Labarna


MÖ 23. yüzyıl- MÖ 12. yüzyıl (Orta kronoloji)

Hatti Kralları (Beylikler Dönemi) Pamba Pithana Piyusti Anitta Eski Krallık MÖ 17. yüzyıl - MÖ 16. yüzyıl Labarna I. Hattuşili I. Murşili I. Hantili
I. Zidanta
Ammuna
I. Huzziya
Telepinu Orta Krallık MÖ 15. yüzyıl Alluvamna Tahurvaili II. Hantili II. Zidanta II. Huzziya I. Muvatalli Yeni (Büyük) Krallık Dönemi MÖ 14. yüzyıl - MÖ 12. yüzyıl I. Tuthaliya I. Arnuvanda II. Hattuşili(?) II. Tuthaliya Genç Tuthaliya(?) I. Şuppiluliuma II. Arnuvanda II. Murşili II. Muvatalli III. Murşili III. Hattuşili IV. Tuthaliya Kurunta(?) III. Arnuvanda II. Şuppiluliuma

Labarna MÖ 1680 ve 1650 seneleri arasında yaşamış bir Hitit kralıdır. Labarna Eski Hitit Krallığı'nın geleneksel kurucusu kabul edilir. Labarna ismi daha sonraki dönemlerde Hitit kralları trafından bir unvan gibi kullanılmaya başlanmıştır.

Konu başlıkları

 • 1 Hükümdarlığı
 • 2 Notlar
 • 3 Kaynakça
 • 4 Ayrıca bakınız
 • 5 Dış bağlantılar

Hükümdarlığı

Labarna dönemine ait bir döküman bulunmamış olmakla birlikte, Hitit kralları I. Hattuşili ve Telipinu'ya ait dökümanlarda kendisinden bahsedilir. Tarihçiler arasında tam bir fikir birliği olmamasına rağmen, yaygın görüşe göre, Labarna kendinden önceki bir kral (PU-Şarruma?) tarafından Šanahuitta şehrinde kral (naibi) ilan edilmiştir. Bu aile içi bir taht mücadelesine sebep olmuş ve Labarna'nın rakipleri Papadilmah isimli bir prensi tahta çıkarmak istemiş, ancak Labarna mücadeleden galip çıkmıştır. Labarna'nın eşi kraliçe Tavananna'dır ve Labarna'nın kraliyet ailesine bağı eşinden doğru olabilir. Labarna zamanında Hititlere gelecek yüzyıllarda başkentlik yapacak olan Hattušaš şehri henüz Hitit hakimiyetine girmemiştir Başkent Šanahuitta veya Kuššara'da olabilir. Telipinu fermanında anlatıldığına göre Labarna küçük bir krallığın başına geçmiş, ailede birliği sağlamış, birer birer çeşitli ülkeleri fethederek ülkenin sınırlarını denize dayamış ve oğullarını Hupišna, Tuvanuva, Nenašša, Landa, Zallara, Paršuhatta, Lušna ülkelerinin başına getirmiştir. Ancak görünüşe göre krallık bu oğullardan birine geçmemiştir.

Labarna'dan sonra tahta çıkan I. Hattuşili kendisini Tavananna'nın kardeşinin oğlu diye tanıtır. Yani Hattuşili'nin kraliyet ailesine bağı Labarna'nın eşi olan teyzesi Tavananna'dan doğrudur. Ancak Labarna'nın Hattuşili'yi evlat edindiği veya naip ilan ettiği açıkca belirtilmemiştir.

Notlar

 1. ^ Bu tarihler takribidir ve "orta" kronolojiye dayanmaktadır: (İngilizce) Bryce, T (2005) The Kingdom of the Hittites 2nd. ed.
  Hitit krallarının 'uzun', 'orta' ve 'kısa' kronolojiye göre karşılaştırmalı bir listesi için: Alpaslan, M. (2009) Hititolojiye Giriş, s. 155.
 2. ^ Tartışmanın bir sebebi de erken Hitit döneminde birden fazla Labarna'nın bulunmasıdır. Kral Labarna'dan başka, I. Hattuşili de Labarna ismini ikinci bir isim olarak kullanmıştır (II. Labarna). Ayrıca I. Hattuşili'nin sonradan azlettigi varislerinden biri kızkardeşinin oğlu Labarna'dır.
 3. ^ Bu ismin kraliçenin gerçek ismi mi yoksa ünvanı mı olduğu belli değildir. Tavananna ismi de Labarna gibi daha sonraki Hitit kraliçeleri tarafından ünvan şeklinde kullanılmıştır.
 4. ^ Hattušaš daha önce Anitta tarafından yıkılmış ama sonra gene Hattiler'in hakimiyetinde kalmıştır. Labarna'dan sonraki kral I. Hattuşili Hattušaš'ı başkent yapmıştır.
 5. ^ Hem daha önceki sülaleden Pithana ve Anitta, hem de Labarna'dan sonraki kral I. Hattuşili Kuššara şehrindendir.
 6. ^ Hangi denizin kastedildiği belli değildir.
 7. ^ Bu şehirlerin hepsi iç Anadolu bölgesindedir: (Almanca) del Monte, G. F & Tischler, J. (1978) Die Orts- und Gewdssernamen der hethitischen Texte, 'Repertoire geographique des textes cuneiformes' 6.
 8. ^ (İngilizce) Telipinu fermanı

Kaynakça

 • Brandau, B. & Schickert, H. (2003) Hititler, Ankara: Arkadaş Yayınları.
 • (İngilizce) Bryce, T. (2005) Kingdom of the Hittites, 2nd Edition, Oxford; Oxford University Press.
 • (Almanca) Klengel, H. (1999) Geschichte des hethitischen Reichs, Leiden: Brill.

Ayrıca bakınız

 • Hitit kralları listesi
 • Hitit İmparatorluğu

Dış bağlantılar

(İngilizce) *Labarna'nın hükümdarlığıLabarna Hakkında Bilgi

Labarna

Labarna
Labarna

Labarna Hakkında Video


Labarna konusunu görüntülemektesiniz.
Labarna nedir, Labarna kimdir, Labarna açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru