Lincoln, Nebraska


Koordinatlar: 40°48′35″N, 96°40′31″W

Lincoln, Nebraska
—  Eyalet Başkenti, Şehir  —
City of Lincoln
Lincoln Şehri
Lincoln merkezi panoraması
{Lincoln, Nebraska
damga
Takma ad: Yıldız Șehri
Lincoln'nun Lancaster kontluğu ve Nebraska eyaleti içindeki konumu.

Lincoln, Nebraska Lincoln'un ABD'deki konumu.
Koordinatlar: 40°48′35″K 96°40′31″B / 40.80972°K 96.67528°B / 40.80972; -96.67528
Ülke ABD
Eyalet Nebraska
Kontluk Lancaster County
Yönetim
 - Belediye Başkanı Chris Beutler (Demokratik Parti (ABD))
Yüz ölçümü
 - Kent 90,4 sq mi (234,03 km2)
 - Su 1,3 mi2 (3,24 km2)
Rakım 1.175 ft (358 m)
Nüfus (2010)
 - Kent 258.379
 - Yoğunluk 2.899,5/sq mi (1.119,5/km²)
 - Şehir 258.719
 - Metropol 310.342
  Nufus Sayimi
Zaman dilimi CST (-6)
 - Yaz (YSU) CDT (-5)
Alan kodu 402, 531
İnternet sitesi: www.lincoln.ne.gov


Lincoln, Nebraska, Amerika Birleşik Devletleri'nin Nebraska eyaletinin başkenti olan ve "Lancaster Kontluğu (County)" merkez şehri olan bir şehirdir.

Lincoln, Nebraska şehrinde şehir sınırları içinde (2010 Nüfus Sayımı itibarıyle) nüfus 258,379 kişidir. Böylece Lincoln şehri Omaha'dan sonra Nebraska eyaletinde ikinci büyük nüfuslu kent olup ve ABD'nin tümünde 72. sırada bulunmaktadır. Şehirin sınırları öyle çizilmiştir ki etrafındaki şehirleşmiş varoşlar şehir sınırları içine alınmıştır (Böylece şehirleşmiş bölge nüfusu 258,719 kişidir). ABD şehirleşmiş bölgeler arasında 145. sıradadır. "Nüfus Sayım Bürosu"nun tanımlamasına göre şehrin metropoliten bölgesinin nüfusu 310,342 kişi olup ABD metropoliten bölgeler sıralamasında 155. sırada gelmektedir.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Turizm
  • 2.1 Görülecek yerler
  • 2.2 Etkinlikler
 • 3 Resimler
 • 4 Ayrıca bakınız
 • 5 Kaynakça
 • 6 Dış bağlantılar

Tarihçe

Lincoln 1856'da "Lancaster" adı ile kurulmuş bir köydü. 1859'da Nebraska eyaletinde yeni kurulan "Lancaster Kontluğu (County)" merkez şehri yapıldı. "Nebraska Arazileri" ABD Kongresi tarafından 1854'de kurulduğu zaman Omaha başkent olarak seçilmişti. Fakat bu arazilerde bulunan nüfusun çoğunluğu Platte Nehri güneyinde yaşamaktaydı. Platte Nehri güneyinde yaşayanların arasında bu arazilerin "Nebraska Arazileri" sınırlarından çıkarılıp Kansas'a devir edilmesi için bir halk isteği doğmuştu. Bunun üzerine "Nebraska Arazileri" yasama konseyi Nebraska Arazileri başkentinin Platte Nehri güneyinden ayrılıp bu araziler içinde kurulu en batı yerleşkeye götürülmesi için yasa çıkarttı ve bu yenı başkent yerleşkesinin Lancaster köyü olmasına kararını verdiler. Bu köyün tuzlu sulu ve bataklıklı bir ovada bulunmasının da bu karara bir neden olduğu bu kararın tenkitçileri tarafından belirtilmiştir. Platte Nehri güneyinde ve Omaha şehrinde yaşayan birçok kişi Amerikan İç Harbi sırasında güney Amerika Konfedere Devletleri sempatizanı idi. Bu nedenle Lancaster köyünün eyalet olma adayı "Nebraska Arazileri"nin başkenti olarak kabul edilmemesi için Lancasetr'in başkent olmasını istemeyenler acayip yeni bir taktik uygulamaya karar verdiler. Bu aleyhtarlar başkent olmak için teklifi edilmekte olan Lancaster köyünün isminin bir suikaste uğrayıp öldürülmüş olan Devletbaşkanı Abraham Lincoln anısına "Lincoln" ıdmine dönüştürülmesini yasama meclisinden geçirdiler. Çoğunluk "Konfedere Devletleri" sempatizanlarının Lincoln isimli bir başşehir kabul etmeyeceklerini ummaktaydılara. Fakat Nebraska Arazileri'nde yapılan halk oylamasında halkın çoğunluğu bu yeni isimli köyün yeni başkent olmasını kabul ettiler. Böylece aleyhtarların oyun taktiği yeni "Lincoln" köyünün Nebraska Arazileri başkenti olmasını önleyemedi. Sonra 1 Mart 1867'de "Nebraska Arazileri" "Nebraska adi altinda yeni bir ABD eyaleti olduğu zaman bu yeni eyaletin başkentinin de Lincoln olması kabul edildi. [1]

Turizm

Görülecek yerler

 • Nebraska Eyaleti Kapitol Binası: Bu bina mimar Bertram Grosvenor Goodhue tasarlanmış ve 1922-1932 döneminde yapılmıştır. Bina bir gökdelen şeklinde olup bu gökdelenin çatısı geleneksel ABD eyaletler kapitol binaları gibi bir kubbe şeklindedir. Bu kubbe çatının üzerinde 6 m yükseklikte bir demet mısır ve buğday heykeli bulunmaktadır. Bunun ile Nebraska eyaletinin ABD'nin en önemli bir tarım, özellikle hububat, yetiştirici arazilerden olduğu sembolize edilmiştir. Bu Capitol binasının şehrin her tarafından ve yakınlarında görülmesini sağlanması için şehir planlama kanuna göre bu manzarayı kapatacak yüksek yeni bir bina inşa edilmesi yasaklanmıştır. Capitol binası içerisinde bulunan tablolar eyaletin orijinal Amerika yerlilerinden kalan miraslarını ve bu araziye ilk yerleşen beyaz ırktan olan göçmenlerin kültür ve tarihlerini aksettirmektedir.
 • Hyde Memorial Observatory (Hyde Anısal Gözlemevi): 1977'den itibaren halka açılmış bir astronomik gözlemevidir. İlk yapılması için finasmanı Leicester Hyde'in verdiği bağıştan sağlanmıştır. Bu gözlemevinin yıllık harcamalarının finansmanı ise halkın verdiği bağış ve hibelerden sağlanamaktadır. Gözlemevinde çalışanlar da halktan gönüllülerdir.
 • Alice Abel Arboretum (Alice Abel Ağaç Gösteri Parkı): Bu ağaç parkı 10 hektar arazi üzerinde Nebraska Wesleyan Üniversitesi'nin kampüsü etrafındadır. Bu bahçede yüzlerce canlı ağaç, çalı ve bitki çok iyi bilgi sağlayacak şekilde yetiştirilip sergilenmektedir.
 • Nebraska Üniversitesi Eyalet Müzesi: Diğer ismi "Elephant Hall (Fil Konağı)". Doğal tarih müzesidir. Bu müze Lincoln'daki Nebraska Üniversitesi'ne ait "Morrill Hall" adlı binada bulunmaktır. Nebraska eyaletinin bio-çeşitliğini, degişik kültürlerini ve pleantolojisini sergilemektedir.

Etkinlikler

 • Mart : Nebraska lise öğrenci takımları arasında yıllık basketbol turnuvası
 • Haziran ayında her salı akşamı: Açık hava caz müzik konseri
 • Ağustos sonu ile eylül başı: Nebraska Eyalet Fuarı
 • Ağustos sonundan Kasım sonuna kadar: Nebraska Eyalet Üniversitesi "Cornhusker Amerikan Futbolu Takımı" fikstür maçları
 • Aralıkta ilk pazar: "Star City" Şehirsel Geçitresmi

Resimler

Lincoln şehir panaroması

Ayrıca bakınız

 • Nebraska

Kaynakça

 1. ^ "Lincoln ın History" ((İngilizce)). Nebraska-lincoln.com. http://www.nebraska-lincoln.com/history.html. Erişim tarihi: 30-07-2012. 

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Lincoln, Nebraska ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
 • Lincoln, Nebraska Şehri resmi websitesi (İngilizce)
 • DMOZ Open Directory Projesi "Lincoln" maddesi (İngilizce)
 • Lincoln Konferans ve Ziyaretciler Burosu turistik bilgi] (İngilizce)
 • Lincoln Merkezi Birligi (İngilizce)
Lincoln, Nebraska Hakkında Bilgi


Lincoln, Nebraska
Lincoln, Nebraska

Lincoln, Nebraska Hakkında Video


Lincoln, Nebraska konusunu görüntülemektesiniz.
Lincoln, Nebraska nedir, Lincoln, Nebraska kimdir, Lincoln, Nebraska açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video