Lucius Marcius Philippus


Lucius Marcius Philippus Roma'nın senatör ailelerinden birinin üyesiydi. Roma Kralı Ancus Marcius'un soyundandı. MÖ 60'ta praetordu ve MÖ 59'da Suriye'nin propraetoru oldu. Aynı yıl Jül Sezar'ın yeğeni Atia Balba Caesonia ile evlendi. Philippus'un önceki bir evliliğinden bir oğlu ve sonradan Genç Cato'nun karısı olacak olan Marcia adında bir kızı vardı. Bu evlilik karısının ölümü yüzünden son ermişti. Atia'nın önceki kocası Gaius Octavius Roma'ya dönerken ölmüş ve geride iki çocuk bırakmıştı. Bunlar Küçük Octavia ve Gaius Octavius (geleceğin Roma İmparatoru Augustus) idi. Philippus üvey evlatlarını kendi çocukları gibi bağrına basmıştı. MÖ 56'da Gnaeus Cornelius Lentulus Marcellinus ile birlikte konsüldü.

Sezar ile evlilik yoluyla olan bağlantısına rağmen Philippus Senato'da Sezar karşıtı yasa geçirmiş, Pompey ile olan iç savaşta Sezar'ın tarafında yer almamıştır. Bu nedenle o yıl kendisine yönetmesi için bir eyalet verilmemiştir. Bu imalı horlamayı fark eden Philippus Sezar'dan savaşın dışında kalmak ve bu süre boyunca İtalya'da kalmak için talepte bulundu. Sezar bu talebi onayladı. Philippus savaşın dışında kalan bir diğer isim Cicero ile yakın arkadaş oldu.

Philippus'un tüm yaşamı boyunca çatışmadan kaçınmış olduğu aşikardır. Üvey oğlu Octavius Sezar'ın varisi ilan edildiğinde Philippus Marcus Antonius tehlikesinden ötürü kendisini veraseti kabul etmeketen vazgeçirmeye çalışmıştır. Genç adamı vazgeçirmek için Atia'yı araya sokmuş ama işe yaramamıştır. Marcus Antonius'a karşı olmasına rağmen Philippus Mutina'da Antonius'a gönderilen heyette yer almış ve taleplerini Senato'ya iletmiştir. Cicero bu yüzden kandisine çıkışmıştır.

Atia MÖ 43'ün Ağustos ya da Eylül ayında öldü. Ovid'in aktardığına göre Philippus daha sonra Atia'nın kız kardeşlerinden biriyle evlendi. Uzun yaşadı ve Augustus kendisine olan sadakatinden ötürü zaferlerden elde ettiği ganimetle ödüllendirdi.

İngilizce Türk Arama Motoru'deki 27 Ocak 2008 tarihli Lucius Marcius Philippus maddesi

 Romalı devlet adamı ile ilgili bu madde bir taslaktır. İçeriğini geliştirerek Türk Arama Motoruna katkıda bulunabilirsiniz.


Lucius Marcius Philippus Hakkında Bilgi


Lucius Marcius Philippus
Lucius Marcius Philippus

Lucius Marcius Philippus Hakkında Video


Lucius Marcius Philippus konusunu görüntülemektesiniz.
Lucius Marcius Philippus nedir, Lucius Marcius Philippus kimdir, Lucius Marcius Philippus açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video