Makedon pasaportu


Makedon pasaportu veya Makedonya pasaportu (Makedonca: Македонски Пасош) uluslararası seyahat amacıyla Makedonya vatandaşlarına verilir. Dağıtım sorumluluğu İçişleri Bakanlığı'na aittir. Pasaportun geçerliliği 10 yaşından küçük kişiler için 5 yıldır. Çocukların yaşları 4 ise ve pasaportunun geçerliliği iki yıl ile sınırlıdır. Makedon pasaportu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tavsiye ettiği standartlar (yani, büyüklüğü, kompozisyonu, düzen, teknoloji) ile uyumludur. Son Makedon pasaportu bir biyometrik pasaportdur.

Makedon pasaportunun içeriği ve tasarımı yıllar içinde değişti. Makedonya Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ilk pasaportlar 1991 yılında yayımlanmıştır.

AB, eski Yugoslav cumhuriyetlerine 1991 yılında vize uygulamaya başlamış ve bu yüzden Makedonlar vizesiz seyahat haklarını kaybetmişlerdi. 19 Aralık 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere İngiltere ve İrlanda hariç tüm Avrupa Birliği'nin Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilmektedirler. Ayrıca Sırbistan'a ulusal kimlik kartları ile seyahat edebilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2012 raporuna göre Makedonya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 97 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Madekonya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 47. sırada yer almaktadır.
Makedon pasaportu Hakkında Bilgi


Makedon pasaportu
Makedon pasaportu

Makedon pasaportu Hakkında Video


Makedon pasaportu konusunu görüntülemektesiniz.
Makedon pasaportu nedir, Makedon pasaportu kimdir, Makedon pasaportu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video