Wed . 20 Apr 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Kristen Stewart

kristen stewart, kristen stewart girlfriend
Kristen Jaymes Stewart (d. 9 Nisan 1990) Amerikalı televizyon ve sinema aktrisi. Alacakaranlık filmindeki "Bella Swan" karakteri ile ün kazanmıştır.

Konu başlıkları

 • 1 İlk yılları
 • 2 Kariyeri
 • 3 Filmografi
 • 4 Ödüller ve adaylıklar
 • 5 Kaynaklar
 • 6 Dış bağlantılar

İlk yılları

Los Angeles, Californiya'da doğmuş ve büyümüştür. Cameron (öz), Taylor (evlatlık) ve Dana (evlatlık) adlı erkek kardeşleri vardır. Babası FOX TV'de yapımcıdır. Annesi aslında Queensland, Avustralya'da Maroochydore'dan bir yazı denetimcisidir. Yedinci sınıfa kadar okula gitmiş ve sonra eğitimine mektuplarla devam etmiştir. 2009 yılında liseden mezun olmuştur. 2010 yılında ailesinin yanından taşınarak Los Angeles'a yerleşmiştir. Günümüzde de, Los Angeles ve Londra'da evleri bulunmaktadır.

Kariyeri

Stewart'ın oyunculuk kariyeri sekiz yaşının sonunda, bir ajans ilk okulunun yılbaşı kutlamasındayken performasını gördükten sonra başlamıştır. Stewart'ın ilk rolü Disney Kanalı TV prodüksiyonu The Thirteenth Year 'da oldukça kısa bir roldü ve Stewart konuşmuyordu. Sonra The Flintstones in Viva Rock Vegas adlı filmde küçük bir rolde gözüktü. Daha sonra The Safety of Objects adlı bağımsız filmde bekar, sorunlu bir annenin erkeksi kızını oynadı. Stewart Hollywood filmi Panik Odası 'nda baş rol aldı ve filmde Jodie Foster'ın şeker hastası kızı rolü ile sinema dünyasına adımını atmıştır. Film genellikle olumlu eleştiriler aldı ve Stewart performansından dolayı pozitif bir ilgi topladı. Bu filmdeki başarısından sonra Cold Creek Manor isimli diğer bir gerilim filminde rol verilmiştir. Bu film gişede istenen başarıyı yakalayamamıştır. Bir sonraki ilk bulunduğu filmi ise Max Thieriot ve Corbin Bleu'nun da yer aldığı çocuk aksiyon ve komedisi olan Catch That Kid olmuştur.Stewart Lila rolüyle Undertow adlı bir gerilim filminde de rol almıştır. Tarih olarak, Stewart'ın en kritik alkışlandığı, övgü aldığı rol,Laurie Halse Anderson'ın romanından uyarlanan televizyondaki film Konuş Benimle olabilir. Stewart (film çekilirken 13 yaşındaydı), zorla tecavüz edildikten sonra bütün sözlü iletişimlerini kesen ve çalkantılı büyük bir boyutta duygusallıkla boğuşan lise birinci sınıf öğrencisi Melinda Sordino'yu oynadı. Stewart sadece birkaç konuşma çizgilerine sahip karakterleri oynaması konusunda da büyük bir övgü aldı ama film boyunca aklında koyu fikirli açıklamalarına devam etti.

2005'te Stewart bir fantastik macera olan Zathura 'da, bir masa oyunu oynayarak daha dışarıdaki bir boşluktan kontrolsüzce beliren bir uzay gemisiyle evlerine dönen,iki küçük erkek kardeşin sorumsuz ablası olan Lisa rolünü oynayarak görüldü.Film eleştiriler ve övgüler aldı ama Stewart'ın performansı filmin çoğunluğu boyunca karakterinin tespit edildiği fark edileceği gibi medyanın ilgisini çok toplamadı.İlerleyen yılda, Griffin Dunne tarafından yönetilen Fierce People filminde Maya rolünü oynadı.Bu filmden sonra, Stewart,doğa üstü gerilim filmi The Messengers filminde Jess Solomon karakteri ile baş rolünü aldı.

2007'de Stewart bir genç olarak Lucy Hardwicke rolünde The OC 'de oynayan Adam Brody ile Meg Ryan 'ın da rol aldığı romantik bir dram olan In The Land Of Women filminde görüldü. Film, Stewart'ın performansı kadar iyi karmaşık yorumlar aldı.Stewart ayrıca The Cake Eaters adlı bağımsız bir filmde de yer almıştır. Aynı yıl, Stewart, Sean Penn 'in eleştirel olarak alkış toplayan uyarlama filmi Into The Wild' da oynadı. Stewart'ın genç maceracı Christopher McCandless ile bir çarpışma yaşayan genç şarkıcı Tracy'yi resmetmesi, Stewart'ın genel olarak olumlu yorum almasını sağladı. Salon.com onun çalışmasını "azimli,duyarlı bir performans" olarak belirtti ve Chicago Tribune Stewart'ın işini "bir rolün taslağıyla bile hayat dolu şekilde iyi" yaptığını not etti. Bu arada, Variety Magazine'nin eleştirmeni Dennis Harvey şüpheyle şu yorumu yaptı; "Stewart'ın deli dolu Tracy'yi cansız gibi oynadığını veya sadece bu yoldan başarı kazanıp kazanmamayı düşündüğü veya düşünmediği belirsiz." Into The Wild'dan sonra, Stewart kısa film 'Cutlass 'da Dakota Fanning ile birlikte rol aldı. Jumper 'da bir cameo da göründü .Daha sonra The Yellow Handkerchief filminde de rol aldı fakat bu film sadece film festivallerinde gösterilen bağımsız bir filmdir. Ekim 2008'de yayımlanan What Just Happened? 'da da rol aldı.

16 Kasım 2007'de Summit Entertainment Stephenie Meyer'ın en iyi satanlar vampir/insan romanından uyarlanan Alacakaranlık filminde Bella Swan'ı oynayacağını duyurdu. Stewart, yönetmen Catherine Hardwicke resmi olmayan bir ekran testi için Stewart'ı ziyaret ettiğinde, Adventureland'ın setindeydi.Catherine Stewart'ı görünce büyülendi. Stewart, kendisinin vampir sevgilisini oynayan Robert Pattinson'ın karşısında rol aldı. Film Şubat 2008'de üretime başladı ve Mayıs 2008'de çekimi bitti. Alacakaranlık tam olarak 21 Kasım 2008'de yayımlandı.Bu filmden sonra dünya çapında büyük başarılar elde eden Stewart pek çok ödül kazanmıştır. Nisan 2009 da bir diğer filmi olan Adventureland vizyona girmiştir. Stewart Bella Swan olarak rolünü Kasım 2009 da yayınlanan Yeni Ay da tekrarladı.2010 yılında Kristen, üç film ile karşımıza çıktı.Bunlar The Runaways, Welcome to the Rileys and Twilight serisinin üçüncü filmi,Tutulma. Welcome to the Rileys'de bir sitriptizciyi canlandıran Kristen, Milan Uluslararası Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. The Runaways filminde Joan Jett'i canlandıran Stewart, bu filmde ayrıca müzik yeteneğini de konuşturmuş oldu. Filmin soundtrack albümü için rol arkadaşı Dakota Fanning'nin ile 2 şarkı kaydetti ve müzik otoritelerinden tam not aldı. 2010 yılında Stewart, son olarak Twilight Serisi’nin üçüncü filmi Tutulma’da rol aldı. Tutulma, vizyona girdiği ilk günden en fazla ilk gün gişe hasılatı yapan sinema filmi ünvanını Transformers: Revenge of the Fallen’dan almayı başardı; ayrıca 4.416 sinema salonundan aynı anda gösterime girerek bu alanda da dünya rekorunu kırdı. Alacakaranlık serinin son kitabı olan Şafak Vakti alınan kararla iki filme bölündü. 2011 yılında Kristen Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1 de rol aldı.

Kristen Stewart, Toronto Film Festivali On the Road Galası, 2012

2012 yılında Stewart Alacakaranlık efsanesinin son filmi olan Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2 de rol aldı. Bunun yanı sıra Pamuk Prenses masalının epik uyarlaması olan Pamuk Prenses ve Avcı da Pamuk Prenses olarak karşımıza çıkan Stewart, baş rolü Charlize Theron ile paylaştı. Stewart ayrıca 2012 yılında Walter Salles'ın yönettiği On the Road ile Cannes Film Festivaline katıldı. Jack Kerouac'un yazdığı ve Beat Kuşağı akımının öncüsü olan Yolda adlı kitaptan uyarlanan filmde Kristen, Marylou adlı karakteri canlandırdı. Oyuncu, kitabı çocukken okuduğunu ve Marylou'yu o zamanlardan beri canlandırmak istediğini belirtti. Ayrıca Kristen Mayıs 2011'den Mayıs 2012'ye kadar 34.5 milyon dolar kazanarak Forbes Dergi'sinin açıkladığı yılın en çok kazanan kadın oyuncuları listesinde zirveye yerleşti.

Kristen, 2012 yılında ilk defa bir kadın parfümünün yüzü oldu.Aktris Balenciaga Paris'in Eylül ayında satışa sunulacak yeni bayan kokusu Florabotanica'nın yüzü oldu. Kristen'ın önceden hiçbir kokunun yüzü olmaması nedeniyle bu pek de beklenen bir şey değildi.Kristen Florabotanica hakkında şunları söylüyor:"Bu kokuda doğal bir şeyler var.Çok canlı. Bence, bu kokuyu süren bir genç olarak - ve daha önce hiç parfüm kullanmadığımı göz önüne alırsak - bu parfüm sizi 'Vay canına, bana bak' gibi bir seviyeye çıkarıyor."

Filmografi

Kristen Stewart, 2012 San Diego Comic-Con, California.
Yıl Film Rolü Notlar
1999 The Thirteenth Year Girl waiting for drink
2000 The Flintstones in Viva Rock Vegas Ring toss girl
2001 The Safety of Objects Sam Jennings
2002 Panik Odası Sarah Altman Onu Ünlü Yapan Film
2003 Cold Creek Manor Kristen Tilson
2004 Konuş Benimle Melinda Sordino Baş Rol
Catch That Kid Maddy Baş Rol
Undertow Lila
2005 Fierce People Maya Osbourne
Zathura Lisa
2007 The Messengers Jess Solomon Baş Rol
In the Land of Women Lucy Hardwicke
The Cake Eaters Georgia Bağımsız Film Baş Rol
Into the Wild Tracy Tatro
Cutlass Young Robin kısa film
2008 Jumper Sophie Cameo
What Just Happened Zoe
Alacakaranlık Bella Swan Baş Rol
The Sarah Silverman Program Sunucu
2009 Adventureland Emily "Em" Lewin Baş Rol
Yeni Ay Bella Swan Baş Rol
2010 The Yellow Handkerchief Martine Bağımsız Film
The Runaways Joan Jett Baş Rol
Welcome to the Rileys Mallory Baş Rol
Tutulma Bella Swan Baş Rol
2011 Alacakaranlık Efsanesi:Şafak Vakti Bölüm 1 Bella Swan/Cullen Baş Rol
2012 Alacakaranlık Efsanesi:Şafak Vakti Bölüm 2 Bella Cullen Baş Rol
Pamuk Prenses ve Avcı Snow White Baş Rol
On the Road Marylou Baş Rol
2014 Camp X-Ray Cole Baş Rol
Sils Maria Valentine Baş Rol
Anesthesia Sophie Bağımsız Film
2015 Snow White and the Huntsman 2 Snow White Baş Rol
The Big Shoe Delphi Baş Rol
American Ultra Phoebe Baş Rol

Ödüller ve adaylıklar

Yıl Organizasyon Ödül Film Sonuç
2003 Genç Artist Ödülleri Gösterime girecek en iyi film– Genç Bayan Aktris Panik Odası Adaylık
2004 Genç Artist Ödülleri Gösterime girecek en iyi film– Genç Yardımcı Bayan Aktris Cold Creek Manor Adaylık
2005 Genç Artist Ödülleri Gösterime girecek en iyi film– Genç Yardımcı Bayan Aktris Undertow Adaylık
2007 Sinema Oyuncuları Derneği Ödülleri En İyi Oyuncu Kadrosu Into the Wild Adaylık
2008 Genç Artist Ödülleri Gösterime girecek en iyi film– Genç Yardımcı Bayan Aktris Into the Wild Kazandı
2009 Gotham Bağımsız Film Ödülleri En İyi Oyuncu Kadrosu Adventureland Adaylık
MTV Film Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Twilight Kazandı
MTV Film Ödülleri En İyi Öpüşme - (Robert Pattinson ile.) Twilight Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu-Drama Twilight Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Öpüşme - (Robert Pattinson ile.) Twilight Kazandı
Scream Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu-Fantezi Twilight Kazandı
Scream Ödülleri En İyi Oyuncu Kadrosu Twilight Adaylık
2010 BAFTA Ödülleri En İyi Yükselen Yıldız Kazandı
MTV Film Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu The Twilight Saga: New Moon Kazandı
MTV Film Ödülleri En İyi Öpüşme - (Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: New Moon Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu-Fantezi The Twilight Saga: New Moon Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Yaz Filmi Kadın Oyuncusu The Twilight Saga: Eclipse Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Kimya - (Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: New Moon Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Öpüşme - (Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: New Moon Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu-Drama The Runaways Adaylık
People Choice Ödülleri Favori Ekran Takımı-(R.Pattinson ve T.Lautner ile) Twilight Kazandı
People Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Twilight Adaylık
Scream Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu-Fantezi The Twilight Saga: Eclipse Kazandı
Kids Choice Ödülleri,USA En İyi Sevimli Çift-(Taylor Lautner ile.) The Twilight Saga: New Moon Kazandı
Kids Choice Ödülleri,USA En İyi Sevimli Çift-(Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: New Moon Adaylık
Kids Choice Ödülleri,Australia En İyi Sevimli Çift-(Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: New Moon Kazandı
Kids Choice Ödülleri,Australia En İyi Öpüşme-(Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
Kids Choice Ödülleri,Australia En İyi Öpüşme-(Taylor Lautner ile.) The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
Kids Choice Ödülleri,Australia En İyi Oyuncu The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
Brazilian Kids' Choice Ödülleri Yılın Çifti-(Robert Pattinson ile.) Kazandı
Nickelodeon Australian Kids Choice Ödülleri En İyi Öpüşme-(Taylor Lautner ile.) The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
Nickelodeon Australian Kids Choice Ödülleri En İyi Öpüşme-(Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
Altın Ahududu Ödülleri En Kötü Ekran Çifti-(R.Pattinson ve T.Lautner ile) The Twilight Saga: New Moon Adaylık
2011 Milan Uluslararası Film Festivali Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Welcome to the Rileys Kazandı
MTV Film Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu The Twilight Saga: Eclipse Kazandı
MTV Film Ödülleri En İyi Öpüşme - (Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: Eclipse Kazandı
MTV Film Ödülleri En İyi Öpüşme - (Taylor Lautner ile.) The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
Teen Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu-Fantezi The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
Teen Choice Ödülleri En İyi Öpüşme -(Taylor Lautner ile.) The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
Teen Choice Ödülleri En İyi Öpüşme -(Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
People Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu The Twilight Saga: Eclipse Kazandı
People Choice Ödülleri Favori Ekran Takımı-(R.Pattinson ve T.Lautner ile) The Twilight Saga: Eclipse Kazandı
People Choice Ödülleri 25 Yaş altı en iyi oyuncu Adaylık
Kids Choice Ödülleri,USA En İyi Kadın Oyuncu The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
Altın Ahududu Ödülleri En Kötü Kadın Oyuncu The Twilight Saga: Eclipse Adaylık
2012 MTV Film Ödülleri En İyi Öpüşme - (Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu-Romantik The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Yaz Filmi Kadın Oyuncusu Pamuk Prenses ve Avcı Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Öpüşme -(Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Adaylık
Teen Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu-Fantezi The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Adaylık
Kids Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Kazandı
Altın Ahududu Ödülleri En Kötü Kadın Oyuncu The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Adaylık
Altın Ahududu Ödülleri En Kötü Ekran Çifti-(R.Pattinson ve T.Lautner ile) The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Adaylık
Altın Ahududu Ödülleri En Kötü Oyuncu Kadrosu The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 Adaylık
2013 MTV Film Ödülleri En İyi Kahraman Pamuk Prenses ve Avcı Adaylık
People Choice Ödülleri En İyi Kahraman Yüzü Pamuk Prenses ve Avcı Adaylık
People Choice Ödülleri En İyi Ekran Kimyası-(Chris Hemsworth ile.) Pamuk Prenses ve Avcı Adaylık
Kids Choice Ödülleri,USA En İyi Kadın Oyuncu The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Kazandı
Kids Choice Ödülleri,USA En İyi Kadın Buttkicker Pamuk Prenses ve Avcı Kazandı
Rembrandt Ödülleri En İyi Uluslararası Kadın Oyuncu Pamuk Prenses ve Avcı and The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Adaylık
Altın Ahududu Ödülleri En Kötü Kadın Oyuncu The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Kazandı
Altın Ahududu Ödülleri En Kötü Ekran Takımı-(R.Pattinson ve T.Lautner ile) The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Adaylık
MovieGuide Ödülleri En İyi İlham Verici Performans Pamuk Prenses ve Avcı Adaylık
Empire Cinema Alternative Movie Ödülleri En İyi Öpüşme-(Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Kazandı
Empire Cinema Alternative Movie Ödülleri En İyi Ekran Çifti-(Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Kazandı
1st Annual Fonie Ödülleri En Aşırı Rol Uyumu The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 and On the Road Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu-Fantezi The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu-Romantik The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Kazandı
Teen Choice Ödülleri En İyi Öpüşme--(Robert Pattinson ile.) The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 Kazandı
TOPLAM
Kazandığı Ödül 36
Adaylık 69

Kaynaklar

Dış bağlantılar

 • Internet Movie Database'te Kristen Stewart
 • (Türkçe) Sinemalar.com profili

kristen stewart, kristen stewart 2018, kristen stewart and alicia cargile, kristen stewart and robert pattinson, kristen stewart and rupert sanders, kristen stewart and stella maxwell, kristen stewart boyfriend, kristen stewart cheating photos, kristen stewart girlfriend, kristen stewart net worth


Kristen Stewart Hakkında Bilgi

Kristen Stewart


 • user icon

  Kristen Stewart beatiful post thanks!

  29.10.2014


Kristen Stewart
Kristen Stewart
Kristen Stewart konusunu görüntülemektesiniz.
Kristen Stewart nedir, Kristen Stewart kimdir, Kristen Stewart açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Koçköy, İspir

Koçköy, İspir

Koçköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 Co...
Hamam (film)

Hamam (film)

Hamam, İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı 94 dakikalık bir film. Fimin yönetmenliğini Ferzan Özpetek...
Harvey

Harvey

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir A...
NGC 1311

NGC 1311

Koordinat: 03s 20d 06,7sn; -52º 11' 14″ NGC 1311 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Saat...