Sat . Sat Jul 2018

Mesopotamia, Arjantin


Mesopotamia, (La Mesopotamia) Arjantin'in kuzeydoğusunda, Misiones, Corrientes ve Entre Ríos eyaletlerini kapsayan coğrafi bölge.

Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan dar bir bölge olan Mesopotamia, batıda Gran Chaco'nun Arjantin sınırları içinde kalan kesimi, kuzeyde Paraguay, kuzeydoğuda Brezilya, güneydoğuda Uruguay'la çevrilidir. Paraná ve Uruguay nehirleri arasında yer alan bölgenin adı Yunancada "iki nehir arasında" anlamına gelir. Bölgenin Misiones eyaleti sınrıları içinde kalan kuzeydoğu toprakları, yapraklarını dökmeyen, yarı tropikal yağmur ormanlarıyla kaplı Paraná Platosunun (Brezilya) güneydoğu uzantısından oluşur. Buradan geçen çeşitli akarsular başta İguaçu olmak üzere çok sayıda çavlan oluşturularak bazalt oluşumlu platonun kenarlarından aşağı dökülür. Corrientes ve Entre Ríos eyaletleri coğrafi özellikleri bakımından Misiones'ten oldukça farklıdır. Bu iki eyaletin toprak yüzeyi, Uruguay'da olduğu gibi sık ağaçlık ve bataklık ovalardan yükselen, otlaklarla kaplı irili ufaklı tepeciklerden oluşur.

Bölgeye ilk yerleşenler Buenos Aires'i yeniden kurmak amacıyla 16. yüzyılda Asunción'dan (Paraguay) geri dönen İspanyol göçmenler oldu. 19. yüzyılda ise Entre Ríos ve Corrientes eyaletlerine çok sayıda Alman, İtalyan ve İsviçre asıllı çiftçi yerleşti.

Mesopotamia'nın güneyi Arjantin'in en önemli yün ve keten üretim bölgelerinden biridir. Bölgede sığır da yetiştirilir. Corrientes kenti önemli bir pirinç ve portakal üretim merkezidir. Paraná ve Uruguay nehirleri, ivinti yerleri, kıyıdilleri ve yataklarının yer değiştirmesi gibi nedenlerle ulaşıma fazla elverişli değildir. Mesopotamia'daki karayolu ağı oldukça gelişkin olmakla beraber, yollar genelde bakımsızdır. Buenos Aires'i Asunción'a bağlayan demiryolu hattı bölgenin doğusundan geçer. Bölgenin elektrik enerjisi potansiyelinden yararlanmak amacıyla inşa edilen Uruguay Nehrinin aşağı çığırındaki Salto Grande'yle, Paraguay Nehrinin yukarı çığırındaki Apipé-Yaciretá elektrik santrallari 1980'lerin başında ieşletmeye açılmıştır.

Galeri

El Palmar Ulusal Parkı, Entre Rios San Roque Gonzalez Köprüsü


Mesopotamia, Arjantin Hakkında Bilgi

Mesopotamia, Arjantin

Mesopotamia, Arjantin
Mesopotamia, Arjantin

Mesopotamia, Arjantin Hakkında Video


Mesopotamia, Arjantin konusunu görüntülemektesiniz.
Mesopotamia, Arjantin nedir, Mesopotamia, Arjantin kimdir, Mesopotamia, Arjantin açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

International Love

International Love

İnternational Love, Türkçe çevrimiyle Uluslararası aşk anlamına gelir. Pitbull ve Chris Brown tarafı...
Manat (anlam ayrımı)

Manat (anlam ayrımı)

Manat, aşağıdaki anlamlara gelebilir: Para birimi Manat, Azerbaycan'da kullanılan para birimi Manat...
Kasaba

Kasaba

Kasaba; köyden büyük, şehirden küçük yerleşmelere verilen bir addır. Henüz kırsal özelliklerini yiti...
Merkez Partisi (Almanya)

Merkez Partisi (Almanya)

Merkez Partisi (Almanca: Zentrumspartei), Almanya'da Otto von Bismarck'ın iktidarda bulunduğu 1870'l...