Kümbet, Erzurum


Kümbet, Erzurum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Ekonomi
  • 5 Altyapı bilgileri
  • 6 Dış bağlantılar

Tarihçe

Üç Kümbetler ismi ile tanınan üç kümbetten en büyüğün Emir Saltuk’a ait olduğu ve XII.yüzyılın sonlarında veya XIV.yüzyılın başlarında yapıldığı sanılmaktadır.Diğer kümbetlerin kime ait oldukları bilinmemektedir. Bunların da XIV. Yüzyıla ait oldukları sanılmaktadır. Üç Kümbetlerin yanında kümbeti andıran bir diğer yapının mahiyeti anlaşılamamışdır.Bunun da kümbet olduğu ileri sürülmüşse de bazılarına göre de bir mescittir.

Kesme taştan yapılmış olan bu kümbet sekizgen gövdeli, yüksek kasnaklı ve üzeri kubbe ile konik karışımı basık bir külahla örtülüdür. İki renkli kesme taştan yapılan kümbetin üçgen alınlıklarında, yuvarlak kemerli kasnak nişlerinde Orta Asya takvimlerinde görülen burç figürlerini andıran boğa, yılan, yarasa, kartal gibi hayvan kabartmaları bulunmaktadır. Buradaki nişlerden birisinin içerisindeki boğa boynuzları arasında bir insan başının benzerine diğer yerlerde rastlanmamaktadır.

Kaynak: Erzurum Kümbetleri wwww.facebook.com

Coğrafya

Erzurum merkezine 21 km uzaklıktadır. Boyu 4m'dir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 460
1997 457

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar mevcuttur. Kurban bayramında köyümüzün küspe yememiş kurbanlıkları mevcuttur. Ayrıca küçükbaş hayvanlarıda satılık bazında mevcuttur. Bazı sebzelerde yetiştirilmektedir.{patates salata havuç turp vb.}

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı mevcuttur . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Kümbet, Erzurum Hakkında Bilgi


Kümbet, Erzurum
Kümbet, Erzurum

Kümbet, Erzurum Hakkında Video


Kümbet, Erzurum konusunu görüntülemektesiniz.
Kümbet, Erzurum nedir, Kümbet, Erzurum kimdir, Kümbet, Erzurum açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video