Ludovico Ariosto


Ludovico Ariosto, (d. 8 Eylül 1474 - ö. 6 Temmuz 1533) İtalyan şair.

Ludovico Ariosto Epik şiir Orlando Furioso'nun yazarı olarak ünlenmiştir. Bu siirin kahramanları ve olayları pek çok sanatçı tarafından tablo ve müzik eserlerinde kullanılmıştır.

Reggio Emilia'da doğan Ludovico Ariosto, asil bir aileden gelen Niccolò Ariosto ve Daria Malaguzzi Valeri'nin on çocuklarından ilkidir. Ailesi Ariosto 10 yaşındayken Ferrara'ya taşınmıştır. 1489-1494 yılları arasında hukuk eğitimi alırken aynı zamanda da Gregorio da Spoleto'dan Latin ve Yunan dili ve edebiyatı eğitimine başlamıştır. Daha sonradan yazdığı ilk şiir denemeleriyle kendini geliştirmiştir ve saraya kabul edilmiştir. Hümanist ve edebiyat formasyonunda saray ortamının etkisi yoğun olmuştur. Başlarda saray halkına gösteriler hazırlamıştır. Şair Roma'nın italyan kültürünün merkezi olduğuna inanarak Papalıkta bir görev arayışına girmiştir. Kendisine herhangi bir görev önerilmemiştir.

Floransa günlerinde Tito Strozzi adında bir tüccarın eşi Alessandra Benucci'ye aşık olmuş ve Tito Strozzi'nin ölümünden sonra Ferrara'da Alessandra ile ilişkileri başlamıştır. Evliliğe karşı isteksiz olan şair, kiliseden kendisine sağlanan ayrıcalıklarını kaybetmemek ve Alessandra'nın kocasının mirasından faydalanmak için evlenmeye razı olmuştur.

1516'da Orlando Furioso'nun ilk baskısını yayınlamıştır.

  Bir İtalyan şairin biyografisi olan bu madde bir taslaktır. İçeriğini geliştirerek Türk Arama Motoruna katkıda bulunabilirsiniz.


Ludovico Ariosto Hakkında Bilgi

Ludovico Ariosto

Ludovico Ariosto
Ludovico Ariosto

Ludovico Ariosto Hakkında Video


Ludovico Ariosto konusunu görüntülemektesiniz.
Ludovico Ariosto nedir, Ludovico Ariosto kimdir, Ludovico Ariosto açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru