Kurdistan Airlines


Kurdistan Havayolları uçuşlarına 2010 yılında son veren Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir Arap havayolu şirketidir. Avrupa ve Orta Doğu'dan Irak Kürdistanı arasında doğrudan uçuşları sunan ilk havayolu şirketidir. Havayolu, bulunduğu Kuzey Irak'ta Erbil'deki Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Erbil Havalimanı Kürdistan Havayolları'na ev sahipliği yapmaktaydı.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihi
  • 2 Filosu
  • 3 Kaynakça
  • 4 Dış bağlantılar

Tarihi

Kürdistan Havayolları ilk uluslararası uçuşunu 21 Temmuz 2005 tarihinde 46 kişilik Irak ve Kürt işadamlarını taşıyan bir uçakla Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentine yapmıştır.

Kürdistan Havayolları'nın kurulması, Dubai'deki Irak Kürdistan Bölgesi Ticaret Ofisi tarafından 2 Ağustos 2005 tarihinde bir basın açıklaması ile duyuruldu.

7 Ağustos 2005 tarihinde Dnata Acentaları, Körfez Kürdistan Hava Yolları Genel Satış Acentası olarak (GSA) atanmıştır.

Avrupa'dan ilk Kürdistan Airlines uçuşu, 20 Eylül 2005 günü sabah 06:30'da Frankfurt'dan 40 yolcu ile kalkan uçakla Erbil havaalanına gelmiştir.

14 Temmuz 2006 tarihinde Kürdistan Havayolları'nın uçağının, 2006 yılı Ağustos ayında İsrail-Lübnan çatışması sırasında, Beyrut'da ki Refik Hariri Uluslararası Havaalanı'nda mahsur kaldığı bildirildi.

Şirketin merkezi, Dubai'de, Warba Merkezi'nde UAEDubai Ticaret ve Sanayi Odasında bulunmaktadır.

Filosu

Aralık 2010 itibariyle, Kürdistan Havayolları eski bir Boeing 737-200 modeli uçağa sahipdi ancak o zamandan beri Imperial Jet ile yeniden tescil edilmiştir. 2010 yılı itibariyle, havayolunun uçuşları artık devre dışıdır.

Kaynakça

  • Kurdistan Airlines İngilizce Wikipedia maddesi

Dış bağlantılar

  • Kurdistan Airlines Websitesi


Kurdistan Airlines Hakkında Bilgi


Kurdistan Airlines
Kurdistan Airlines

Kurdistan Airlines Hakkında Video


Kurdistan Airlines konusunu görüntülemektesiniz.
Kurdistan Airlines nedir, Kurdistan Airlines kimdir, Kurdistan Airlines açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru