Kurtoğlu, Ulaş


Kurtoğlu, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültürı
  • 3 Nüfusu
  • 4 Yıllara Göre Köy Muhtarları
  • 5 Ekonomisi
  • 6 Altyapı bilgileri
    • 6.1 Ulaşım

Tarihçe

Köy halkı, Karapapak/Terekeme Türklerinden oluşmaktadır.


Kurtoğlu Köyü, İç Anadolu Bölgesinde bulunan Sivas İlinin, Ulaş İlçesine bağlı Doğusunda Havuz beldesi ve Acıyur Köyü (Büyük Köy), Batısında Çamurlu, Güneyinde Çayırova Köyü, Kuzeyinde Çevirme ve Konak (Mihrali Beyin Konağı) bulunmaktadır. 1595 m. yükseklikte il merkezine 72 km. ilçe merkezine ise 35 km. mesafede bulunmaktadır.

Köy, halkının çok büyük bir kısmı Kafkasya’da Dağıstan bölgesinde bulunan Ağbaba’dan ve Kars Arpaçay bölgesinden gelerek 1877–1886 yıllarında buraya yerleşmişlerdir.

Köy, Karapapak Türklerinden olup İlk olarak Hacı Apdulla, Kamıl Ağa, Osman Ağa, Alhan Kahya, Gara Musa ve Bala Kişi daha sonra ise Gara Osman, Hasan Kişi, Ağa Balı, Göyce Çavuş, Gara Kişi, Mir Hamza, ve Ahmet Kişi den oluşan 13 Aile olarak buraya yerleşmişlerdir. Ayrıca bir ailede Bayburt bölgesinden gelerek köye yerleşmişlerdir.

Kültürı

KARAPAPAK/TEREKEME TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.


Nüfusu

Köy, Tarım ve Hayvancılıkla uğraşan yörelerde olduğu gibi özellikle 1980’li yıllardan sonra başta İstanbul olmak üzere Ankara, Sivas ve diğer şehirlere çok sayıda göç vermiştir. Şuan köyde yaklaşık olarak 70 hane bulunmaktadır.

Yıllara göre köyün nüfus verileri

1997 - 620

2000 - 552

2007 - 439

2008 - 422

Köy tüzel kişiliğini alması ile birlikte, köy tüzel kişiliğini temsil etmesi için kurulan köy muhtarlığı da yerel seçimlerle birlikte yapılmaktadır.

Yıllara Göre Köy Muhtarları

1940 - Mustafa SARI

1945 - Selim CERAN

1950 - Halil KANDUR

1954 - Mustafa KAYA

1958 - İsmail TAŞKAN

1960 - Kerim YEŞİL

1961 - Mustafa ELMA

1973 - Süleyman YEŞİL

1984 - M 1989 ismet kandur

2004- Yücel bayram

2009- Celil bayır

Ekonomisi

Kurtoğlu Köyü İç Anadolu Bölgesinde olmasından dolayı karasal iklim etki alanı içerisindedir. İklimin karasal olmasından dolayı Köy ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Üretimin artırılması ve daha modern bir tarım yapabilmek için köyde S.S KURTOĞLU TARIMSAL KOOP'nin kuruluşu da tamamlanmıştır.

Altyapı bilgileri

Kurtoğlu Köyü İlköğretim Okulu 1956 yılında kurulmuştur. Okul 2 bina, 8 derslik, bilgisayar laboratuarı ve 4 lojmandan oluşmaktadır.

Ayrıca Köyün camisi 1936 yılında ahşap olarak, 1989 yılında da betonarme bina halinde minaresi ve lojmanıyla birlikte yeniden yapılmıştır.

Köyde Cami, Okul, Kuran kursu, Sağlık ocağı, Fırın, Çocuk parkı ve köye ait meyve bahçesi bulunmaktadır.

Köyün ulaşımının sağlandığı yol asfalt olup her evde içme suyu şebekesi, kanalizasyon, elektrik ve telefon bulunmaktadır.

Tarımsal üretimin artırıla bilmesi için köyde S.S KURTOĞLU TARIMSAL KOOP'nin kuruluşu da tamamlanmıştır.

Ulaşım

İl Merkezine ve İlçeye Pazar günleri hariç ulaşım Köy arabası ile sağlanmaktadır. İl Merkezine 72 km. ilçe Merkezine ise 35 km. mesafede bulunmaktadır.hizmette sınır yoktur.Kurtoğlu, Ulaş Hakkında Bilgi


Kurtoğlu, Ulaş
Kurtoğlu, Ulaş

Kurtoğlu, Ulaş Hakkında Video


Kurtoğlu, Ulaş konusunu görüntülemektesiniz.
Kurtoğlu, Ulaş nedir, Kurtoğlu, Ulaş kimdir, Kurtoğlu, Ulaş açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video