Kraliçe (albüm)


Kraliçe, Türk şarkıcı Hande Yener'in onuncu stüdyo albümü. 12 Aralık 2012'de Poll Production tarafından yayımlandı. Pop müzik tarzında olan albüm, sanatçının 2011 çıkışlı Teşekkürler adlı stüdyo albümünün ardından yayımladığı ilk stüdyo albümüdür. Albümdeki şarkıların tamamı Sinan Akçıl tarafından yazılmış olup bu özelliği taşıyan üçüncü ve son Hande Yener albümüdür. Albümün yapımcılığını Polat Yağcı ile Akçıl üstlenmiştir.

Bir giriş konuşması, sekiz şarkı ve üç remiksten oluşan Kraliçe'nin Hande Yener'e göre en önemli özelliği, kendisinin o güne kadar yaptığı tüm müzikal tarzları barındırması oldu. Albüm adının başta Hasta olarak konulması düşünülse de, Akçıl'ın son anda "Kraliçe" şarkısını ortaya çıkarmasıyla bu adda karar kılındı. Albümün adı ve yayımlanma tarihi, 8 Kasım 2012'de Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda Fenerbahçe ve AEL Limassol takımları arasında oynanan 2012-13 UEFA Avrupa Ligi maçında reklam panoları aracılığıyla duyuruldu. Albümün içeriği ve fotoğrafları, müzik eleştirmenlerinden karışık geri dönüşler aldı. Bazıları şarkılarda Yener'in 2004 çıkışlı Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor ve 2006 çıkışlı Apayrı albümlerinden izlere rastlarken, bazıları ise albüme Kraliçe adının verilmesini ve Yener'in bu unvan ile anılmasını eleştirdi. Albümün çıkış şarkısı "Hasta" 6 Aralık 2012'de yayımlandı ve Türkiye resmî listesinde iki numaraya kadar ilerledi. Albümün ikinci ve son klibi "Bir Bela" şarkısına çekildi.

Türkiye'de D&R tarafından derlenen çok satan albümler listesinde 3 numaraya kadar yükselen, 2012 yılı sonuna kadar 79.997 kopya satan ve Mimar Sinan Üniversitesi Ödülleri'nde Yılın En İyi Albümü, Siyaset Dergisi Ödülleri'nde Yılın Albümü kategorilerinde ödül alan Kraliçe'nin tanıtımları Yener'in babası Erol Özyener'in 30 Aralık 2012'deki vefatı nedeniyle kesintiye uğradı. Şarkıcı, babasının vefatı sebebiyle yaklaşık iki ay boyunca herhangi bir yerde sahne almadı. 27 Mayıs 2013'te Kraliçe, "Ya Ya Ya Ya" şarkısı ve remiksleriyle birlikte iki disk halinde Kraliçe + Ya Ya Ya Ya adıyla tekrar satışa sunuldu.

Konu başlıkları

 • 1 Arka plan ve yayımlanma
 • 2 Eleştiriler
 • 3 Video klipleri
 • 4 Kraliçe + Ya Ya Ya Ya
 • 5 Şarkı listesi
 • 6 Yapım görevlileri
 • 7 Listeler
 • 8 Yayımlanma tarihleri
 • 9 Kaynakça
 • 10 Dış bağlantılar

Arka plan ve yayımlanma

The Dø üyeleri Dan Levy (solda) ve Olivia Merilahti (sağda) tarafından bestelenen "Slippery Slope" (Both Ways Open Jaws, 2011), Türkçeye "Tribe Gir" adıyla uyarlanarak albüme konuldu.

2009 sonunda yaptığı açıklamayla tekrar pop müzik yapacağını belirten Hande Yener, 2010 yılındaki Hande'ye Neler Oluyor? ve 2011 yılındaki Teşekkürler albümleriyle popa dönüş yaptı. Bu iki albümün tamamında Sinan Akçıl tarafından yazılıp bestelenen şarkıları seslendirdi. 2 Temmuz 2012'de Akçıl, Yener'in onuncu stüdyo albümünde de birlikte çalıştıklarını belirtti. Albümün hazırlıklarının sürdürüldüğünü ifade etti ve hazırlıklardan şöyle bahsetti:

"Yaptığımız ilk iki albümün ısınma devri olduğunu üçüncü ile anladım. Çok sürprizli bir albüm olacak. Hande'nin elektronik döneminde müzik iyiydi ama duygular soğuktu. Şimdi hem duygular çok sıcak hem de müzik çok iyi olacak."

Aynı ay içinde Number One FM müzik direktörü Mert Hakan, sanatçının onuncu stüdyo albümünün 2013 yılının başında yayımlanabileceğini Twitter hesabına yazdı. 30 Ağustos 2012'de Yener, yeni stüdyo albümünün kayıtlarının 3 Eylül 2012'de başlayacağını duyurdu. İlerleyen günlerde, albümün repertuvar çalışmalarının bittiğini söyledi ve albümünde sıradan hiçbir şeyin yer almayacağını ekledi. 9 Ekim 2012'de, albümün çıkış şarkısının kayıtları yapıldı. 14 Ekim 2012'de, albümde yer alan şarkıların üçüne klip çekileceği kararlaştırıldı. 26 Ekim 2012'de albümün içeriği, Yener tarafından "Bu albümde de asla tarif edemeyeceğim şarkılar ve duygular var." sözleriyle anlatıldı. 31 Ekim 2012'de ise albümün çıkış tarihi ve isminin belirlendiği öğrenildi. 4 Kasım 2012'de albümün kayıtları tamamlandı.

Albümün hazırlık süreci, Hande Yener'in Twitter hesabı aracılığıyla duyurulduktan sonra, yayımlanma süreci de aşamalar halinde öğrenilmeye başlandı. 4 Kasım 2012'de albümün çıkış şarkısının adının "Hasta" olduğu, albüm yapımcısı Polat Yağcı tarafından paylaşıldı. Albümün adının Kraliçe olduğu, 8 Kasım 2012'de Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda Fenerbahçe ve AEL Limassol takımları arasında oynanan 2012-13 UEFA Avrupa Ligi maçında reklam panoları aracılığıyla duyuruldu. Hande Yener, albüm adının Kraliçe olmasında hayranlarının kendisini bu şekilde anmasının etkili olduğunu belirtti ve albüm adının kararlaştırılmasıyla ilgili şunları söyledi:

" albüme zor yetişti aslında. 'Adı Hasta mı olsun albümün? Yok yok Hasta olmasın, negatif algılanmasın.' derken bir gün Sinan Akçıl aradı beni. 'Albümün adını düşünme. Bir şarkın daha oldu ve albüme onun adını vereceksin' dedi. 'Kraliçe diye şarkı mı olur?' dedim ben de. Laf olsun diye yazmayacağını biliyorum ama ne kadar romantik olabilir ki diye düşündüm. Bir çaldı şarkıyı, o gün evde bayram havası esti."

"Albüm adı 'Kraliçe' ama samimiyetsiz, soğuk, saraydan seslenen kadın gibi durmak ve görünmek asla istemem. Bu albüm çok samimi, şarkılar çok romantik, dans şarkıları da eğlenceli ve farklı. Albüm açılışında bütün bu farklılığı ve samimiyeti hissettirecek bir şeyler yapmalıydım. Açılış konuşmam bu yüzden ortaya çıktı. Dinleyiciyle sıcak bir sohbet olsun istedim."

—Hande Yener'in albümün giriş konuşmasının ortaya çıkışı hakkında söyledikleri.

5 Aralık 2012'de albüm için Kemal Doğulu tarafından çekilen fotoğraflar basına dağıtıldı. 6 Aralık'ta çıkış şarkısı "Hasta" yayımlandı ve bir gün sonra albümün ön sipariş süreci başladı. 12 Aralık 2012'de onuncu Hande Yener stüdyo albümü Kraliçe, CD formatında ve dijital ortamda satışa sunuldu. Yapımcılığını Polat Yağcı ile Akçıl'ın üstlendiği, bir giriş konuşması, sekiz şarkı ve üç remiks içeren pop müzik tarzındaki albümün Hande Yener'e göre en önemli özelliği, o güne kadar yaptığı tüm müzikal tarzları barındırması oldu. Dokuzuncu şarkı "Tribe Gir", Fransız-Fin grubu The Dø'nun ikinci stüdyo albümü Both Ways Open Jaws (2011) içindeki Dan Levy ve Olivia Bouyssou Merilahti bestesi "Slippery Slope"un Akçıl tarafından Türkçeye uyarlanmasıyla oluşturuldu. Diğer şarkıların tamamı Sinan Akçıl tarafından yazıldı; Emrah Karaduman'ın bestelediği "Hasta" ve "Bir Bela" dışındaki "Görevimiz Aşk", "Kraliçe", "Bir Şey Var", "An Meselesi" ve "Sana Söylüyorum" şarkılarının bestesi de Akçıl tarafından yapıldı. Şarkı düzenlemelerinde ise Akçıl, Karaduman ve Ümit Kuzer görev aldı.

Kraliçe, Türkiye'de D&R tarafından hazırlanan çok satan albümler listesine yayımlandıktan bir hafta sonra 3 numaradan giriş yaptı. Aralık 2012'nin son haftasında 4 numaraya, Ocak 2013'ün ilk haftalarında 5 numaraya geriledi. Ülkede ilk haftasında 60.000 kopya sattı ve Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) tarafından açıklanan 2012 satış rakamlarına göre yıl sonuna kadar satışlarını yükselterek 79.997 kopyaya ulaştı. Mimar Sinan Üniversitesi Ödülleri'nde Yılın En İyi Albümü kategorisinde, Siyaset Dergisi Ödülleri'nde ise Yılın Albümü kategorisinde ödül kazandı. Pal FM Ödülleri'nde En İyi Albüm kategorisinde aday gösterildi ancak ödülü Demet Akalın'ın Giderli 16 (2012) albümü aldı. Yener, albüm tanıtımları için çeşitli radyo ve televizyon programlarına katıldı ancak 30 Aralık 2012'de babası Erol Özyener'in vefatı nedeniyle tanıtımları yarıda kesti ve yaklaşık iki ay boyunca hiçbir yerde sahne almadı. Mart 2013'te, Yener ile Sinan Akçıl'ın arasının bozulduğu ve bir daha aynı proje içinde yer almayacakları öğrenildi. Böylece Kraliçe, ikilinin birlikte ortaya koyduğu son çalışma oldu.

Eleştiriler

Profesyonel değerlendirmeler
Değerler
Yorumcu Derece
Ömür Sabuncuoğlu Olumlu
Sadi Tirak Olumsuz
Sarp Dakni Olumsuz
Yavuz Hakan Tok Olumsuz

Kraliçe müzik eleştirmenlerinden olumlu ve olumsuz geri dönüşler aldı. Albüm içeriğinin yanı sıra Kraliçe adının kullanılması da sorgulanarak olumsuz şekilde eleştirildi. Hafta Sonu dergisi yazarlarından Ömür Sabuncuoğlu, albümü çıkmadan önce dinleyerek olumlu bir yorum yaptı. Hande Yener'in giriş konuşmasında Türkçeyi ne kadar doğru kullandığına dikkat çekti, albüme adını veren şarkının "ince ve derin mesajlar gönderen" bir çalışma olduğunu yazdı. Radikal için yazan Sarp Dakni, albümde kraliçenin bulunamadığını belirterek, bu albümle birlikte 2000-2007 yılları arasında "mükemmel denebilecek" albümler satışa sunan Yener'in kendisiyle ilgili son ümit kırıntılarını yok ettiğini yazdı. Ayrıca çıkış şarkısı "Hasta"nın ve isim şarkısı "Kraliçe"nin Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor (2004) döneminden "esmeye çalıştığını"; "Bir Bela", "Bir Şey Var" ve "An Meselesi" şarkılarının "akılda kal(a)madığını" ekledi. Hürriyet'ten Sadi Tirak, Hande Yener'in 1990'lı yıllardaki Türk pop müziği kalitesinde işler yapabileceğine inandığını ancak "kulvarında devrim yapamayacağını anlayıp Türkçe popa geri döndüğünden beri fabrikasyon üretim batağından çıkamadığını" belirttikten sonra albümde sadece iki iyi şarkının olduğunu yazdı: "Hasta" ve "An Meselesi". Aynı gazeteden Onur Baştürk, çıkış şarkısı "Hasta"yı överek 1990'lı yılların hitlerini anımsattığını yazdı ancak albüm fotoğraflarını özensiz buldu. Yine Hürriyet'ten Hikmet Demirkol, Hande Yener'in son albümleriyle Apayrı (2006) tadını veremediğini ve şarkıcının tekrar böyle bir albüm yapabileceğini umduğunu yazdı. Milliyet Sanat yazarı müzik eleştirmeni Yavuz Hakan Tok, blogunda paylaştığı yazısında olumsuz bir eleştiri sundu, "Hasta"yı hit olarak değerlendirerek Kraliçe'nin bir istisnası olarak gördü ve albümü son birkaç Hande Yener albümünden farksız buldu. Tok, kraliçe unvanının aslen Sezen Aksu'ya yakıştırıldığından ve Yener'in Sinan Akçıl gibi heceleyerek şarkı söylemeye başladığından bahsetti. "Tribe Gir" şarkısının sözlerinde, "Aşkın Ateşi" (Apayrı, 2006) şarkısının sözlerinden esinlenildiğini öne sürerek Yener'in albümde "aynı yerde saydığını" yazdı. Ses dergisi yazarı Cem Özsancak, albümün Hande Yener'in "belki de en vasat albümü" olarak kayıtlarda yer alacağına değindi. Bugün gazetesi köşe yazarı Bilal Özcan ise Yener'in kraliçe unvanını kullanması ve albüme bu adı vermesiyle ilgili olumsuz bir görüş sundu. Özcan, Yener'in taç takarak çektirdiği albüm fotoğraflarıyla bu unvanı alamayacağını ve kraliçe unvanının Sezen Aksu'ya layık olduğunu yazdı, katıldığı Aramızda Kalsın programında, Yener'e "neyin kraliçesi" olduğunu sordu.

Video klipleri

Kraliçe albümünün ilk klibi, eleştirmenlere doksanlı yılların hitlerini anımsatan "Hasta" şarkısına çekildi. Klibi Kemal Doğulu yönetti ve çekimler Adile Sultan Sarayı'nda tamamlandı. Şarkı, Türkiye resmî listesinde iki numaraya kadar ilerledi ve birçok radyo listesinde zirveye oturdu. Ayrıca Şubat 2013'te TTNET Müzik'te en çok dinlenen Türkçe şarkı oldu. Pal FM, şarkıyı düzenlediği ödüllerde En İyi Şarkı kategorisinde aday gösterdi ancak ödülün sahibi Mustafa Ceceli'nin "Es" (Es, 2012) şarkısı oldu.

Kraliçe'nin ikinci klibi, beşinci şarkı "Bir Bela"ya çekildi. 25 Şubat 2013'te çekimler, otuz beş kişilik bir ekiple başladı ve kırk iki saatte tamamlandı. Klibin yönetmenliğini Kubilay Kasap üstlendi ve Brezilyalı model Victor Brandt de Querioz, Yener'e rol arkadaşı olarak eşlik etti. 11 Mart 2013'te gösterime giren klipte, birbirine bela olan ancak birbirinden kopamayan iki aşık anlatıldı.

Kraliçe + Ya Ya Ya Ya

14 Mayıs 2013'te Hande Yener, Berksan tarafından yazılıp bestelenen "Ya Ya Ya Ya" şarkısını dinleyiciyle buluşturdu. Şarkı, yayımlandığı hafta Türkiye resmî listesinde en hızlı yükselen eser oldu, 280. sıradayken ilk 25 sıralama içine yükseldi; listede en fazla ikinci sıraya kadar çıktı. 25 Mayıs 2013'te şarkının remiksleri dijital ortamda iTunes üzerinde yayımlandı. İki gün sonra, 27 Mayıs 2013'te, bu remiksler Kraliçe albümüyle birlikte Kraliçe + Ya Ya Ya Ya adıyla iki disk halinde Poll Production etiketiyle müzik marketlerde satışa sunuldu. Diskte, "Ya Ya Ya Ya"nın orijinal sürümünün yanı sıra akustik sürümü; Mert Hakan, Ümit Kuzer ve Berna Öztürk tarafından yapılan remiksleri olmak üzere toplam beş şarkı yer aldı.

Şarkı listesi

No. Başlık Söz yazar(lar)ı Düzenleme Süre
1. "Intro"   Sinan Akçıl   0:28
2. "Görevimiz Aşk"   Akçıl Akçıl · Ümit Kuzer 4:07
3. "Hasta"   Akçıl Emrah Karaduman 3:46
4. "Kraliçe"   Akçıl Akçıl · Kuzer 3:40
5. "Bir Bela"   Akçıl Karaduman 4:33
6. "Bir Şey Var"   Akçıl Akçıl · Kuzer 3:38
7. "An Meselesi"   Akçıl Akçıl · Kuzer 4:08
8. "Sana Söylüyorum"   Akçıl Akçıl · Kuzer 3:37
9. "Tribe Gir"   Akçıl Kuzer 3:16
10. "Hasta" (Dj Pantelis Remix) Akçıl Dj Pantelis 3:55
11. "Kraliçe" (Dj Pantelis Remix) Akçıl Dj Pantelis 3:54
12. "Hasta" (Mert Hakan Remix) Akçıl Mert Hakan 3:59
Toplam süre: 43:01

Yapım görevlileri

 • Hande Yener – vokal, süpervizör
 • Sinan Akçıl – söz yazarı, besteci, yapımcı, aranjör, miks, klavyeli çalgılar
 • Poll Production – yapım, menajerlik
 • Polat Yağcı – yapımcı
 • Emrah Karanduman – besteci, aranjör
 • Ümit Kuzer – aranjör, miks, ritim programlama
 • Martin Cru Pencer – kayıt, miks
 • Gültekin Kaçar – akustik gitar, elektrik gitar
 • Berkay Şahin – arka vokal
 • Deniz Yalçın – arka vokal
 • Murat Aziret – arka vokal
 • Yeşim Vatan – arka vokal
 • Robin Schmidt – mastering
 • Virus Production (İstanbul, Türkiye) – stüdyo
 • Universal Takim Edition – Sinan Akçıl Edisyon Hakları
 • Kemal Doğulu – sanat yönetmeni, saç, makyaj, fotoğraf
 • Süleyman Demirel – kostüm
 • Hakan Akkaya – kostüm
 • Ahmet Terzioğlu – grafik tasarım
 • Selim Akar – marka ve pr danışmanı

Yapım görevlileri, Kraliçe albüm kitapçığından alınmıştır.

Listeler

Liste (2012) Tepe
noktası
Türkiye D&R Çok Satan Albümler Listesi 3

Yayımlanma tarihleri

Ülke Tarih Format(lar) Şirket
Kraliçe
Türkiye 12 Aralık 2012 CD · dijital indirme Poll Production
Dünya geneli Dijital indirme
Kraliçe + Ya Ya Ya Ya
Türkiye 27 Mayıs 2013 CD Poll Production

Kaynakça

 1. ^ Deryahan, Mustafa (26 Aralık 2009). "Bakkala döndü". Sabah. 8 Eylül 2010 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20100908073742/http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Magazin/2009/12/26/bakkala_dondu. Erişim tarihi: 29 Haziran 2013. 
 2. ^ Hande'ye Neler Oluyor? (albüm kitapçığı). Hande Yener. Poll Production. 2010. 8699466000031.
 3. ^ Teşekkürler (albüm kitapçığı). Hande Yener. Poll Production. 2011. 8699466000284.
 4. ^ a b Kutlu, Deniz Can (2 Temmuz 2012). "Sinan Akçıl Röportajım". denizcankutlu.blogspot.com. http://denizcankutlu.blogspot.com/2012/07/sinan-akcil-roportajim.html. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 5. ^ Hakan, Mert (13 Temmuz 2012). "Yılbaşında @handeyener yeni albümüyle...". Twitter. 10 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/SYNZ. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 6. ^ Yener, Hande (30 Ağustos 2012). "Onumuzde ki pazartesi benim icin buyuk gun...". Twitter. 2 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/Bdg6. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 7. ^ Yener, Hande (22 Eylül 2012). "Ve yeni album repertuari bitti..". Twitter. 10 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/bmku. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 8. ^ Yener, Hande (6 Ekim 2012). "Yeni albümde çoookk surpriz var..". Twitter. 29 Kasım 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/DJJK. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 9. ^ Yener, Hande (9 Ekim 2012). "bugun studyoya,çıkış şarkımı soylemeye gidiyorum". Twitter. 17 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/yojL. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 10. ^ Yener, Hande (14 Ekim 2012). "Pazar pazar toplanti:)) yeni albume 3 klip birden cekmeye karar verdik:))". Twitter. 6 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/tjME. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 11. ^ Yener, Hande (26 Ekim 2012). "12 yilda 10 album yapmak harika bir duygu". Twitter. 17 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/ctBC. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 12. ^ Yener, Hande (31 Ekim 2012). "11.Studyo Albümümün cıkıs tarihini ve ismini belirledik..". Twitter. 6 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/0PRX. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 13. ^ Yener, Hande (4 Kasım 2012). "Bugun son;studyoyu ozleyecegim". Twitter. 3 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/v2zs. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 14. ^ Yağcı, Polat (4 Kasım 2012). "RT @PolatYagci: Madem sen yazmıyorsun bu sefer değişiklik...". Twitter. 6 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/ypJ3. Erişim tarihi: 9 Kasım 2012. 
 15. ^ "Hande Yener'in 'Kraliçe' Sürprizi". acunn.com. 10 Kasım 2012. http://www.acunn.com/haber/hande-yenerin-kralice-surprizi/46119. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 16. ^ "Eurovision heyecanım çoktan öldü!". Sabah. 19 Aralık 2012. http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Magazin/2012/12/19/eurovision-heyecanim-coktan-oldu. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 17. ^ Yılmazerler, Pınar (28 Aralık 2012). "Müzik beni adam etti". Hürriyet. http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magazinhatti/22244210.asp. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 18. ^ Tekin, Serhat (21 Aralık 2012). "Saraydan 'kraliçe' kaçırdık". Akşam. http://www.aksam.com.tr/guncel/saraydan-kralice-kacirdik/haber-155609. Erişim tarihi: 28 Nisan 2014. 
 19. ^ "Fotoşopsuz Kraliçe". Hürriyet. 5 Aralık 2012. http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magazinhatti/22074203.asp. Erişim tarihi: 7 Aralık 2012. 
 20. ^ "@HandeYener, Kraliçe albümünün ilk şarkısı Hasta ile saat 21:00’de ilk kez ve #SadeceTurkcellMuzikte!". Twitter. 6 Aralık 2012. 26 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/bcNo. Erişim tarihi: 7 Aralık 2012. 
 21. ^ a b c "Hande Yener / Kraliçe". 12 Aralık 2012. http://www.esenshop.com/detail.aspx?id=70665. Erişim tarihi: 24 Nisan 2014. 
 22. ^ a b c "Hande Yener adlı sanatçının Kraliçe albümü". iTunes Store (Türkiye). 12 Aralık 2012. https://itunes.apple.com/tr/album/kralice/id657917473?l=tr. Erişim tarihi: 24 Nisan 2014. 
 23. ^ a b Sevilir, Fatih (7 Ocak 2013). "Hande Yener ile Çok Özel Röportaj!". Kral Magazin. http://www.kralmagazin.com.tr/haber/Hande-Yener-ile-Cok-Ozel-Roportaj/55263. Erişim tarihi: 28 Nisan 2014. 
 24. ^ a b c Dakni, Sarp (23 Aralık 2012). "Kraliçe bulunamadı yola devam". Radikal. http://www.radikal.com.tr/hayat/kralice_bulunamadi_yola_devam-1113394. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 25. ^ a b c Kraliçe (albüm kitapçığı). Hande Yener. Poll Production. 2012. 8699466000703.
 26. ^ a b "D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası". D&R. 19 Aralık 2012. 19 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20121219040225/http://www.dr.com.tr/00002/1/Muzik. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2014. 
 27. ^ "Listelerde Bu Hafta (28 Aralık 2012)". Her Yerde Müzik. 28 Aralık 2012. http://www.heryerdemuzik.net/2012/12/28/listelerde-bu-hafta-28-aralik-2012/‎. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2014. 
 28. ^ "D&R Müzik". D&R. 19 Aralık 2012. 19 Aralık 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130104192728/http://www.dr.com.tr/kategori/muzik. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2014.  (NOT: Albümün liste konumunu görmek için "Çok Satanlar" bölümündeki "Yerli Müzik" yazısına tıklamalısınız.)
 29. ^ "2012 yılı en çok dolum gerçekleştiren ilk 50 albüm" (PDF). MÜYAP. 1 Temmuz 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130701225808/http://www.mu-yap.org/upload/2012%20Dolum%20Faturalar%C4%B1na%20G%C3%B6re%20%C4%B0lk%2050%20Yerli%20Alb%C3%BCmleri.pdf. Erişim tarihi: 24 Haziran 2013. 
 30. ^ "SİYASET DERGİSİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU". ayakligazete.com. 23 Mayıs 2013. http://www.ayakligazete.com/Section/content/11/3257. Erişim tarihi: 25 Nisan 2014. 
 31. ^ Yener, Hande (22 Mayıs 2013). "Dün akşam #siyasetdergisi ...". Twitter. 26 Haziran 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/cDwXn. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2013. 
 32. ^ Yılmaz, Mesut (26 Ocak 2014). "BU SENENiN KRALiÇESi BENiM". Milliyet. http://cadde.milliyet.com.tr/2014/01/26/HaberDetay/1645084/%E2%80%9Cbu_senenin_kralicesi_benim%E2%80%9D. Erişim tarihi: 25 Nisan 2014. 
 33. ^ "3. PAL FM MÜZİK ÖDÜLLERİ, 2012'NİN EN İYİLERİ". Pal FM. 20 Nisan 2013. 20 Nisan 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130420084741/http://oduller.palfm.com.tr/#.  (NOT: Adaylığı görmek için En İyi Albüm kutucuğuna tıklamalısınız.)
 34. ^ a b "3. Pal Fm Müzik Ödülleri Sahiplerini Buldu!". Pal FM. http://palfm.com.tr/haber/592/3__pal_fm_muzik_odulleri_sahiplerini_buldu.html. Erişim tarihi: 25 Nisan 2014. 
 35. ^ "Eve sığınak yaptıracaktım". Hürriyet. 21 Aralık 2012. http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magazinhatti/22210585.asp. Erişim tarihi: 25 Nisan 2014. 
 36. ^ "Limuzin sürprizi". Hürriyet. 24 Aralık 2012. http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magazinhatti/22212657.asp. Erişim tarihi: 25 Nisan 2014. 
 37. ^ Yener, Hande (30 Aralık 2012). "Malesef sevgili babacığımı ...". Twitter. 7 Nisan 2012 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/x1WnH. Erişim tarihi: 3 Mart 2013. 
 38. ^ "50 gün sonra eğlenceye çıktı". Takvim. 18 Şubat 2013. http://www.takvim.com.tr/Saklambac/2013/02/19/50-gun-sonra-eglenceye-cikti. Erişim tarihi: 3 Mart 2013. 
 39. ^ "Hande Yener ve Sinan Akçıl ayrıldı!". Akşam. 3 Mart 2013. http://www.aksam.com.tr/magazin/life/hande-yener-ve-sinan-akcil-ayrildi/haber-173544. Erişim tarihi: 22 Nisan 2014. 
 40. ^ a b Sabuncuoğlu, Ömür (19 Aralık 2012). "'Hasta' edeceksin 'Kraliçe'!". Hafta Sonu. http://haftasonu.com.tr/index.php/yazarlar/gordum-duydum-yaziyorum/item/2054-hasta-edeceksin-kralice.html. Erişim tarihi: 28 Nisan 2014. 
 41. ^ a b Tirak, Sadi (10 Şubat 2013). "MÜZİK". Hürriyet. http://www.hurriyet.com.tr/keyif/22564075.asp. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 42. ^ a b Tok, Yavuz Hakan (24 Şubat 2013). "Hande Yener - "Kraliçe"". albumyazi.blogspot.com.tr. http://albumyazi.blogspot.com.tr/2013/02/hande-yener-kralice.html. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 43. ^ Baştürk, Onur (15 Aralık 2012). "Çelenkli özür dileme kafası". Hürriyet. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22161960.asp. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 44. ^ Demirkol, Hikmet (8 Nisan 2013). "Vega’dan yeni bir albüm geliyor". Hürriyet. http://www.hurriyet.com.tr/pasaj/22968254.asp. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 45. ^ Özsancak, Cem (Mayıs 2014). "Hande Yener'den Albüm Öncesi 'Alt Dudak'". Ses (Mayıs 2014). 
 46. ^ Özcan, Bilal (14 Aralık 2012). "Kraliçeymiş!". Bugün. http://www.bugun.com.tr/pages/marticle.aspx?id=215443. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 47. ^ "Bilal Özcan: Hande Yener nerenin kraliçesi?". SacitAslan.com. 31 Aralık 2012. http://www.sacitaslan.com/bilal-ozcan-hande-yener-nerenin-kralicesi-haberi-85942. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 48. ^ "Kralını arıyor". Hürriyet. 25 Aralık 212. http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magazinhatti/22224939.asp. Erişim tarihi: 25 Nisan 2014. 
 49. ^ "Hasta" liste konumlarından bazıları:
  • Best FM listesi: "Best FM". Best FM. 16 Şubat 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.is/NA1g3. Erişim tarihi: 16 Şubat 2013. 
  • Kral Pop Radyo listesi: "Kral Pop". Kral Pop Radyo. 17 Mart 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.is/B5xT3. Erişim tarihi: 17 Mart 2013. 
  • Show Radyo listesi: "SHOW RADYO İLK 40 - 02.02.2013". Show Radyo. 9 Şubat 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.is/6oZdf. Erişim tarihi: 9 Şubat 2013. 
  • Süper FM listesi: "Türkiye'nin Listesi Süper ...". Twitter. Süper FM.. 2 Mart 2013. 8 Mart 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/Oz01l. Erişim tarihi: 3 Mart 2013. 
  • Türkiye resmî listesi: "Nielsen Music Türkiye Resmi ...". Twitter. Nielsen SoundScan. 14 Mart 2013. 7 Nisan 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/rUqnl. Erişim tarihi: 19 Mart 2013. 
 50. ^ "Şubat Ayında En Çok Dinlenen İsimler". TRT Müzik. http://www.trtmuzik.net.tr/Program/Detail/419387. Erişim tarihi: 25 Nisan 2014. 
 51. ^ "3. PAL FM MÜZİK ÖDÜLLERİ, 2012'NİN EN İYİLERİ". Pal FM. 20 Nisan 2013. 20 Nisan 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130420084741/http://oduller.palfm.com.tr/#.  (NOT: Adaylığı görmek için En İyi Şarkı kutucuğuna tıklamalısınız.)
 52. ^ Yener, Hande (25 Şubat 2013). ""Bir bela" icin cekimler ...". Twitter. 8 Nisan 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/lC01Y. Erişim tarihi: 12 Mart 2013. 
 53. ^ a b c "Hande Yener'den İkinci Klip "Bir Bela"". TRT Müzik. 15 Mart 2013. http://trtmuzik.net.tr/News/Detail/421871/hande-yener-bir-bela-kralice. Erişim tarihi: 25 Nisan 2013. 
 54. ^ Yener, Hande (11 Mart 2013). "BİR BELA❤ YENİ VİDEO :)) ...". Twitter. 8 Nisan 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.today/x3EK0. Erişim tarihi: 12 Mart 2013. 
 55. ^ Yener, Hande (14 Mayıs 2013). "Yayayaya :) artık Turkcell ...". Twitter. 13 Ağustos 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.is/fYhu3. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2013. 
 56. ^ "Twitter / NielsenMusicTR: Nielsen Music Türkiye Resmi Listesi". 17 Mayıs 2013. 13 Ağustos 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.is/4xQdU. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2013. 
 57. ^ Baştürk, Onur (22 Temmuz 2013). "‘Tarkan ve Ajda olunca tamam, bana gelince tutum değişiyor!’". Hürriyet. 13 Ağustos 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://archive.is/z8pC4. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2013. 
 58. ^ "Ya Ya Ya Ya - EP by Hande Yener". iTunes Store (Türkiye). 25 Mayıs 2013. https://itunes.apple.com/tr/album/ya-ya-ya-ya-ep/id658828228. Erişim tarihi: 23 Nisan 2014. 
 59. ^ a b "Hande Yener / Ya Ya Ya Ya + Kraliçe | MÜZİK". Esenshop. 27 Mayıs 2013. http://www.esenshop.com/detail.aspx?id=72216. Erişim tarihi: 2 Haziran 2013. 
 60. ^ "Kraliçe by Hande Yener". iTunes Store (ABD). 12 Aralık 2012. https://itunes.apple.com/us/album/kralice/id657917473?l=tr. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2014. 

Dış bağlantılar

 • Kraliçe – Discogs
 • Kraliçe + Ya Ya Ya Ya – Discogs


Kraliçe (albüm) Hakkında Bilgi


Kraliçe (albüm)
Kraliçe (albüm)

Kraliçe (albüm) Hakkında Video


Kraliçe (albüm) konusunu görüntülemektesiniz.
Kraliçe (albüm) nedir, Kraliçe (albüm) kimdir, Kraliçe (albüm) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru