Koruköy, Sulakyurt


www.korukoyu.tne Koruköy, Kırıkkale ilinin Sulakyurt ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

TARİHİMİZ

Koru’nun ilk yerlileriyle Kalecik-Tilki, Kalecik-Kargın, Bayat-Toyhane (kurtoğulları-şimdiki soyismi YÜKSEL) köylerinin ilk yerleşen aileleri birlikte göçebe gezerlermiş. Kökeni Erzurum-Erzincan yöresinden Gulfaoğlu(Yüzer/Zobarlar)'dan sora sırası ile Deli Musalar (Eke) Köylüoğulları , ibiş kağalar, , OSMAN KAALER, ibiş oğulları(Yalçın), Sadık(yurttaş), Cingiroğlu,kara kaaler ve buraya yerleşmişler

Adını, çevresinde bulunan ve koruma altına alınan meşe ormanından almıştır. Köy halkı Orta Asya, Türkistan’dan gelen Haremin Türkmen aşiretine mensuptur ( Oğuz KAYI Boyu Türkmenleri Malazgirt Savaşından sonra KEL BEY adında birinin kabilesi ile birlikte gelip Kalecik’in Kargın köyüne 1075 de yerleşmişler. Yüz yıl önceki kıtlık nedeniyle kalabalık köyün büyük bir bölümü Kalecik’e bağlı Tilki, İlçemizin Koru ve İskilip’in Toyana (Toyhane) köylerine göçle yerleşmişler). Aşiretin bu bölgeye yerleşmesi zamanın padişahı tarafından bır fermanla sağlanmıştır. Fermanda „Teke Beli yaylalık, Keskin dağı baltalık, Toyona çiftlik, gidin buraya yerleşin“ yazılıdır. Buraya yerleşen göçebe TÜRKMENLER, köylerine „Abdalnam“ adını verirler. Köyümüz bu adını cumhuriyet sonrası „Koru“ olarak değiştirir.

Kalecik ilçesiyle sınır köyümüzdür. Kızılırmak boyunca uzanan düzlüklerde kavun-karpuz ve sebze yetiştiriciliği yapılır. Köy, dut ağacıyla ünlüdür. Arıcılık tekniğe uygun olarak yapılmaktadır. Bini aşkın fenni kovan bulunmaktadır. Küçük baş hayvanlardan koyun ve tiftik keçisi yetiştirilir. 1983 yılından beri büyük baş hayvancılıkta, kültür ırkı yetiştirme çabaları devam etmektedir. Buğday, mercimek, nohut, kavun ve karpuz üretiminde ilçe düzeyinde önemli bir yeri vardır.

Köy, alt yapıdan yoksun olup, sağlıklı bir içme suyuna sahip değildir. Köylü su ihtiyacını köy içerisinde bulunan Koca Pınar adı verilen ve üç günde bir bırakılan köyün su deposundan karşılamaktadır.2004 yılından bu yana ise kişisel tankerlerle evlere su taşınmaktadır. Koru Köyü Sulakyurt ilçesine 12 km, ANKARA'ya ise yaklaşık 90 km uzaklıktadır.Köyde ulaşım traktörlerle ve kişisel otomobillerle yapılmaktadır.

Kültür

Düğünlerimiz: Köyümüzde düğünler Perşembe gününden başlar ve pazar gününe kadar devam eder.Eskiden herkes düğünlerini evinin önünde yapardı ancak Musaların kendilerine has yöntemleri ve kalabalık çevreleri, onları dutların dibinde düğün yapmaya yönlendirdi ve bu durum köy halkı tarafından benimsenerek gelenek haline getirildi.Çünkü su ve yer sıkıntısı olmaması dut ağaçlarının doğal gölgeliği alanı adeta açık hava düğün salonuna çevirdi. Düğünün ilk gününde yani perşembe günü düğün yeri kurulur ve gelen misafirler ağırlanır ve KEŞKEK adı verilen orta Anadolu'ya ait bi yemek verilir. Bu yemegin ana malzemeleri yarma ve davar etidir.İkinci gününde ise davul ve zurna getirilir yine gelen misafirler ağırlanır ve yemekler veirlir halaylar cekilir.Aksam ise iç Anadolu ezgileriyle bağlamalar eşliğinde oyun havaları oynanır ve halaylar çekilir.Üçüncü günü ise yine aksama kadar bağlamalar eşliğinde oyunlar oynanırken gelen misafirler ise davul ve zurna eşliğinde karşılanır.Akşam ise nişan töreni,kına merasimi ve takı merasimi yapılır.Bazende Koru köyü gençleri iç Anadolu yöresine ait kelle adı verilen bi oyun oynarlar.Bu oyunda bir ekip bası vardır ve ekip bası ne yaparsa diğerleride yapmak zorundadır eğer yapmazsa kayışçı adı verilen oyun görevlisi yapmayanları kayışlar. Oyun sonunda yani müzik biter bitmez ise kayışçıyı döverler (tabi yakalayabilirlerse) En son gün yani pazar günü ise gelin almaya gidilir.Gelin alındıktan sora erkek evinde damadın annesi ve babası güreştirilir ve her seferinde de nedense babalar kaybeder güreşten sonra son bir kez oyun oynanır ve davetlilere etli pilav yemeği verilir.Yemekten sonra da düğün biter.


Bayramlarımız: Köyümüzde Ramazan ve Kurban bayramlarında genelde herkes ikamet ettiği şehirlerden yakınlarıyla bayramlarını geçirmeye gelirler. Bayramlarda herkes bayram namazından sora cami avlusunda birbirleriyle bayramlaşır. Bayramlaşma merasiminden sonra ise mahalle mahalle toplanılır ve evlerinden getirdikleri yemeklerle bayram yemeği yenilir.Bu olay komşuluk ve dayanışmanın en güzel örneğidir. Yemekten sonra ise akraba ve eş dost ziyaretleri yapılır.bu ziyaretlerden sora köyün genci yaşlısı mezarlık yanındaki sahada maç yaparlar.


Cenazelerimiz: Cenazelerimizde eş dost akraba kim varsa imkânı olan herkes katılır yardımcı olur teslli olur.acılar paylasılır.Cenaze gelmeden sabah erken saatlerde meazr kazmaya gidilir.Bu aradada köylüye pide ve ayran verilir.(Aç kalmamaları için) Öglen vaktine dogru cenaze namazı Koca Pınarda kılındıktan sonra köy mezarlığına defnedilir.defnettikten sora ise bütün köylü merhuma fatiha okur.Mezarlık çıkışında lokum ve gül suyu verilir. Köyün gençleri mezarlıkta kalan kazm

Coğrafya

COĞRAFYAMIZ: Köyümüz iç Anadolu bölgesinde olup iç Anadolu bölgesinin özelliklerini göstermektedir.yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer.

Köyde derelerden gelen iki adet çay bulunur bu çaylar daha çok yağmur yağdığı zamanlarda akar ve ırmağa karışır.Bu çayların adları,kızıldere ve eşşekli'dir.köyde mevve sebze, aşagı denilen bahcelerle dolu agaçlık yerlerde yetiştirilir. Bu bölgede bahçelerin sulanmasına yardımcı olan birde kanal bulunmaktadır.Bu kanal kızılırmak suyuyla beslenir.Bu bahcelik bölgede sulamaya yardımcı olan birde göl bulunmaktadır. Koordinat 33°13′30.00'' K 33°37′52.00'' D bkz : google earth

Köyde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.Ama bu işi yapan çiftçilerin sayısı parmaklarımızı geçmez. Son zamanlarda ise köyde emekli çoğalmış ve iş gücü azalmıştır.Köy halkının ortalama yaşı kadınlarda 70 ve üstü erkeklerde ise 60 ve altıdır. Nadiren de olsa tam tersi durumlar görülmüştür.

İklim

Köy; karasal iklimin etki alanı içerisindedir.Köyümüz iç analdolu bölgesinde olup iç analdolu bölgesinin özelliklerini göstermektedir.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 2000-180 1997-160

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyümüzün coğrafi yapısı nedeniyle arıcılık gelişmiştir.Ortalama yıllık 5000 civarında kovanla bahar mevsiminde arılar çalışmaya başlar.Köyün adının KORU olması,balının iyi olması çevrede aranan bal olarak bilinir.Son yıllarda alternatif ürün olarak Kalecik Karası Üzümü dikimi yapılmış olup Kalecik'te yapılan festivallerde köyümüzün çiftçilerinden Erdoğan YILMAZER'in birinciliği bulunmaktadır.Ancak üretici olarak ekonomik kazancı azalan üzümün işlenmesi sonucu ekonomik kazancın katlanacağı kaçınılmazdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Memiş YAZICI

2004 - Memiş YAZICI 1999 - Memiş YAZICI 1994 - Memiş YAZICI 1989 - Duran AYDOS 1984 - Duran AYDOS

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur Köyün içme suyu şebekesi vardır.ancak yetersizdir.kanalizasyon şebekesi yapılmaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama yapıldığından bu tarafa iki ebe atanmış olup, onlarda kısa süreli görev yapmışlardır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon her evde mevcuttur.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet

Köyün internet sitesi: *Resmi Web SayfasıKoruköy, Sulakyurt Hakkında Bilgi


Koruköy, Sulakyurt
Koruköy, Sulakyurt

Koruköy, Sulakyurt Hakkında Video


Koruköy, Sulakyurt konusunu görüntülemektesiniz.
Koruköy, Sulakyurt nedir, Koruköy, Sulakyurt kimdir, Koruköy, Sulakyurt açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video