Marneuli


DoğrulukGörüldü

Atla: kullan, ara
Marneuli(şehir)
მარნეული

Bayrak
Marneuli'nin Gürcistan'daki konumu
Ülke Gürcistan
Kvemo Kartli
Rakım 420 m (1.378 ft)
Nüfus (2006)
 - Toplam 20.100

Marneuli (Gürcüce: მარნეული), Gürcistan'ın güney-doğusunda, Kvemo Kartli veya Borçalı gibi adlandırılan bölgede bulunan kent (nüfus: 2002'de 20,1 bin kişi) veya aynı adlı rayonun (ilçenin) merkezidir.

İlçenin nüfus sayısı 2006 yılında 121 bini veya tüm Gürcistan ahalisinin yüzde 2,8`ni oluşturmuştur. Geleneksel olarak Marneuli ilçesinde yaşayan en büyük etnik grup Azerilerdir[1] (2002 yılındakı sayım sonuçlarına göre toplam nufusun %83,1'i). Gürcüler %8 ile ikinci yeri tutarlar. Onların sayısı 1950'lerin başından Gürcistan'ın diğer bölgelerinden özellikle İmereti'deki ve Svaneti'deki sakinlerin buraya yerleşmeye başladığı andan itibaren artmaktadır. Ermeniler ilçenin nufusunun %7,9'unu oluştururlar.

Sovyetler dönemi dağıldıktan sonra Marneuli'nin ekonomisi derin bir kriz geçirmiş, sanayi müesseselerinin çoğu bağlanmışdır. Marneuli günümüzde tarım bölgesi olarak seçilmektedir. 2006 yılında Gürcistan'da üretilen tütünün %78'i, sebzenin %11'i, bostan bitkilerinin %14'ü, etin %4'i bu bölgenin payına düşmüştür.

Ayrıca bakınız

  • Borçalı

Kaynak

  1. ^ Etnic groups by major administrative-territorial units


Marneuli Hakkında Bilgi

Marneuli

Marneuli
Marneuli

Marneuli Hakkında Video


Marneuli konusunu görüntülemektesiniz.
Marneuli nedir, Marneuli kimdir, Marneuli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video