Mansur (Abbasi)


Mansûr ya da Ebû Câʿfer Mansûr veya Ebu Cafer Mansur Abdullâh bin Muhammed İmâm (d. 714 - ö. 775 Mekke) ; Arapça: أبو جعفر "المنصور" عبد الله بن محمد الإمام‎; Ebū Câʿfer el-Manṣūr ʿAbd Allāh bin Muḥammed el-İmām). İkinci Abbasi halifesidir. 754 ile 775 döneminde arasında halifelik yapmıştır..

Konu başlıkları

 • 1 Yaşamı
 • 2 Referanslar
 • 3 Ayrıca bakınız
 • 4 Dış kaynaklar

Yaşamı

Mansur, Hicaz göçü sonrası Abbasi ailesinin evinde 714 tarihinde dünyaya geldi. 14. yuzyilda "Ravd el-Kurtas" adli bir Fasli tarafından yazılmış bir tarihnameye göre annesi Salama adlı Berberî asıllı bir kadin kōle idi.

Mansur Emevilere karsi yapilan savaslarda isim yapti. Son Emevi halifesi II. Mervani sonuna kadar destekleyen Emevi generali Ibni Hubaira'nin kalesini pekistirdigi Vasit sehrinin Abbasi ordusu tarafindan kusatilmasi sirasinda onemnli rol oynadi. Ibni Hubeyra'nin Abbasiler tarafindan odul ve af vaadlari ile kandirilan kendi adamlari tarafindan oldurulmesinde buyuk katkisi olmustu.

764'de ilk Abbasi halifesi olan kardesi Ebu'l Abbas Seffah'in olumden sonra Abbasi halifesi oldu ve 775'de olumune kadar halifelik yapti.

754-762 doneminde Dhu el-Hiccah'dan devleti idare ettmistir. 763' de Bagdat'ta "Medinet-as-Selam" adli bir saray ve saray bolgesi insa ettirdi. Bundan sonra Abbasi halifelerinin baskenti oldugu donemlerde Bagdat'ta bas yerleskeleri oldu.

Mansur kandökücü (Seffah) lakabıyla tanınan kardeşi Ebu'l Abbas Seffah'ın ölümünden sonra yönetimde sıkıntılar yaşadı. 754'de Kuzeni "Abdullah bin Ali"'ye karsi galip gelerek onun halife olma ugraslarina son verdi. Bu ugraslarinda Horasan valisi olan Ebu Müslim Horasani halife Cafer Mansur'a devamli destek sagladi.

755'de Ebu Müslim Horasani öldürülmesine onayak oldugu iddia edilmektedir. ] , 749-750 doneminde 3. Fitne yani İslam İç Savaşı'nda Emevilere karşı Abbasi güçlerine liderlik etmiş, sadık bir kişiydi. Mansur'un sadik olarak emrinde olsa da İran ve Maveraünnehir'in şüphesiz gercek tek hakimiydi. Ebu Müslim suikasti imparatorluğun bir iktidar mücadelesi engel olmak için yapılmış gibi görünüyordu.

Seffah'in vasiyetinee gore halefi olmasi gereken İsa bin Musa bin Muhammed bin Ali yerine Mehdi'yi atadı ve onun için halktan güven istedi ve elde etti.

Çok cimri olduğu ve kardeşi gibi kan döktüğü iddia edilir . Bu yüzden Davaniki lakabı ile de bilinir.

Sii imamlarindan olan İmam Cafer-i Sadık onun döneminde birkaç kez hapse atılmıştır ve sonra zehirlenerek öldürülmüştür. Bir çok Şii de onun döneminde öldürüldüğü için Şiiler tarafından sevilmez. Öldürdüklerinin kafalarından müze yaptırdığı iddia edilir.

Bazı kaynaklara göre ise fikih ilmi kurucularindan Ebu Hanife'nin, Mansur tarafından hapse atıldıgi ve işkence gördügu bildirilir. İmam Malik, kuzeni olduğu halde onun tarafından kırbaçlatıldığı da rivayet edilir.

Obur olduğundan ve çok yediği için öldüğünden bahsedilir..

Döneminde, İslam Edebiyatı çok gelişmiştir. Abbasiler İran halkı üzerinde Emeviler kadar baskıcı olmamıştır. Her ne kadar Emevi halifesi Hişam bin Abdülmelik, Fars pratiklerini benimsemiş olsa da Mansur döneminden önce Fars edebiyatına İslam dünyasında gerçek anlamıyla değer verilmemişti. Mansur'un Fars milliyetçiliği üzerindeki sansürü gevşetmesi Farsi akademisyenler arasında 'Shu'ubiya'nın ortaya çıkmasını sağladı. Shu'ubiya Araplar'dan daha üstün bir noktada olan Farsça sanat ve kültürü ile inançların ifade edildiği edebi bir akımdı ve bu hareket sekizinci yüzyılda Arap-Fars diyaloglarının ortaya çıkmasını hızlandırdı.

Fars dönüşümünün en önemli faydası Arap olmayan birçok milletin müslümanlığı kabul etmesi oldu. Emeviler müslüman olmayanlardan cizye vergisi topluyordu, ama bu müslüman sayısını artırmıyordu. Buna karşın Abbasiler döneminde bu sayı arttı ve El Mansur döneminde ülkedeki nüfusun 8%'i müslüman iken bu oran Mansur döneminin sonuna kadar 15%'e çıktı. Mansur, ayrıca Bağdat'da Hikmetler Evi'ni yaptırdı.

Mansur 7 Ekim 775 yılında Mekke yolunda hacca giderken vefat etti. Emeviler mezarını bulamasın diye yol boyunca yüzlerce mezar arasında bir yere defnedildi. Yerine oğlu El Mehdi geçti.


Referanslar

*Ingilizce Wikipedia "Al-Mansur" maddesi
 1. ^ Al-Souyouti, Tarikh Al-Kholafa'a (The History of Caliphs)
 2. ^ Stanley Lane-Poole, The Coins of the Eastern Khaleefahs in the British Museum
 3. ^ World's Great Men of Color vol. II
 4. ^ G.R. Hawting "Mansur" (2007) Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Mansur, al-. (İngilizce) Erişme:20.04.2007
 5. ^ Şablon:Dergi kaynak
 6. ^ a b c d * Ingilizce Wikipedia "Al-Mansur" maddesi (İngilizce) (Erişme:19.6.2010)
 7. ^ Tarikh al-Tabari Cilt 10, say.446.
 8. ^ (Ya'qubi, Cilt.III, say.86; Muruj al-dhahab, Cilt.III, say.268-270.)
 9. ^ (The Political History of Islam, Cilt II, say.57)


Ayrıca bakınız

 • Abbasi Halifeleri soyağacı ve listeleri

Dış kaynaklar

 • Hitti, Philip H. (çev. Salih Tuğ),(1968) Siyasi ve Kültürel İslam Tarihi (IV Cilt), İstanbul:Boğaziçi Yayınları.
 • Üçok, Bahriye (1979 1.Basım:1968) İslam Tarihi Emeviler-Abbasiler, Devlet Kitapları, Ankara: Milli Eğitim Basımevi.
 • Muir, William (1924), The Caliphate, Its Rise, Decline and Fall Chapter LXII, Abu Ja'far al-Mansur (İngilizce) (Erişim:19.6.2010)
 • al-Masudi (İng. çev. Paul Lunde ve Caroline Stone) (1989), The Meadows of Gold, The Abbasids, Londra:Kegan Paul (İngilizce)
 • Tabari (Farsca'dan Fransizca'ya eviren: Hermann Zotenberg), (2001), La Chronique. Histoire des prophètes et des rois, Cilt. II,, Paris: Actes Sud / Sindbad, coll. «Thésaurus»,‎ (ISBN 978-2-7427-3318-7) (Fransızca).
Mansur (Abbasi) Abbasi Doğumu: 712 Ölümü: 775
Sünni İslam unvanları
Önce gelen
Seffah
İslam Halifesi
754–775
Sonra gelen
Mehdî


Mansur (Abbasi) Hakkında Bilgi


Mansur (Abbasi)
Mansur (Abbasi)

Mansur (Abbasi) Hakkında Video


Mansur (Abbasi) konusunu görüntülemektesiniz.
Mansur (Abbasi) nedir, Mansur (Abbasi) kimdir, Mansur (Abbasi) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru