanks!

    29.10.2014


Mesopotamia, Arjantin
Mesopotamia, Arjantin
Mesopotamia, Arjantin konusunu görüntülemektesiniz.
Mesopotamia, Arjantin nedir, Mesopotamia, Arjantin kimdir, Mesopotamia, Arjantin açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

İsmail Kılıçarslan

İsmail Kılıçarslan

İsmail Kılıçarslan, (d. 1976 Ankara) Şair. Konu başlıkları 1 Hayatı 2 Eserleri 2.1 Şiir 2.2 Ma...
Assi Dayan

Assi Dayan

Asaf "Assi" Dayan d 23 Ekim 1945 - ö 1 Mayıs 2014, Tel Aviv , İsrailli yapımcı, yönetmen, senarist v...
Heredot Cevdet Saati

Heredot Cevdet Saati

Heredot Cevdet Saati, 6 Nisan 2015 tarihinde Hasan Kaçan tarafından TRT 1 ekranlarında sunulan 2002-...
Radoslav Velikov

Radoslav Velikov

Radoslav Velikov (d. 2 Eylül 1983, Tırnova, Bulgaristan), Bulgar millî güreşçidir. 2008 Pekin Olimpi...