Kuzey Ege (Türkiye)


Kuzey Ege, Saros Körfezi, Çanakkale, Balıkesir(Edremit Körfezi) ve genelde İzmir'i de kapsayan coğrafi bir tanımlama ve bölgedir. Dar anlamda Kaz Dağları'nın güneyi ve Ayvalık bölgesi için kullanılır. Kuzey-Güney ayrımı, Ege Denizi için özellikle turizm alanın çok sık kullanılan bir tabirdir.

Konu başlıkları

  • 1 Yunanistan
  • 2 Turizm
  • 3 Su Bilimi
  • 4 Diğer
  • 5 Kaynakça

Yunanistan

ilgili madde:Kuzey Ege (Yunanistan)

Yunanistan, Kuzey Ege tabirinin siyasi bir alt yapısı vardır; idari olarak 13 bölgeye ayrılmış ülkenin, bir bölgesinin adıdır. Anakara ile ilişkisiz olan bu bölge kabaca Midili, Sakız, Limni, Sisam ve İstanbulya adalarından oluşur. Sisam ve İstanbulya adaları tarihsel nedenlerle bu bölgededir, aslında Güney Ege ismi daha uygun bir adlandırmadır.

Turizm

Kuzey Ege, deniz turizmi için özellikle denizinin Güney Ege ve Akdeniz Bölgesine göre soğuk olmasıyla ve gece hayatı yerine sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin mekanı olmasıyla ünlenmiştir. Yabancı turistten çok yerli yazlıkçı diye tabir edilen mevsimlik turistleri ağırlar.

Su Bilimi

ilgili madde:Türkiye'nin havzaları

Kuzey Ege aynı zamanda bir havza adıdır. Bakırçay ve Karamenderes başta olmak üzere bu bölgede kalan akarsuların oluşturduğu havzaya, Kuzey Ege Havzası denir. Havzadaki akarsular Ege Deniz'ine dökülür.

Diğer

  • Kuzey Ege ve Güney Ege ayrımı ayrıca zeytin yağında da vardır. Kuzey Ege'den elde edilen zeytinyağları daha akışkan, sarı renkte olmasıyla ünlüdür. En çok tercih edilen zeytinyağı türü olduğu için Türkiye'nin diğer bölgelerinde yetişen zeytinyağları da bazen tüketiciyi yanıltarak Kuzey Ege Zeytinyağı olarak satılmaktadır. [1]
  • Çandarlı Limanın bir diğer adı da Kuzey Ege Limanı dır.
  • Kuzey Ege Kalkınma Ajansı(KEKA)'nın adı Zafer Kalkınma Ajansı olarak değiştirildi. Ajansın sorumlu olduğu bölge zaten Ege Denizine kıyısı olmayan Afyon, Kütahya, Manisa ve Uşak illeridir. Yapılan açıklamada Kuzey Ege isminin bu bölgeyi yansıtmadığı belirtilmiştir.[2]

Kaynakça

  1. ^ Zeytinyağında 'varyete' tartışması, Milliyet
  2. ^ KEKA 'Zafer' oldu, kenthaber (11.07.2013)


Kuzey Ege (Türkiye) Hakkında Bilgi

Kuzey Ege (Türkiye)

Kuzey Ege (Türkiye)
Kuzey Ege (Türkiye)

Kuzey Ege (Türkiye) Hakkında Video


Kuzey Ege (Türkiye) konusunu görüntülemektesiniz.
Kuzey Ege (Türkiye) nedir, Kuzey Ege (Türkiye) kimdir, Kuzey Ege (Türkiye) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru