Koşu, Bafra


Koşu, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Köyün ağası
  • 3 Kültür
  • 4 Coğrafya
  • 5 Ekonomi
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Tarihçe

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Koşu Köyü adını burada yapılan at yarışlarından alır. "Yazı" denilen ve yaklaşık bin dönümlük arazide "Koşu" geleneği 1960'lı yıllara kadar sürdü. Türkiye Jokey Kulübü tarihçesinde belirtilen ve Sultan Abdulaziz Han zamanında yani 1856'da İzmirde yapılan bu günkü anlamda ilk yarışla birlikte aralarında Samsun'un da bulunduğu birkaç ilde at yarışlarının yapıldığı belirtilmektedir. İşte burada belirtilen Samsun'un yarış sahası Bafra İlçesi'ne bağlı Koşu Köyü'dür. At yarışlarının yapıldığı dönemlerde panayırda kurulurdu. Ülkemizin değişik yörelerinden getirilen yarış atları tıpkı bu gün hipodromlarda olduğu gibi koşturulur, dereceye girenlere ödül verilirdi. Osmanlı mirası bu gelenek hipodromların yapılmasıyla 1960'lı yıllardan sonra sürdürülemedi.

Köyün ağası

herkez kafasına göre

Kültür

Coğrafya

Samsun iline 67 km, Bafra ilçesine 17 km uzaklıktadır. Kızılırmak, Koşu Köyü Kumtepe Mahallesi'nin kenarından Karadeniz'e dökülür. Köyümüz, Kızılırmak'ın Orta Anadolu'yu dolaşırken getirdiği alüvyonlar sayesinde çok verimli topraklara sahiptir.Köyümüz, coğrafik olarak ova kelimesinin tanımını yapar tarzda koca bir düzlüktür. İklim de elverişli olduğundan tarım, Türkiye ortalamasının üzerinde gelir sağlamaktadır. Ayrıca köyümüz zun bir sahile sahiptir ve bu sahil cogu ünlü plajlara tas cıkartacak kadar güzel ve temizdir...ayrıca Bafrada koşu köyünün denizini bilmeyen yok denilebilecek düze yde az. ama yunus akbulut diye bi cocuk var akıllara zarar eldivenle sevilmez kara yunus deriz biz ona

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 align="right" 1540
2000 2150
1997 2440

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık ocağında sadece ebe bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde ışıklandırılmış futbol sahası bile mevcuttur. anlıcağınız köyümüz müthiş olanaklara sahiptir (met etmek gibi olmasın)

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet

Hazırlayan:Hatar KoçkiKoşu, Bafra Hakkında Bilgi


Koşu, Bafra
Koşu, Bafra

Koşu, Bafra Hakkında Video


Koşu, Bafra konusunu görüntülemektesiniz.
Koşu, Bafra nedir, Koşu, Bafra kimdir, Koşu, Bafra açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru