Lazar Koliševski


Lazar Koliševski (Makedonca: Лазар Колишевски, d. 12 Şubat 1914 - ö. 6 Temmuz 2000), Makedonya asıllı Yugoslav siyaset adamı.

Josip Broz Tito'nun en yakın çalışma arkadaşlarından biri olarak tanınan Koliševski II. Dünya Savaşı öncesinde Yugoslavya Komünist Partisi'ne girdi. Sırbistan'ın Kragujevac kentindeki bir silah fabrikasında çalışan Koliševski, 1941 yılında Yugoslavya'nın Almanya'ya teslim olması üzerine Makedonya'ya gitti. Burada Makedonya Komünist Partisi sekreteri oldu. Aynı yıl Makedonya'nın doğusunu işgal etmiş olan Bulgarlar tarafından yakalanıp ölüme mahkum oldu, ancak cezası ömür boyu hapis cezasına çevrildi. 1943'te kaçmayı başararak Yugoslav yeraltı direnişine katıldı.

Savaştan sonra Makedonya Komünist Partisi lideri olan Koliševski, Yugoslavya Komünist Partisi içinde önemli görevler üstlendi. Mayıs 1979'da devlet başkanı Tito'nun yardımcılığına seçildi. 1980'nin başlarında Tito'nun sağlık nedenleriyle görevini yapamaz hale gelmesiyle geçici olarak onun yetkilerini üstlendi. 4 Mayıs 1980'de Tito'nun ölmesinden itibaren yaklaşık 10 gün boyunca devlet başkanlığına vekalet etti. Yerini, Tito'nun ölümünden sonra altı federal cumhuriyet ve iki özel bölge başkanından oluşan dokuz kişilik başkanlık konseyi tarafından devlet başkanlığına seçilen Bosna-Hersek temsilcisi Cvijetin Mijatović'e bıraktı.

Kaynakça

  1. ^ Tito'nun Yerine Kolisevski Getirildi, Milliyet, 6/5/1980
Siyasi görevi
Önce gelen:
Josip Broz Tito
Yugoslavya Başkanlık Kurulu Başkanı
4 Mayıs 1980 - 15 Mayıs 1980
Sonra gelen:
Cvijetin Mijatović


Lazar Koliševski Hakkında Bilgi


Lazar Koliševski
Lazar Koliševski

Lazar Koliševski Hakkında Video


Lazar Koliševski konusunu görüntülemektesiniz.
Lazar Koliševski nedir, Lazar Koliševski kimdir, Lazar Koliševski açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru