Fri . 20 May 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

La Gomera

la gomera, la gomera island

Yüz ölçümü: 354 km2 Doruk: Pico Garajonay 1.487 Siyasi Adadaki ülke(ler): İspanya Özerk Topluluk Kanarya Adaları Demografi Nüfusu: 23.076 (2011) Nüfus yoğunluğu: 62,41 kişi/km2 La Gomera'nun haritada konumu Uydudan La Gomera La Gomera bayrağı

La Gomera Adası, İspanya'da, Kanarya Adaları Özerk Topluluğu'na bagli Santa Cruz de Tenerife ilinde ada. Le Gomera Kanarya Adaları takım-adalarının batısında bulunan ada olup Tenerife adasının batisinda; La Palma adasinin guneydogusunda ve El Hierro adasının kuzeydogusunda yer alır.

Konu başlıkları

 • 1 Nufus ve yerel idare
 • 2 Çevre
 • 3 Ekonomi
 • 4 Resimler
 • 5 Kaynakça
 • 6 Ayrıca bakınız
 • 7 Dış bağlantılar

Nufus ve yerel idare

Adanın (2011 itibariyle) nüfusu 23.076 kişi ve nufus yogunlugu 62,41 kişi/km²'dir. Adanin idare merkezi "San Sebastián de la Gomera" olup nufusu 8.451 kişidir. Bu merkez kasabada ada yerel idaresi olan "Cabildo de La Gomera (La Gomera Meclisi)" bulunmaktadır. La Gomera "Santa Cruz de Tenerife" iline bağlı olup ada (Agulo, Alajeró, Hermigua, San Sebastián de la Gomera, Vallehermoso, Valle Gran Rey adlı) 6 belediye bulunmaktadır.

Çevre

Garajonay Milli Parkı*
UNESCO Dünya Miras Listesi
Garajonay'da defne ormanları içi
Ülke  İspanya
Tür Doğa
Kriter (vii), (ix)
Referans 380
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Koordinatlar 28°07′34″N, 17°14′14″W
Tescil bilgisi
Tescil 1986  (10. Oturum)
* Dünya Mirası resmi listesi.
** UNESCO resmi sınıflandırması.

Ada volkanık asıllıdır ama günümüzde adada volakanik faaliyet görülmemektedir. Ada 22 km çapında yuvarlak dairemsi şekillidir. Adanın en yüksek mevki 1487 m rakımı olan "Pico de Garajonay"'dır. Bu dağın şekli yarıya kesilmiş ve sonra dilimlere ayrılmış bir portakal gibidir. Bu dağın üzerindeki, içinden çok hızlı dereler akan derin vadiler, portakalın dilimleri arasındaki yarıklara benzetilir. Bu vadielre La Gomara adasında "barranco" adı verilir. Dağın üst tarafları devamlı olarak sis ve bulutla kaplı ve devamlı ıslaktır. Bu nedenle çok ıslak olan "barranco"ların içleri ve dik yamaçları çok çeşitli, gür ve bereketli defne ağacı yağmur ormanları ile kaplıdır. Bu dağ ve çevresi UNESCO tarafından 1986'da Dünya Mirasları doğa listesine alınmıştır.

La Gomera adasına turist çekmek için bu doğa parkı içinde çok çeşitli kolay ve zorlukla gezilebilen yürüyüş patikaları ve dağ bisikleti kullanma parkurları yapılmıştır. Böylece doğa parkında ziyaretçilerine doğanın güzelliklerini ve şaşılacak doğa manzaraları paylaşmak imkanı sağlanmış olmsktadır.

La Gomera adası ortasında bulunan dağlar bu enlemlere mahsus olan "alize ticaret rüzgarları"nı ve bulutlarını çekmekte olduğu için, deniz sahilinde bulunan ve güneş ışıgi ile sanki kaynayan falez kayalıklarının tam tersine, ılık hatta soğuk havalı iklim göstermektedirler. Bu nedenle La Gomera adasında gayet çeşitli mikro-iklimler gösteren araziler bulunmaktadır.

Ekonomi

Yüzyıllardır La Gomera çiftçileri adaya has iklim şartlarından istifade ederek değişik çeşitli tarım maddeleri üretmektedirler. Özellikle dağdan inen vadilerde derelerden toplanan sullar kullanılarak bağlar, meyve bahçeleri ve daha sıcak alanlarda muz plantasyonları, şeker kamışı, mango, papaya ve avokado bahçeleri kurulmuştur.

La Gomera adası da diğer Kanarya Adaları gibi turistleri çeken bir turizm merkezi olmuştur. La Gomero'nın güneyinde ufak bir havaalanı bulunmakta ve bu havaalanı ile diğer Kanarya Adalarına ve özellikle Gran Canaria ve Tenerife adalarının enternasyonal havaalanlarına gidip gelmek mümkündür. Ada merkezi olan "San Sebastián de la Gomera" feribot terminalinden diğer adalara düzenli feribotlar işletilmektedir.

Resimler

Kaynakça

Ayrıca bakınız

 • Kanarya Adaları

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta La Gomera ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
 • Cabildo de La Gomera resmi websitesi (İspanyolca)
 • Kanarya Adalari Turizm Dairesi resmi websitesimde La Gomera turism rehberi
 • La Gomera adasi fotograflari
 • - Rufina González websitesinde La Gomera
 • Kanarya Adalari resmi istatistikleri

la gomera, la gomera airport, la gomera giant lizard, la gomera guatemala, la gomera holidays, la gomera hotel jardin tecina, la gomera hotels, la gomera island, la gomera map, la gomera wikipedia


La Gomera Hakkında Bilgi

La Gomera


 • user icon

  La Gomera beatiful post thanks!

  29.10.2014


La Gomera
La Gomera
La Gomera konusunu görüntülemektesiniz.
La Gomera nedir, La Gomera kimdir, La Gomera açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Sedat Barı

Sedat Barı

Mehmet Sedat Barı (d. 1914, İstanbul) - (ö. 6 Ocak 2004), Türk siyasetçi. İstanbul Tıp Fakültesi mez...
2001 Sedat Simavi Ödülleri

2001 Sedat Simavi Ödülleri

2001 Sedat Simavi Ödülleri, çeşitli dallarda verilen Sedat Simavi Ödülleri'nin yirmi beşincisidir. K...
Java EE

Java EE

Java EE (Java Enterprise Edition, eski adıyla J2EE), özellikle büyük çaplı projelerin ihtiyaçları iç...
Neurospora crassa

Neurospora crassa

Neurospora crassa, asklı mantarlara ait bir kırmızı ekmek mantarı türüdür. "Sinir sporu" anlamına ge...