Kuşçuali, Elmadağ


Kuşçuali, Ankara ilinin Elmadağ ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
  • 2.1 Cenaze Törenleri
  • 2.2 Bayramlar
  • 2.3 Düğünler
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

köyün ismi önceden o topraklarda yaşamış kuş besleyen ali ismin de bir şahıstan almıştır

Kültür

köyümüzde gelenek olarak ankara halkının görenekleri görülmektedir eski den gelen oyunlar ve birçok aktiviteler ve örf ve adet vardır köy halkı çok duyarlıdır.Orta Anadolu köylerinden çok farklı değildir. Düğünler, Bayramlar ve Cenazeler genellikle bir araya gelme nedenleridir. Tüm köy halkının sosyal içerikli işleri için kullanabileceği bir köy odası (şu anda köy kahvehaneleri bu görevi üslenmektedir)bulunmaktadır. Burada davetler, toplantılar ve yemekler tertiplenebilmektedir. Genellikle, camide okunan mevlitten sonra burada geçmişlerin hayrına yemek verilir. Bu yemekler genellikle evlerde hazırlanır ve köy odasına taşınarak servis yapılır. Burada hazır yer sofraları kullanılır. Köyün yaşlıları ve misafirler şark köşesi şeklinde düzenlenmiş salonda otururken, gençler hizmet eder.

Cenaze Törenleri

Cenazelerde tüm köylü bir araya gelir. Tam bir dayanışma sergilenir. Cenazenin toprağa teslim edilmesinden sonra, köylü topluca cenaze evine giderek taziyede bulunur. Bu sırada ölü yakınları taziyeye gelenlere yemek verir. Eskiden bu gelenek tamamen tersine işlerdi. Yani, köylü cenaze çıkan eve bir hafta boyunca yemek taşır, köyden ve dışarıdan gelenleri köylü ağırlardı. Bugün bu gelenek tamamen tersine işlemektedir. Köyde cenaze olduğunda, düğün, nişan vs. gibi eğlenceli toplantılar varsa, bunlar durdurulur. Cenazenin defnedildiğinin ertesi günü düğün sahibi aile, cenaze evine giderek ölünün ruhu için Kur'an okutur. Ve ölünün ailesinden düğün veya nişan törenine devam etmek için izin ister. Ancak ondan sonra düğün veya nişan törenine devam eder.

Bayramlar

Arife günü, ikindi namazında bütün köy erkekleri camide toplanır. Mevlitler okunur, Kur'an okunur. Namazdan sonra topluca köy mezarlığına gidilir. Burada da Kur'an okunur ve mezar ziyaretleri yapılır. Eski yıllarda kadınlar mezarlık ziyaretine hiç gitmezken, şimdilerde, erkekler mezarların başına dağılınca kadınlarda mezarların başına gelirler. Bayramlarda ise bütün köy halkı (erkekler) Bayram namazında camide bir araya gelir. Kılınan Bayram namazından sonra cemaat hemen dağılmaz. Önce yaşlılar dışarı çıkar ve caminin önünde sıralanır. Her çıkan bu sıraya durarak yeni çıkanlarla bayramlaşır. Böylece bütün köy bayramlaşmış olur. Bundan sonra cemaat dağılır. Herkes evine gider ve eşiyle, çocuklarıyla, yakınlarıyla bayramlaşır. Kahvaltıdan sonra ise komşularla ailece bayramlaşma faslı başlar. Bu arada, bayramdan önce ölenlerin (ilk bayram ziyareti) evleri ziyaret edilerek Kur'an okunur, başsağlığı dilenir. Acıları paylaşılır. Bu usul Kurban Bayramında da aynı şekilde yürür. Bir tek farkla ki; bayramın birinci günü genellikle Kurban kesme işine ayrılır.

Düğünler

Düğünler yazın meydanlarda, genellikle düğün sahibinin evine en yakın meydanda yapılır. Davul ve zurna düğünlerin vazgeçilmez çalgılarıdır. Bu arada Bağlamasız da düğün yapılmaz. Bunların yanı sıra son yıllarda, kaset ve CD ortamından müzik yayını yapılmaya da başlanmıştır. Ancak, bu durum Davul-Zurna ve bağlamanın yerini tutmaz. Bunlar mutlaka canlı müzik olarak çalınır. Halaylar davul-zurna eşliğinde çekilir. Mahalli oyunlar Bağlama eşliğinde oynanır. Düğünün temeli kız istemeyle atılır. Kız istemeye erkek tarafı yaşlılarıyla gider. Her şey önceden ayarlanmış olmasına rağmen, bu gelenek tekrarlanır. Erkek evi adına oraya gelen en yaşlı kişi, "Allah'ın emri peygamberin kavliyle, kızınız.......'i, oğlumuz .......'a itiyoruz der. Söz kesilir. Lokum yenilir, şerbetler içilir. Yüzükler takılır. Böylece iki genç sözlenmiş olur. Eskisi gibi "Başlık" dayatmaları kalmamıştır. İki aile birlikte çocuklarının mutlu geleceği için tüm imkânlarını seferber etmektedirler. Bu söz kesme genellikle aile arasında yapıldığı için, bu işi bütün komşulara duyurup meşrulaştırmak adına bir de Nişan töreni yapılır. Nişana bütün komşular çağrılır. Bu çağırma eskiden "okuntu" göndererek yapılırdı. "Okuntu" ya bir havlu, ya bir metre kumaş olurdu. Doğal olarak yakın akrabaların okuntuları da biraz ağır olurdu. Elbiselik kumaş vs. gibi. Tabi bu okuntuya göre de hediye gelirdi. Nişan törenlerinde önceleri davul-zurna yerine sadece bağlama çalınırdı. Ancak son zamanlarda nişan törenleri de düğün törenleri gibi kapsamlı yapılmaktadır. Nişandan sonra, bütün eksiği tamamlanan yeni ailenin bir araya gelmesi için düğün töreni yapılır. Düğünlere bütün köy, hısım akraba herkes çağrılır. Nişanda takı takamayanlar düğün töreninde takılarını takarlar. Gelinin çıkmasından önceki akşam, karşılıklı kınalar gönderilir. Kına, üzeri güzel ve renkli bir kumaşla örtülmüş bir tepsi içine ve başka hediyeler eşliğinde gönderilir. Aynı anda erkek evinde ve kız evinde kınalar yakılır. Ertesi gün damat giydirme töreni yapılır. Erkek evinden gelen kalabalık bir grup evinden çıkan gelinin ailesiyle helalleşmesinden sonra gelini alarak giderler. Aynı günün akşamı, gelinle damadın bir araya geldikleri geceye de "Gerdek gecesi" denir. Düğünden yaklaşık bir hafta kadar sonra ise, gelin ve damat, kız evine "el öpmeye" giderler. Bu ziyaretin anlamı; "Biz artık bir aileyiz" mesajını komşulara vermektir.

Coğrafya

Ankara iline 57 km, Elmadağ ilçesine 17 km uzaklıktadır. ve geniş çapta ormana sahiptir ve ormanında birçok hayan barınmaktadır. COĞRAFİ KOORDİNATI 39° 47' 0" North, 33° 16' 0" East

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Ayrıca Köyün içerisinden Balaban Deresi geçmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 143
2000 164
1997 260

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ve ayriyetten en son olarak or köy tarafından yaklaşık on köylüye kalecik karası bag dikilmiştir ve başarılı olunmuştur.Köyümüzün genç nüfusunun büyük bir kısmı Elmadağ İlçesi ve Ankara İlinde Çalışmakta ve okumaktadır.Köyümüz öğrenci azlığından dolayı taşımalı sistemle Karacahasan Köyü İlköğretim Okulunda okumaktadırlar.Genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Ayçekirdeği, Pancar ve Buğday üretimi ön planda olmakla birlikte balaban çayı arazimizden geçtiğinden dolayı her türlü sulu tarım yapılmaktadır. Sulu tarımda pancar ve kurusoğan üretimi önemli yer tutmaktadır.Bunun dışında Domates, biber, patlıcan vb. ürünler yetiştirilmektedir. Üretilen meyve ve sebzeler Elmadağ ilçe pazarında satılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali

http://kuscuali.net *

 • Yerelnet


Kuşçuali, Elmadağ Hakkında Bilgi


Kuşçuali, Elmadağ
Kuşçuali, Elmadağ

Kuşçuali, Elmadağ Hakkında Video


Kuşçuali, Elmadağ konusunu görüntülemektesiniz.
Kuşçuali, Elmadağ nedir, Kuşçuali, Elmadağ kimdir, Kuşçuali, Elmadağ açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru