Lijepa naša domovino


"Lijepa naša domovino" (Güzel Vatanımız) Hırvatistan'ın ulusal marşıdır. Orijinal sözleri Antun Mihanović tarafından yazıldı ve ilk olarak 1835 yılında Horvatska Domovina ("Hırvatistan vatanı") adıyla yayınlandı. 19. yüzyılın sonlarında bu geleneği amatör besteci Josip Runjanin (1821-1878) temsil ettiğinden besteyi onun yaptığını göstermekte olsa da bu tam olarak belirlemedi.

Şarkı Hırvatistan Meclisi tarafından hemen ulusal marş olarak kabul edilmedi. 1907 yılında, Hırvat Şarkıcı Kulüpler Birliği şarkı törenlerinde resmi olmayan marşı olarak kullanılmış olsa da, bunu marş yapmak için parlamento izin istediyse de hiçbir yanıt alamadı. 29 Ekim 1918 tarihinden itibaren Hırvatistan'ın Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile arasındaki bağın resmen Hırvatistan Meclisi tarafından koparılmış olmasına rağmen ulusal marş olarak kabul edilmedi.

1918-1941 yılları arasında marşın bir parçası Yugoslavya Ulusal Marşı'yla birleştirildi. Bu marş ise resmi olmayan bir marş olarak kaldı. II. Dünya Savaşı sırasında, Hırvatistan Bağımsız Devleti'nde şarkı sözlerinde bazı değişiklikler de olsa, devlet marşı olarak kullanıldı.

Şarkı, 29 Şubat 1972 tarihinde Hırvatistan SC Meclisi tarafından kabul edilen Hırvatistan Anayasa değişiklikleriyle Hırvatistan'ın resmi marşı oldu. Marşın bazı sözleri 1974 yılında değiştirildiyse de Hırvatistan'ın 1992 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden sonra bayrak ve arma ile birlikte ulusal marş da kabul edildi.

Kaynakça

  1. ^ a b c "State emblems". Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı (Hırvatistan). http://www.mvep.hr/en/about-croatia/state-emblems/national-anthem/. 


Lijepa naša domovino Hakkında Bilgi


Lijepa naša domovino
Lijepa naša domovino

Lijepa naša domovino Hakkında Video


Lijepa naša domovino konusunu görüntülemektesiniz.
Lijepa naša domovino nedir, Lijepa naša domovino kimdir, Lijepa naša domovino açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru