Kral Talal


Talal I bin Abdullah (Arabic: طلال بن عبد الله Ṭalāl ibn `Abd Allāh‎) d. 26 Şubat 1909 - ö. 7 Temmuz 1972) Ürdün Haşimi Krallığı'nın 2. Kralı ve I. Abdullah'ın oğludur.

Kral Talal 26 Şubat 1909 tarihinde Mekke'de dünyaya geldi. İngiliz askeri akademisinden 1929'da mezun oldu. Asteğmen rütbesiyle Arap Lejyon'unda görev aldı. Babasının bir suikast sonucu ölmesinden sonra tahta geçti ve kısa hükümdarlığı devrinde Ürdün Anayasası'nın yenilenmesiyle uğraştı. 1 Ocak 1952 tarihinde anayasa kabul edildi ve Ürdün Krallığı sağlam temellere oturtuldu. Tutulduğu Şizofreni hastalığı görevini aksatmaya neden olunca 11 Ağustos 1952 tarihinde Ürdün Meclisi tarafından tahttan oğlu lehine feragat etmesi temin edilerek emekliye ayrıldı.

Kral Talal bundan sonraki 19 yılını İstanbul Ortaköy Şifa Yurdu'nda tedavi ile geçirdikten sonra 7 Temmuz 1972 tarihinde İstanbul'da bir kalp krizi sonucu vefat etti. Amman'daki Kraliyet Kabristan'ında defnedildi. Talal bin Abdullah Zein el Şerif ile evli ve 6 çocuk babasıydı. Aynı zamanda Kral Hüseyin'inin babasıdır.

Kaynakça

http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/GununYayinlari/fkbMdubrSC3NS17b1xid_x2B_w_x3D__x3D_

Önce gelen:
I. Abdullah
Ürdün Kralı
1951 - 1952
Sonra gelen:
Kral Hüseyin


Kral Talal Hakkında Bilgi


Kral Talal
Kral Talal

Kral Talal Hakkında Video


Kral Talal konusunu görüntülemektesiniz.
Kral Talal nedir, Kral Talal kimdir, Kral Talal açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru