Meliha Doğuduyal


Meliha Doğuduyal (d. 1959 İstanbul), Türk senfonik müzik bestecisi ve piyanist.

Besteci ve piyanist olarak uluslararası kariyer yapmış bir sanatçıdır.

Yaşamı

1959 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası müzikolog ve tromboncu Mahmut Doğuduyal’dır. Müzik öğrenimine beş yaşında İstanbul Belediye Konservatuarı’nda piyano öğrenimi ile başladı. Ergican Saydam ve Ferdi Statzer’in öğrencisi oldu. Atatürk Deneme Lisesi’nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı piyano bölümünde Suna Erel ve Mine Öğüt ile çalıştı. Ardından aynı konservaturda kompozisyon bölümüne devam etti; İlhan Usmanbaş ve Adnan Saygun’un öğrencisi oldu. Bir yandan da Ayşegül Sarıca’nın ustalık kurslarına katıldı. 1986 yılında konservatuardan mezun oldu. Kazandığı bir bursla 1991’de Hollanda’ya gitti. Lahey Krallık Konservatuvarı’nda Theo Loevendie ile kompozisyon, Louis Andriessen ile analiz çalışarak yüksek lisans öğrenimini 1993’de tamamladı.

Yapıtları İngiliz, Alman, Rus, İspanyol, Hollandalı, Amerikalı ve Avusturyalı müzisyenler tarafından yorumlanan besteci, 1978-83 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda korrepetitörlük yaptı. 1984-1991 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun konuk piyanisti ve müzik direktörü olarak görev aldı. 1993-1996 arasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda piyano, solfej ve armoni dersleri verdi. 1996’dan bu yana serbest piyanist ve besteci olarak çalışmalarını sürdürür. Sanatçının oda müziği ve piyano yapıtlarının yanı sıra film ve tiyatro müzikleri de bulunur.

Kaynakça

  1. ^ a b Meliha Doğuduyal Kişisel web sitesi (İngilizce)
  2. ^ Özlem Görgülü, 20. Yüzyılda Çağdaş Türk Müziğinde Viyola Repertuvarı, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Yüksek Lisans Tezi, İzmir, 2006


Meliha Doğuduyal Hakkında Bilgi


Meliha Doğuduyal
Meliha Doğuduyal

Meliha Doğuduyal Hakkında Video


Meliha Doğuduyal konusunu görüntülemektesiniz.
Meliha Doğuduyal nedir, Meliha Doğuduyal kimdir, Meliha Doğuduyal açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru