Maar


Maar, püskürme veya patlamayla birlikte lav ve mağmanın oluşturduğu, geniş, hafif kabarmış bir kraterdir. Maar tipik olarak suyla dolu ve sığ krater gölü görünümündedir. İsmi yerel Alman lehçesi olan Daun'dan gelir ve Latincesi mare (deniz)dir. Maarlar 60 metreden 2000 metre çapa ve 10 metreden 200 metreye kadar derinliğe sahip olabilirler ve çoğunlukla doğal göldeki gibi suyla doludurlar. Çoğu maar volkanik kayaların alçak kenarında oluşmuştur.

Birket Ram'da Golan Tepeleri maarı.

Maarlar Amerika'nın batısında, Almanya'nın Eifel bölgesinde ve diğer jeolojik olarak genç olan dünyanın volkanik bölgelerinde bulunur. Kilbourne Çukuru ve Hunt Çukuru maarları Amerikan Teksas'daki El Paso köyüne yakındır. Doymuş karbon dioksit ünlenmiş Afrika Kamerun'daki Nyos Gölü diğer bir örnektir. Maara çok güzel bir örnek Yeni Meksika'daki Zuni Tuz Gölü yaklaşık 1980 metre çapında ve 120 metre derinliğindedir.

Türkiye'deki Maar gölleri

Türkiye'de bulunan maar gölleri; Meke Krater Gölü, yakınındaki Acıgöl (Karapınar) ile Acıgöl (Niğde) ve Gölcük gölü (Isparta) gölleridir.

Ayrıca bakınız

  • Yanardağ krateri

Dış bağlantılar

  • Maar Volkanlarının Listesi
  • Morale Claim Maar, Arizona
Ukinrek Maars, Alaska; 1997'de 10 günlük bir patlamanın sonucu oluştu. Weinfelder Maar, orijinal üç maardan biri

Maar Hakkında Bilgi


Maar
Maar

Maar Hakkında Video


Maar konusunu görüntülemektesiniz.
Maar nedir, Maar kimdir, Maar açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru