Kozağacı, Korkuteli


Kozağacı, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün ilk yerleşme yeri Yalınlıgediğidir. Cumhuriyetten önce köyün adı Yalınlıkebir dir. Bugünkü Cevizli mağaranın bulunduğu yerdeki ulu bir koz (ceviz ağacı) kalın gövdesinin çürümesiyle zaman içinde bu ağacın gövdesi küçük bir ev gibi kullanılmış hatta büyüklerin anlattığına göre bir kapısı olan bu ulu ceviz ağacında gece kalanlar bile olurmuş. Buna dayanarak cumhuriyetten sonra Kozağacı olarak köyün ismi değiştirilmiş. Komşu köyleri Mamatlar, Kızılaliler, Tatlar, Kayabaşı, Duraliler, Dereköy, Hacıyusuflar, Küçüklü ve Bahçeyaka'dır.

Coğrafya

Köy, Antalya iline 100 km, Korkuteli ilçesine 40 km mesafededir. Köyün ortalama yüksekliği 1500 metredir. Köyün en yüksek noktası 2750 metre ile Ziyaret tepesidir. Köyün geniş yüzölçümü vardır. Bölgedeki en fazla toprağa sahip köydür. Köyde çok fazla su kaynağı olmasına rağmen bir kısmı kullanılmaktadır. Önemli ovaları : Tatovası, Göl, Çova, Kızlar ovası, Kovanlı, Benli'dir.köy önü yayılgan çiğdemin düz dumanovasısolban kovanlı irili ufaklı ovalarımızdır.

İklim

Akdeniz bölgesinde olmasına rağmen karasal iklim hakimdir. Kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları kurak ve sıcaktır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 603
1990 573
1985 638

[kaynak belirtilmeli]

Ekonomi

Köyün ekonomisi DSİ tarafından yaptırılan Kozağacı Sulama Göleti ile birlikte tarımsal faaliyet ağırlık kazanmış olup tarım ve hayvancılığa dayalıdır. önemli mermer rezevleri bulunmaktadır. taş ocağı firmalar tarafından işletilmektedir. son yıllarda hayvancılıktan tarıma geçilmeye başlanmıştır . seracılık artmıştır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ilk 3`e kadardır ve 4. ile 8. sınıflar taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • YerelNET


Kozağacı, Korkuteli Hakkında Bilgi

Kozağacı, Korkuteli

Kozağacı, Korkuteli
Kozağacı, Korkuteli

Kozağacı, Korkuteli Hakkında Video


Kozağacı, Korkuteli konusunu görüntülemektesiniz.
Kozağacı, Korkuteli nedir, Kozağacı, Korkuteli kimdir, Kozağacı, Korkuteli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video