Köseömer, Havsa


http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=243823

Köseömer, Edirne ilinin Havsa ilçesine bağlı bir köydür.

Köseömer Köyü, ilk çağlardaki yerleşim ile ilgili tam kayıt bulunmamaktadır. Ancak köyün etrafıntaki tümülüs ve Boşnak mezarlığındaki ilk çağ mezar taşı ile ilgili tam bir araştırma yapılmamıştır. Osmanlı döneminde ise köyün bulunduğu yer ile ilgili tam bir kayıt bulunmamaktadır. Ancak şimdiki yerleşim yerinin güney-batısında yer alan boyalık mevkii olarak bilinen yerde 1870'li yıllara ait Osmanlı mahalle kayıtlarında, Hasköy Nahiyesine bağlı olarak Boyalık Köyünün olduğu yazılmaktadır. Bu köyün salgın hastalık dolaysıyla yok olduğu bilinmektedir. Köseömer kayıtlarına ayrıca, Balkan öncesi Kırkpınar Ağaları listesinde de üç isim ile karşılaşmaktayız.Bunlar: 1-Halil Pehlivan(Köse Ömer Köyü) 2-Ali Pehlivan(Köse Ömer Köyü) 3-Sait Pehlivan(Köse Ömer Köyü)isimleri ile tam bir tarih yoktur.1904 yılında Osmanlı ordusundan emekli olan Ömer adında bir subaya ait Çiftlikti 700 hane civarında Boşnak ilk olarak bu çiftliğin etrafına yerleştiler. 1904 yılında Bosnanın Krajina (Bihaç-Cazin-Velika Kladuşa- Buzim-Bosanska Krupa-Bosanski Petrovac)bölgesinden Osmanlı topraklarına göç eden Boşnaklar tarafından kurulmuştur.Köye 1922 Yılında Bulgaristan dan göçmenler gelmiş Aşağı Mahalleyi kurmuşlar uzun yıllar Yukarı Mahalle ve Pişman Mahallede yaşayan Boşnaklarla Aşağı Mahallede yaşayan Bulgaristan göçmenleri birbirleri ile görüşüp karışmamışlardır.Köyde eğitime çok önem verilmektedir.Köy mensuplarından milletvekili,öğretmen,subay,polis,öğretim elemanları vardır.

Konu başlıkları

 • 1 Kültür
 • 2 Coğrafya
 • 3 İklim
 • 4 Nüfus
 • 5 Ekonomi
 • 6 Muhtarlık
 • 7 Altyapı bilgileri

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri genel olarak Boşnak ve Balkan etkileri taşımaktadır.Bunun sebebi köyün tamamının Rumeli göçmenlerinden oluşmasıdır. Aynı zamanda Trakya insanının samimi, yardımsever ve sıcak kanlı mizacını bu köyde de görmekteyiz.

Coğrafya

Edirne iline 36 km, Havsa ilçesine 8 km uzaklıktadır.Köyde bulunan bitki örtüsü karasal iklim özellikleri göstermektedir.Köy, balıkçılık da yapmaya elverişli baraj ve baraj gölüne (Kocagöl) sahiptir. Genel olarak tarım arazilerinde buğday, pirinç ve gündöndü yetiştirilmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal İklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2012 366
2011 370
2010 385
2008 389
2007 399
2000 567
1997 547

Ekonomi

Köy halkı geçimini Tarım ve Hayvancılık ile sağlamaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Selahattin Arda 2004 - Selahattin Arda 1999 - Hüseyin Yıldırım 1994 - 1989 - 1984 - 1984 Öncesi - Hüseyin ENGİN (Hüseyin Çavuş)

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamaması sebebiyle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ,sabit telefon ve internet bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Köseömer Köyü Web Sitesi
 • Köseömer Köyü Web Sitesi-2
 • Köseömer Köyü Web Sitesi-3
 • Köseömer Köyü Web Sitesi-4
 • Köseömer Köyü Web Sitesi-5


Köseömer, Havsa Hakkında Bilgi


Köseömer, Havsa
Köseömer, Havsa

Köseömer, Havsa Hakkında Video


Köseömer, Havsa konusunu görüntülemektesiniz.
Köseömer, Havsa nedir, Köseömer, Havsa kimdir, Köseömer, Havsa açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video