Kozluca, Tonya


Kozluca, Trabzon ilinin Tonya ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
  • 2.1 Yemeklerimiz
 • 3 Coğrafya
  • 3.1 Ulaşım
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Kaynakça
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Kozluca Köyünün adı konusunda iki görüş vardır. Birincisi Kuzeyde bulunduğundan Kuzlucadan değişerek Kozluca adını almıştır. İkinci görüş ise kuvetle muhtemeldirki KOZ sözcüğü öz türkçede CEVİZ anlamına gelir. Kozluca Köyünde eskiden daha çok olmakla beraber halen daha ceviz çokça yetişmektedir.Buna nispetle KOZ yetişen yer anlamında KOZLUCA denmiştir. Bu isim OSMANLICA kayıtlarda da KOZLUCA olarak geçmektedir.

Köyümüzün 4 kardeş tarafından kurulduğu bilinmektedir. Bunlar şu anki mahallere adını veren Karaali, Kahveci, Menteşeoğlu ve Bibiliç kardeşlerdir. Bu dört kardeşin buraya yerleşmesi ile köy kurulmuş ve köyümüzün mahalleleri bu 4 kardeşin ismiyle anılmaktadır.

Kültür

Kozluca Köyünün Tarihi konusunda araştırmalarım sürmektedir. Ancak şunu söyleyebilirim ki Tonya İlçesine bağlı olduğunu ilçedekiler bilmiyor!!! Nereden mi? biliyorum 5 yıl Tonyada çalıştım da oradan biliyorum!!! Her defasında Neredensin Hocam? Sorusuna Kozlucadanım, deyince Kozluca Nereye Bağlıdır? İskenderlinin Mahallesimidir? gibi bence saçma ama gerçek sorularla onlarca kez karşılaştım...

Her neyse.. Asıl konumuz önce Kozluca Tarihi Tonyada Medrese kalıntısı olan bir iki köyden biridir! Ancak bu bilgiyi sadece ben biliyorum!!!Medrese kalıntısı herşeye rağmen hala ayaktadır.1863 tarihli kitabesini daha sonra yayınlayacağım. Medrese demek tarih ve ilim demektir....

Taş işçiliğinini en önemli isimleri(Baligarın Osman Usta,Hacali Usta,Osman Ağa,Candara Mehmet Usta, Dokasen Usta gibi...) bu köyden yetişmiş ve çevre köy ve ilçelerdeki(Beşikdüzü Vardallı Yukarı Camii gibi) camii ve kemerli köprüler yapmışlardır.Çamlık Deresinin ikiye böldüğü köyün, halen daha iki gözlü Osmanlı Döneminde yapılmış kemer köprü birbirine bağlamaktadır. Çamlık deresi kıyısında tarihi oldukça eski bir su değirmeni bulunmaktadır. Bu değirmen günümüzde halen kullanılmaktadır. Değirmende mısır öğütülerek mısır unu elde edilmektedir. Ayrıca Kozluca Kültürü çok derindir. Latinceden(italyanca), Rumcadan, Arapçadan, Farsçadan ve tabiki ana dilimiz Türkçeden unutulmuş kelimeler dahi halen köylünün dilindedir. Bu konuda da bir yazı hazırlıyorum....

Yemeklerimiz

Köyümüzün en sevilen yemekleri arasında lahana çorbası (gorgodalı, baklalı,un lahanası vb. çeşitleri vardır.), mısır unu ile yapılan lahana sarması, mısır ekmeği, cimira, zulfan mancası, ayranlı mısır mancası, zumur, yağlaş, muhlama gibi yemekler bulunmaktadır. Sirgan yemeği ise sofralarımızın ayrı bir baştacı yemeğidir. (Sadık Azman)

Coğrafya

Trabzon iline 51 km, Tonya ilçesine 14 km uzaklıktadır. Köyümüz 5 mahalleden oluşmaktadır. Bunlar; Karaali Mahallesi, Kahvecili Mahallesi, Hola (Bibiliç) Mahallesi, Şina Mahallesi ve Menteşeli Mahallesidir. Köyümüzde 2 adet camii bulunmaktadır. Muhatarlık binası yoktur. Küçük bir misafir odası bulunmaktadır. Bir çoğumuzun okuduğu ilkolumuz kapanmış durumdadır. Okul binası Kahvecili Mahllesinde yer almakta ve halen boş durmaktadır.

Köyümüz karşılıklı iki yamaç üzerinde kurulmuştur. Köyün bir tarafı Sivri Dağı eteklerinde kuruludur. Diğer yakası ise Sivritaş tepesi eteğindedir. Köyü birbirinden ayıran Çamlık Deresi, köyümüzden geçerek Karadeniz'e dökülmektedir.

Ulaşım

Köyümüze sahilden Beşikdüzü ilçesinden ve Vakfıkebir ilçesinden iki ayrı yolla ulaşılabilir. Beşikdüzü ilçesinden alsfalt yol ile köyiçine (Kahvecili Mahallesi) ulaşılırken, Vakfıkebir'den ise toprak yol ile Şina ve Hola mahallelerine ulaşılabilmektedir. Köyümüzde bir adet misafir odası bulunmaktadır. (Kahvecili Mahallesi)Köyümüzden ilçe merkezi Tonya'ya ulaşım İskenderli beldesi üzerinden yapılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yılın büyük bir bölümü yağmur ve sis (duman) altında geçer.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 306
1997 358

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Az miktarda fındık bahçelerine rastlanmakla beraber köyümüzde genelde mısır tarımı yapılmaktadır. Üretim satmak için değil daha çok tüketmek için yapılmaktadır. Mısırın yanında tarım ürünü olarak yine ihtiyaç için fasulye, karalahana gibi ürünler yetiştirilmektedir. Tüm Karadeniz'de olduğu gibi köymüzde hızlı bir göç dalgası altındadır. Köyümüzde tarım ve hayvancılığın azalması, gelir kaynaklarının hızla azalması göçü beraberinde getirmiştir. Köyün tüm yetişmiş gençleri gurbettedir. Temel geçim kaynağı gurbetçiliktir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur (Efendim ilkokulu vardı Kapatıldı lütfen) fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol tek yön asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde iki adet camii ve imam lojmanı bulunmaktadır.

Kaynakça

 1. ^ http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=262072

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Kozluca, Tonya Hakkında Bilgi


Kozluca, Tonya
Kozluca, Tonya

Kozluca, Tonya Hakkında Video


Kozluca, Tonya konusunu görüntülemektesiniz.
Kozluca, Tonya nedir, Kozluca, Tonya kimdir, Kozluca, Tonya açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video