Sat .19 Oct 2019
RU | UK | KK | BE | EN |

Menderes

menderes, menderes samancilar
Menderes, (Yunanca:Μαίανδρος, maindros) yatak eğimi azalmış akarsularda, genellikle art arda birbirini izleyen U veya S biçimli büklümlere verilen ad.

Daha çok alüvyonlu malzemelerle kaplı zeminlerde ortaya çıkan menderesler, sağa ve sola dolanarak akışlarını alüvyon vadisinin eğimine uydurulur. Mendereslerin oluştuğu bölümde akarsu yatağının uzunluğu, genellikle vadi uzunluğunun bir ya da bir buçuk katını bulur. Menderes büklümlerinde durgun su birikintileri, menderesler arasındaki büklümsüz kesimlerde ise dalgalı akıntılar görülür. Bir menderesin boyu genellikle akarsu yatağının eninden 7-10 kat daha uzundur.

Oluşumu

Menderesler çizerek ilerleyen bir akarsuyun herhangi bir engel karşısında akış yönünün tersine yığınak yapması, menderesin büzülerek kaz boynu biçimini almasına yol açar. Bu durumda akarsu kaz boynunu keserek bir kestirme yol oluşturulabilir; böylece menderesin ana yataktan ayrılmasıyla kopuk menderes ortaya çıkar. Mil tortularıyla dolan kopuk menderes zamanla bir bataklığa ya da kuru yatağa dönüşebilir. Yatak eğiminin hızla yükseldiği durumlarda ise akarsuyun zemindeki kayaç yüzeyi oymasıyla gömük menderesler ortaya çıkar. Bu biçimde oluşan dik kayaç duvarları bazen menderes yatağının her iki kıyısında bakışımlı bir konum alırlar.

Mendereslerin oluşumu konusunda akarsuyun düzeyindeki değişiklikler, bölgesel engeller, Dünya'nın dönme hareketi ve yatakta daha önce bulunan setlerin genişlemesi gibi birçok açıklama öne sürülmüştür. Bugüne değin tamamen anlaşılamamasına karşın, mendereslerin dalga olgusunun bir biçimi olduğu üzerinde durulmaktadır. Mendereslerin akıntının sapma açısı, su yüzeyinin eğimi ve akarsuyun dönme hareketinin gerektirdiği toplam iş gibi değişkenleri en aza indirgendiğinden akarsu için en elverişli yatağı oluşturur.

Galeri

Kaynakça

Wikimedia Commons'taMenderes ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  1. ^ TDK Sözlük

menderes, menderes bagci, menderes belediyesi, menderes izmir, menderes kutlu, menderes ortaokulu, menderes river, menderes samancilar, menderes tekstil, menderes utku


Menderes Hakkında Bilgi

Menderes


  • user icon

    Menderes beatiful post thanks!

    29.10.2014


Menderes
Menderes
Menderes konusunu görüntülemektesiniz.
Menderes nedir, Menderes kimdir, Menderes açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

FK Spartak Moskova

FK Spartak Moskova

Spartak Moskova Rusya'nın başkenti Moskova'nın futbol kulüplerinden biridir. Maçlarını UEFA'nın 5 yı...
Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

ABD İçişleri Bakanı (İngilizce:United States Secretary of the Interior) ABD İçişleri Bakanlığı’nın ...
127

127

...
Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 ...