Koyunyeri, Çan


Koyunyeri, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Bir rivayete göre köyün eski ismi Oyunyeri imiş. Fakat zaman içinde belki de küçükbaş hayvancılığın gelişmesinden dolayı KOYUNYERİ denilmiştir. Günümüzde köyde kayda değer bir hayvancılık faaliyeti olmadığından bu isim de anlamını yitirmiştir.

Kültür

Civar köylere göre belirgin bir gelenek ve görenek yoktur.herkesin bildiği bizimde normal kabul ettiğimiz bayramlaşma,köy cemiyetleri,imeceler,ramazan nöbetleri vs. Köyümüzün hemen yanıbaşında DSİ'nin inşa etmiş olduğu sulama göleti mevcuttur. bu gölde balık popülasyonu azımsanmayacak derecededir. Piknik için idealdir.Civar köylerden balık tutkunlarının tercih ettiği bir göldür.

Coğrafya

Çanakkale iline 61 km, Çan ilçesine 19 km uzaklıktadır. Köy ufak bir tepe üzerine kuruludur. ÇAN - ÇANAKKALE karayoluna 3 km mesafededir. komşuları Ahlatlıburun, Duman, Doğancılar ve Bahadırlı'dır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 155
2000 132
1997 127

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Duman köyü ve Koyunyeri köyü arasında kalan kaolen madeni ve Bahadırlı istikametinde kurulan mozaik madeni bulunmaktadır. Sulama göleti sayesinde sulu tarım yapılmaktadır.Hayvancılık epey gelişmiştir. Köyde yaşlı nüfus çok olduğundan emekli sayısı birhayli fazladır. Gençler genelde köyde oturmayı tercih etmediklerinden civar ilçe ve illere göç etmiş buralarda iş sahibi olmuşlardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

(2009) - Seyfettin Şen 2004 - Seyfettin Şen 1999 - Zeki Gökkaya 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. 5 sene dirsek çürüttüğüm okul bakımsızlıktan yıkılmak üzeredir.Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik , sabit telefon ve adsl vardır. Ayrıca her saat çevre köylerle ve Çan ilçesiyle minibüs seferleri vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Koyunyeri, Çan Hakkında Bilgi


Koyunyeri, Çan
Koyunyeri, Çan

Koyunyeri, Çan Hakkında Video


Koyunyeri, Çan konusunu görüntülemektesiniz.
Koyunyeri, Çan nedir, Koyunyeri, Çan kimdir, Koyunyeri, Çan açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video