Sun . 20 Aug 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Madlib

madlib, madlibs.com
Otis Jackson Jr. (d. 24 Ekim 1973, Oxnard, Kaliforniya), sahne adıyla Madlib, DJ, rapçi ve müzik yapımcısı. Çok sayıda farklı takma isim kullanan Madlib, 2000'li yılların en üretken ve başarılı hip hop prodüktörlerinden biridir. MF DOOM (Madvillain adıyla) ve merhum J Dilla'nın (Jaylib adıyla) da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçıyla çalışmalar yaptı. Kendisini "en önce DJ, sonra prodüktör ve en son MC" olarak tanımlamaktadır.

Konu başlıkları

 • 1 Biyografi
  • 1.1 İlk yılları
  • 1.2 Stones Throw, Quasimoto ve J Dilla yılları
  • 1.3 Madlib Invazion
 • 2 Kaynakça
 • 3 Dış bağlantılar

Biyografi

İlk yılları

Madlib müzisyen çift Otis Jackson, Sr. ve Dora Sinesca Jackson'ın oğlu olarak Oxnard, Kaliforniya'da dünyaya geldi. Gençlik yılları burada geçen ve müziğe burada başlayan Madlib, kariyerini Los Angeles'ta sürdürdü. 90'lı yılların başlarında arkadaşlarıyla birlikte kurduğu CDP oluşumunda hip hop müzik yapmaya başladı. Ticarî olarak yayınlanan ilk prodüksiyonu 1993'te rap grubu Tha Alkaholiks için yaptığı bir işti. Kendi adına çıkan ilk çalışması, içinde bulunduğu Lootpack grubunun 1995'te babası tarafından Crate Diggas Palace adlı bir şirketten çıkarılan 12" EP "Ill Psyche Move"du. Bu plak Peanut Butter Wolf'un dikkatini çekti ve grubu 1998'de kendisine ait Stones Throw Records şirketine kattı.

Stones Throw, Quasimoto ve J Dilla yılları

Lootpack'in ilk stüdyo albümü Soundpieces: Da Antidote 1999'da piyasaya çıktı. Madlib, sonraki on yıl boyunca birçok Stones Throw albümünün prodüksiyonunda büyük ölçüde yer aldı. İlk solo çalışması Quasimoto adıyla 2000'de çıkardığı The Unseen albümüydü. Büyük beğeni toplayan albüm, Spin dergisi tarafından yılın en iyi 20 albümünden biri seçildi.

2001'de farklı bir türe yönelen Madlib, Yesterdays New Quintet adını kullanarak hip hop ve elektronik müzik etkileri taşıyan caz albümleri yayınlamaya başladı. Yesterdays New Quintet, kurgusal elemanlardan oluşan bir müzik grubuydu ve tüm enstrümanları Madlib çalmaktaydı. Sonraki yıllarda Stones Throw ve diğer şirketlerden çıkan çok sayıda albümle birlikte, grubun bu kurgusal üyelerinin sayısı da gittikçe arttı ve grup Yesterday's Universe adını aldı. 2003'te Blue Note Records arşivine giren Madlib, buradaki albümlerden aldığı sample'larla yaptığı remiksleri Shades of Blue adlı albümde topladı.

Madlib 2003'te hip hop'a döndü ve iki ortak projeden söz etmeye başladı. Merhum prodüktör J Dilla ile birlikte Jaylib adıyla Champion Sound albümünü yayınladılar. Ayrıca sonraki yıl MF DOOM ile birlikte Madvillain'ı kurdu ve Madvillainy albümünü piyasaya çıkardılar. Albüm büyük ses getirdi ve birçok eleştirmen tarafından yılın albümü olarak değerlendirildi.

2005'te yine Quasimoto adını kullanarak çıkardığı The Further Adventures of Lord Quas beğeni topladı ve Melvin Van Peebles'dan vokal sample'ları kullandığı Quasimoto geleneği devam etti.

Sonraki beş yıl boyunca hip hop ve caz çalışmalarını yayınlamaya devam etti: Percee P ile Perseverance, Talib Kweli ile Liberation, Azymuth grubundan Ivan Conti ile Sujinho, hip hop enstrümantallerinden oluşan Beat Konducta serisi, Strong Arm Steady ile In Search of Stoney Jackson ve Guilty Simpson ile OJ Simpson.

Madlib Invazion

2010'da Madlib Invazion adını verdiği kendi şirketini kurdu ve Madlib Medicine Show adlı seriyi başlattı. İki yılda tamamlanan seri boyunca hip hop, caz ve çok tarzlı mikslerden oluşan 13 albüm yayınladı. Bu serinin yanı sıra, Freddie Gibbs ile Thuggin (2011), Shame (2012) ve Deeper (2013) adlarında üç EP çıkardı. İkilinin Piñata adını taşıyan stüdyo albümü 18 Mart 2014'te yayınlandı.

Kaynakça

 1. ^ Aziri (2002).
 2. ^ Mugshot Magazine, Vol 2, Issue 3, 2003
 3. ^ Taylor, Ken. "Madlib Biography". Musician Biographies. Net Industries. http://www.musicianguide.com/biographies/1608004096/Madlib.html. Erişim tarihi: 2008-08-15. 
 4. ^ "History of the Loop Digga". http://stonesthrow.com/news/2010/04/madlib-medicine-show-no-5-history-of-the-loop-digga. Erişim tarihi: 2012-09-29. 
 5. ^ Spin Magazine: Year End Lists
 6. ^ "Yesterdays New Quintet". http://www.stonesthrow.com/ynq. Erişim tarihi: 2012-09-29. 
 7. ^ Madvillain: Madvillainy (2004): Reviews
 8. ^ Quasimoto: The Further Adventures of Lord Quas (2005): Reviews
 9. ^ "Madlib Medicine Show". http://www.stonesthrow.com/news/2012/02/madlib-medicine-show. Erişim tarihi: 2012-09-29. 
 10. ^ "Check Out Freddie Gibbs and Madlib's New Collaboration, "Robes," with Earl Sweatshirt and Domo Genesis". Complex. 2014-01-29. http://www.complex.com/music/2014/01/freddie-gibbs-madlib-f-earl-sweatshirt-domo-genesis-robes. Erişim tarihi: 2014-01-29. 

Dış bağlantılar

 • Madlib web sitesi
 • StonesThrow.com'da Madlib

madlib, madlib discography, madlib examples, madlib full album, madlib game, madlib instrumentals, madlib medicine show, madlib shades of blue, madlibs.com, www.madlibs.com


Madlib Hakkında Bilgi

Madlib


 • user icon

  Madlib beatiful post thanks!

  29.10.2014


Madlib
Madlib
Madlib konusunu görüntülemektesiniz.
Madlib nedir, Madlib kimdir, Madlib açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Kanada Silahlı Kuvvetleri

Kanada Silahlı Kuvvetleri

Kanada Silahlı Kuvvetleri İngilizce: Canadian Armed Forces CAF, Fransızca: Forces armées canadiennes...
Erdurağı, Kurtalan

Erdurağı, Kurtalan

Erdurağı, Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı bir köydür. Konum olarak Milan Dağları ile Garzan Ovası a...
Dirk Schuster

Dirk Schuster

Dirk Schuster (d. 29 Aralık 1967, Karl-Marx-Stadt) Şu an SV Darmstadt 98'de teknik direktörlük yapan...
Jack Nicklaus

Jack Nicklaus

Jack William Nicklaus (d. 21 Ocak 1940), ABD'li profesyonel golfçüdür. "Altın Ayı" takma adıyla tanı...