Mecidiye, Bigadiç


Mecidiye, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı,adı yörede , Yılvadıç olarak bilinir. Ataları Orta Asya'dan Konya'ya göç etmişlerdir. Şimdiki Karaman'da Karamanoğlu Beyliği olarak, Osmanlı'yla iktidar mücadeleleri sonucunda Bulgaristan'a gönderilmişlerdir. Bulgaristanda buraya göçmüşlerdir. Bu göç, şimdiki Mecidiye köyü olarak tabir edilen alanda noktalanmış, kıraç olan bu topraklar, o dönemki bu köyün atalarının çok çalışkan olması nedeniyle bereketli topraklara döndürülmüştür. Yani şimdiki gelinen nokta, sıfırdan, yeniden hayata başlayıp, başarının nasıl olduğunu anlatan önemli ve anlamlı bir noktadır.

Konu başlıkları

 • 1 Kültür
 • 2 Coğrafya
 • 3 İklim
 • 4 Nüfus
 • 5 Ekonomi
 • 6 Muhtarlık
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Kaynakça
 • 9 Dış bağlantılar

Kültür

Kültür, bir toplumun yaşam biçimi olduğuna göre, bu köyde yaşayan, yani hayatını sürekli burada geçirenlerle, dışarıya açılmışlar arasında şekil bakımından farklılıklar vardır. Şöyle ki, öncelikle kılık-kıyafeti ele alacak olursak, kızlar belli yaştan sonra, ferace denilen siyah bir giysi giyerler. Dışarıda yaşayanlarda durum böyle olmamakla birlikte, köye ziyaretlerde çoğu bu görsel uyumluluğa göre hareket edebilirler. Buna karşın bu köyden çıkıp çok uç noktalara gelenler, başarılı olanlar mevcuttur.Köye has başlıca yemekler , ıştır aşı (ıspanak , sarımsak,yoğurt karışımı) ,sütlü çorba, gözleme , alfat turşusu , lahana (kelem) turşusu ki bu turşu özellikle meşhurdur.Rivayetlere göre , köyün yayla iklimine has kışları soğuk olmasından dolayı burada yetişen lahanalardan yapılan turşu farklı bir lezzet ve tat ihtiva etmektedir.

Coğrafya

Balıkesir iline 25 km, Bigadiç ilçesine 15 km uzaklıktadır. Köy, eski Bursa-İzmir karayolu üzerindedir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1222
2000 1226
1997 1260

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde geçmiş yıllarda kurulmuş ve faaliyetlerini değişik yeniliklerle sürdürmekte olan tarımsal kalkınma kooperatifi mevcuttur.Kooperatif hayvancılık sektörü ağırlıklı çalışmakta olup , köylünün tüketim ihtiyaçlarını karşılıyacak marketi , yem satışı, akaryakıt istasyonu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.Kooperatif binası,yapılan süt toplama ve soğutma tankıyla , teknolojik donanıma sahip olmuştur. Bigadiç Bor madeni nakliye-taşımacılık sektörüde köye ekonomik katkı sunmaktadır. Ayrıca Balıkesir ilinde, Bigadiç ilçesinde hatta tüm Türkiye'nin farklı illerinde, kamu kurumları ile özel sektörde çalışan kişi sayısı bir hayli fazladır. Bunun yanında Avrupa'nın (ve hatta dunyanin) farklı ülkelerinde yaşayanlar olduğu gibi, bu köy, her alanda ilkleri başarmaya devam etmektedir. Ekonomik anlamda kendisine yeten gelir düzeyine sahip bu köy, diğer köylerin epey üzerinde bir seyir izlemektedir.Köyün Balıkesir ve Bigadiç gibi merkezlere yakın olması önemini artırmaktadır

Muhtarlık

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları 2004 - Mustafa Tankit 2009 - Mustafa Tankit 2014 - Mustafa Çoruk

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

 1. ^ Mecidiye Şehitler İlköğretim Okulu

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Mecidiye, Bigadiç Hakkında Bilgi


Mecidiye, Bigadiç
Mecidiye, Bigadiç

Mecidiye, Bigadiç Hakkında Video


Mecidiye, Bigadiç konusunu görüntülemektesiniz.
Mecidiye, Bigadiç nedir, Mecidiye, Bigadiç kimdir, Mecidiye, Bigadiç açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video