Marneuli


DoğrulukGörüldü

Atla: kullan, ara
Marneuli(şehir)
მარნეული

Bayrak
Marneuli'nin Gürcistan'daki konumu
Ülke Gürcistan
Kvemo Kartli
Rakım 420 m (1.378 ft)
Nüfus (2006)
 - Toplam 20.100

Marneuli (Gürcüce: მარნეული), Gürcistan'ın güney-doğusunda, Kvemo Kartli veya Borçalı gibi adlandırılan bölgede bulunan kent (nüfus: 2002'de 20,1 bin kişi) veya aynı adlı rayonun (ilçenin) merkezidir.

İlçenin nüfus sayısı 2006 yılında 121 bini veya tüm Gürcistan ahalisinin yüzde 2,8`ni oluşturmuştur. Geleneksel olarak Marneuli ilçesinde yaşayan en büyük etnik grup Azerilerdir[1] (2002 yılındakı sayım sonuçlarına göre toplam nufusun %83,1'i). Gürcüler %8 ile ikinci yeri tutarlar. Onların sayısı 1950'lerin başından Gürcistan'ın diğer bölgelerinden özellikle İmereti'deki ve Svaneti'deki sakinlerin buraya yerleşmeye başladığı andan itibaren artmaktadır. Ermeniler ilçenin nufusunun %7,9'unu oluştururlar.

Sovyetler dönemi dağıldıktan sonra Marneuli'nin ekonomisi derin bir kriz geçirmiş, sanayi müesseselerinin çoğu bağlanmışdır. Marneuli günümüzde tarım bölgesi olarak seçilmektedir. 2006 yılında Gürcistan'da üretilen tütünün %78'i, sebzenin %11'i, bostan bitkilerinin %14'ü, etin %4'i bu bölgenin payına düşmüştür.

Ayrıca bakınız

  • Borçalı

Kaynak

  1. ^ Etnic groups by major administrative-territorial units


Marneuli Hakkında Bilgi

Marneuli

Marneuli
Marneuli

Marneuli Hakkında Video


Marneuli konusunu görüntülemektesiniz.
Marneuli nedir, Marneuli kimdir, Marneuli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru