Kompakt floresan ampul


Tasarruflu ampuller elektrik tüketiminin %80'ini ışığa çeviren ampullerdir.[kaynak belirtilmeli] Böylece oldukça yüksek kabul edilecek bir verimliliğe sahip olunur. Bu ampuller evdeki elektrik sarfiyatının aydınlanma kalemini %10-15'lerden %2-3'e kadar geri çekerek ortalama bir ev için 4-5 TL tasarruf sağlarlar.

Lümen faktörü

Genel olarak ampuller için tükettiği güç (watt) dikkate alınır. Önemli olan ne kadar ışık ürettiği ve hatta kullandığı güce karşılık ne kadar ışık ürettiğidir. Verimlilik hesapları bu mantıkla yapılmaktadır.

Işık şiddedine lümen denir ve iyi bir ampulden watt başına en az 50 lümen (50 lümen/watt) ışık üretmesi beklenir. 100 wattlık akkor ampul 1350 lümen ışık üretir. Verimliliği 13.5 lümen/watt'tır. Tasarruflu ampuller ise 1350 lümen ışığı sadece 20 watt elektrikle üreterek 67.5 lümen/watt verimliliğini sağlar.

Kullanım ömrü

Tasarruflu ampuller akkor ampullere göre yaklaşık 10-12 kat daha pahalıdırlar. Bununla birlikte fiyata aldanmak da yanlış olur. Ortalama akkor ampul 500 saat ömre sahipken, tasarruflu ampuller 8000 - 10000 saat ömre sahiptirler. Bu da 16-20 kat daha uzun ömür demektir. Böylece sadece elektrik tasarrufu değil aynı zamanda fiyat olarak da yarı yarıya kârlıdırlar.

KaynakçaKompakt floresan ampul Hakkında Bilgi

Kompakt floresan ampul

Kompakt floresan ampul
Kompakt floresan ampul

Kompakt floresan ampul Hakkında Video


Kompakt floresan ampul konusunu görüntülemektesiniz.
Kompakt floresan ampul nedir, Kompakt floresan ampul kimdir, Kompakt floresan ampul açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video