Kumlukoz, Posof


Kumlukoz, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
  • 1.1 Köy Adının Kaynağı
  • 1.2 Köydeki Tarihi Eserler
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün etrafindaki tarihi kalıntılara ve rivayetlere bakılırsa, burasının cok eskilere dayanan bir meskenetligi vardir. Ancak köye ilk gelen aile Karaosmangil Ahıska'nın Sarbasuban'dan buraya geldiklerinde ormandan açık buldukları kilisenin yanındaki yere yerleşmişler. Bir zaman sonra ağaçları seyreklenen ve rüzgara daha kapalı olan, küçük mahalleye yerlesmişler. Daha sonra gelen aileler simdiki köy yerindeki ağaçları keserek evler yapınca onlarda şimdiki evlerinin yerine ev yaparak taşınmıştırlar.Böylece köy olusmuş.Şuan köyü oluşturan sülalelerin diğerleri ise Gürcistan'ın Ahıska şehri ve Posof'a bağlı Çayırçimen köyünden gelerek bu köy yerine yerleşmişler.

Köy Adının Kaynağı

 • Eski adı "Ğume" nin adı köyün karşısındaki kuleler denilen yerden almaktadır
 • ğume gürcücede tepedeki ev demektir
 • Yeni adı "Kumlukoz" ise köyde "bol ceviz" yetişmesi nedeniyle verilmiştir.

Köydeki Tarihi Eserler

Köyün kuzeybatısında, Altunkale diye tanınan bir kalenin kalıntıları bulunmaktadır. Köyün kuzeyindeki Bayırındibi Mevkiindeki bir tarlada bir kilisenin kalıntıları bulunmaktadır.ve yanındaki yener kısanın tarlasından çıkan üzeri yazılı bir direk taşı var zeki uzunun evin merdiveninde muhafaza edilmektedir bu yazıyı kimse çözememektedir Kilisenin doğusunda Gorhana bulunmaktadır. Köyün batısında, İncedere Suyunun kuzeyinde yüksekçe bir sırtın üzerinde küçük bir kalecik bulunur.Kalenin yaklaşık 5 km. aşağısında bir mağara vardır. Bu mağaradan tabana ve tavana birer çıkış olduğu söylenir. Ebesuyu Pınarı'nın hemen kuzey yanındaki çukur yamaçta, biri kaleye giden yolun üstündeki kayaların dibinde, diğeri; yolun altında, İncedere tarafındaki yamacın dibinde olmak üzere iki adet şehit mezarı vardır.Bu şehitler, 1920 yılındaki Gürcü Harbin de şehit olmuştur. Köydeki bir taşta Uygur Alfabesini andıran yazı ile yazılmış yazı vardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Ardahan iline 94 km, Posof ilçesine 13 km uzaklıktadır.Kohucuvar Tepesinin doğu istikametinde kurulmuştur.İncedere suyu, köyün kuzeyinden geçer. Batısında da göller vardır ve arazisi bol ağaçlıktır.Köyün batısında Bultumlu Göl ve Gözeli Göl vardır.Komşu köyleri ise Binbaşıeminbey,İncedere,Taşkıran,Kalkankaya,Armutveren ve Sarıdarı köyleridir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz İklimi'nin etki alanı içersindedir .

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 216
2000 332
1997 372

Köyde şuan 65 hane ve 350'ye yakın nüfus vardır.Posof'un dışarıya en az göç veren köylerindedir.Bugün köyün dışında ikamet eden köylüler Türkiye'nin Bursa,Kocaeli,İzmir,İstanbul ve Muğla illeri başta olmak üzere 80 haneye yakın Ğume'li yaşamaktadır.Avrupa'da ise Hollanda'da 55 hane,Almanya'da 47 hane,Fransa'da 26 hane,Belçika'da 17 hane ikamet etmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır.Başlıca tarım ürünleri patates,arpa,buğday,dut,salata ve elma olup,az miktarda armut ve fasulye yetiştirilir.Köyde her türlü sebze ve meyve yetişir.Hayvancılık gelişmiş olup,önemli gelir kaynağıdır.Yaylacılık metoduyla en çok büyük baş hayvan beslenir.Arıcılık ise köy halkının ekonomisine büyük katkı sağlar.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Binali YAZICI 2004 - Yaşar KARAKOÇ 1999 - Yaşar KARAKOÇ 1994 - Selahattin BOZDERE 1989 - Asim ERİŞ 1977 - Asker SOYDEMİR ((1970)) - sehenber ergün ((1960)) - hafiz subaşı

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Yakın gelecekte kanalizasyon sistemine geçilmesi beklenmekte.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Kumlukoz, Posof Hakkında Bilgi

Kumlukoz, Posof

Kumlukoz, Posof
Kumlukoz, Posof

Kumlukoz, Posof Hakkında Video


Kumlukoz, Posof konusunu görüntülemektesiniz.
Kumlukoz, Posof nedir, Kumlukoz, Posof kimdir, Kumlukoz, Posof açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video